konto usunięte
Temat: Egzotyczne farmaceutyczno-kosmetyczne
Coraz częściej w składzie preparatów leczniczych jak i rozmaitych kosmetyków znaleźć można coraz to nowsze, egzotyczne surowce roślinne. Poznajmy parę z nich. Trzeba przyznać, że większość nazywa się uroczo.Amor seco (Bidens pilosa)
rodzina: Asteraceae
Roślina wywodzi się z rejonu And. Surowiec farmaceutyczny stanowią jej: kwiaty, liście i korzenie. W części nadziemnej do składników czynnych zalicza się: flawonoidy (rutyna, luteolina), triterpeny (beta-amyryna, lupeol), Kwasy (linolowy, linolenowy, rozmarynowy, salicylowy), naryngenina, taniny, olejek eteryczny (kadinen, limonen, felandren, pineny). Napar z ziela wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe. Zalecany bywa też przy zapaleniu płuc, anginach, grzybicach. Obecna w surowcu luteolina działa hepatoochronnie, przeciwalergicznie i diuretycznie. Wpływa korzystnie na profil lipidowy i dodawana jest do mieszanek stosowanych w terapii otyłości.
-------------------------------------------------------------------
Czarciuk smoczy (Daemonorops draco)
rodzina: Palmae
Pochodzi z Jawy, Borneo i Sumatry.
Owoce tej palmy pokrywa kleista, czerwona wydzielina tzw. smocza krew, która stoswana jest w kosmetyce jako barwnik.
-------------------------------------------------------------------
Mucura (Petiveria alliacea)
rodzina: Phytolaccaceae
Pochodzi z Peru.
To silny surowiec immunostymulacyjny, przeciwnowotworowy, przeciwreumatyczny i diuretyczny. Wpływa korzystnie na pracę mózgu, w tym pamięć. To roślinny odpowiednik HGH (human growth hormone), który pobudza pracę hormonalną grasicy. Wyciągi z ziela rośliny wykazują wpływ profilaktyczny p/próchniczy i tonizują układ nerwowy.