Temat: Dokumenty pacjenta potrzebne do uzyskania poprawnie...

Powyższe dokumenty pozwolą pacjentowi na uzyskanie pomocy w przypadku otrzymania nieprawidłowo wystawionej recepty – wyjaśniają prawnicy z firmy MedicusLex, zajmującej się świadczeniem kompleksowej ochrony prawnej przedstawicielom zawodów medycznych - Zostały one podane przez Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia jako odpowiedź na zapytanie Rzecznika Praw Pacjenta w związku z związku z opublikowaniem na stronach internetowych Wojewódzkich Oddziałów NFZ placówek, gdzie można uzyskać pomoc w przypadku nieprawidłowo wystawionej recepty..

W odpowiedzi wskazano, że pacjent, aby mógł uzyskać poprawnie wystawioną receptę, powinien okazać następujące dokumenty:

1) dokument potwierdzający prawo do świadczeń opieki zdrowotnej

Jest nim karta ubezpieczenia zdrowotnego. Do czasu jej wystawienia takim dokumentem będzie każdy dokument, który potwierdza prawo ubezpieczonego do uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej. Zazwyczaj będzie nim dokument, który potwierdza, że zostały opłacone składki ubezpieczenia zdrowotnego.

W przypadku emerytów i rencistów dokumentem potwierdzającym przekazanie składek na ubezpieczenia zdrowotne jest dokument potwierdzający kwotę przekazanej emerytury lub renty. Będzie nim zatem wyciąg, odcinek przekazu. Natomiast do wykazania, że jest się objętym ubezpieczeniem zdrowotnym, należy okazać legitymację emeryta lub rencisty.

2) decyzja wójta (burmistrza lub prezydenta) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy zawierająca numer PESEL

Dotyczy to jednak świadczeniobiorców innych niż osoby ubezpieczone, posiadających obywatelstwo polskie, mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto osoby te muszą spełniać określone kryteria dochodowe, tzn.
1) być osobą samotnie gospodarującą, której dochód nie przekracza kwoty 461zł,
2) być osobą w rodzinie, w której dochód na osobę nie przekracza kwoty 316 zł,
3) stanowić rodzinę, której dochód nie przekracza sumy kwot kryterium dochodowego
na osobę w rodzinie

przy uwzględnieniu wyjątków i powodów wskazanych w ustawie z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. 2004 Nr 64 poz. 593).

3) zaświadczenie od lekarza o trwającej ciąży wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość (w przypadku dzieci dokument potwierdzający także miejsce zamieszkania)

Dokumenty wskazane w punkcie trzecim są wymagane od osób posiadających obywatelstwo polskie, mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie ukończyły 18-ego roku życia, są w okresie ciąży, porodu i połogu (trwającego 42 dni od porodu).
Jeżeli dana osoba nie posiada numeru PESEL, powinna wystąpić o wydanie dowodu osobistego.

4) dokument potwierdzający szczególne uprawnienia, jeżeli dana osoba je posiada (np. legitymacja kombatanta)

5) niezbędna w celu otrzymania porady dokumentacja medyczna

Dotyczy to sytuacji, gdy receptę wystawia lekarz, który nie sprawuje bieżącej opieki nad pacjentem. Dokumentacja powinna umożliwiać właściwe ordynowanie leków.

Wyjątek: Numeru PESEL, nr dowodu lub paszportu nie okazuje się, gdy dotyczy to dzieci osób ubezpieczonych, które nie ukończyły 6 miesiąca życia oraz dzieci osób nieubezpieczonych, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, których rodzice posiadają obywatelstwo polskie zaś one zamieszkują na terenie Polski. W opisanej sytuacji należy podać identyfikator jednego z rodziców lub identyfikator opiekuna prawnego.

W przypadku braku PESEL należy okazać dokument identyfikujący dane osoby.

MedicusLexKatarzyna B edytował(a) ten post dnia 07.09.12 o godzinie 10:30