Emilia
G.
Regionalny Menadzer
Sprzedazy, Coach,
Konsultant
Finansowy,
Temat: NOWE WYKSZTAŁCENIE DLA OSÓB ZWIĄZANYCH Z DZIEDZINĄ...
STUDIA PODYPLOMOWE „ZARZĄDZANIE I ORGANIZACJA OPIEKI GERIATRYCZNEJ” Edycja IROK AKADEMICKI 2010/2011 (semestr zimowy)
Studia są adresowane do osób organizujących i zarządzających kompleksową opieką nad ludźmi starszymi oraz zainteresowanych szeroko rozumianą problematyką procesu starzenia.
Celem studiów jest: wykształcenie wykwalifikowanej kadry zarządzającej i organizującej opiekę nad ludźmi starszymi, umożliwienie podniesienia jakości świadczonych usług opiekuńczych i zdrowotnych poprzez objęcie ludzi starszych holistyczną opieką oraz skierowanie spojrzenia na problemy powiększającej się populacji ludzi w wieku podeszłym.
Problematyka studiów:
o Blok przedmiotów medycznych: Geriatria. Fazy starości i starzenia się oraz podejścia opiekuńcze w poszczególnych fazach. Choroby wieku podeszłego i ich skutki w zakresie poszczególnych specjalności medycznych. Uzależnienia i terapia uzależnień w wieku starczym. Rehabilitacja medyczna i fizjoterapia. Pielęgniarstwo geriatryczne. Zasady odżywiania ludzi starych. Organizacja opieki medycznej nad ludźmi starymi.
o Blok przedmiotów społecznych: Demograficzne aspekty starzenia się ludności – przemiany rodziny i gospodarstwa domowego i skutki dla sytuacji ludzi starych. Polityka społeczna wobec starości. Gerontologia. Człowiek stary w rodzinie i społeczeństwie (wybrane zagadnienia socjologii starości). Psychologia starości i starzenia się. Etyczne podstawy i zasady pomocy ludziom starym. Religia i życie duchowe.
o Organizacja i finansowanie opieki: System zabezpieczenia starości w Polsce oraz w wybranych krajach(ubezpieczenia społeczne, pomoc społeczna, ochrona zdrowia, system pomocy rodzinie). Organizacja środowiska społecznego i przestrzeni (mieszkanie, wyposażenie, środowisko lokalne). Formy organizacyjne opieki (domowa, środowiskowa, półstacjonarna, stacjonarna). Rola państwa, samorządu, organizacji obywatelskich i wolnego rynku w organizowaniu opieki nad ludźmi starymi. Finansowanie opieki na ludźmi starymi. Zabezpieczenie społeczne bezradności (niezdolności do samodzielnej egzystencji) – rozwiązania w Polsce i w wybranych krajach.
o Formy i metody pracy z ludźmi starymi: Edukacja ludzi starych - przygotowanie do starości. Formy terapii zajęciowej. Organizacja dnia. Społeczna aktywność ludzi starych. Aktywności fizyczna i ruchowa) ludzi starych.
o Zajęcia praktyczne w instytucjach i placówkach opiekuńczych.
Czas trwania studiów: 2 semestry - ok. 220 godz. wykładów
Terminy zajęć: soboty i niedziele – co dwa, trzy tygodnie
Termin składania dokumentów: do 15 września 2010 r. o przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń
Wymagane dokumenty: podanie, życiorys, dyplom (lub odpis) ukończenia szkoły wyższej lub wyższej zawodowej (licencjat), kserokopia dowodu osobistego (strony 2 i 3) lub obie strony nowego dowodu, trzy fotografie w formacie legitymacyjnym, trzy zaadresowane na własny adres koperty bez znaczków.
Koszt studiów: 1800 zł. za semestr (płatne przed rozpoczęciem każdego semestru)
Forma zakończenia studiów: warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie wymaganych zaliczeń i pozytywne zdanie przewidzianych w programie egzaminów oraz obrona pisemnej pracy dyplomowej.
Uzyskiwany dokument: świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane przez Akademię Medyczną we Wrocławiu, według wzoru MEN.
MIEJSCE SKŁADANIA DOKUMENTÓW oraz UDZIELANIA INFORMACJI: Katedra i Zakład Medycyny Społecznej
Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, ul. O. Bujwida 44, 50-345 Wrocław
sekretariat: tel./fax: 0-71 328-21-45, e-mail: studium@msizp.am.wroc.plEmilia P. edytował(a) ten post dnia 06.07.10 o godzinie 10:59