Temat: Składniki preparatów antycelulitowych
Oraz pochodzące z lecznictwa uzdrowiskowego:
+ Solanka siarczkowa:
++Związki siarki biorą udział w syntezie metioniny i cystyny. Wody siarczkowe powodują wzrost poziomu grup sulhydrylowych będących składnikami enzymów, odgrywających rolę w metabolizmie białek, węglowodanów i tłuszczów.
++ właściwości keratolityczne (złuszczające) oraz keratoplastyczne (odnawiające) wód siarczkowych wpływają to na poprawę mikrokrążenia w skórze, a w efekcie sprzyja odnowie tkanek
++ Związki siarki wpływają również na procesy oddechowe komórki oraz biorą udział w syntezie kwasów nukleinowych będących składnikiem DNA komórek skóry
++ Uważa się, że działanie siarki na skórę związane jest z niszczeniem wolnych rodników, odpowiedzialnych m.in. za proces starzenia się skóry.
+Borowina
++ W działaniu miejscowym na skórę istotna jest obecność wapnia w wodnym wyciągu borowinowycm, ponieważ wpływa na spoistość komórek śródbłonka naczyń skóry. Kwasy huminowe wykazują korzystne działanie ściągające na skórę.
++ Borowiny wpływając na przemiany tłuszczu, węglowodanów, białek i kwasów nukleinowych stymulują odnowę tkankową (działanie „odmładzające”).
++ Uważa się, że borowiny (peloidy) wpływając na produkcję kolagenu i elastyny w skórze poprawiają jej wygląd. Obserwowano również redukcję tkanki tłuszczowej po zabiegach borowinowych.
++ Biologicznie aktywne składniki borowin, głównie kwasy humusowe, uważane są za antyoxydanty – substancje neutralizujące działanie wolnych rodników, przez co działające przeciw starzeniu się skóry. Nadają one skórze lekko kwaśny, korzystny odczyn wspomagający naturalny płaszcz wodno-lipidowy skóry. Działanie sorpcyjne kwasów humusowych powoduje głębokie oczyszczanie skóry i jej długotrwałe nawilżanie.