Agnieszka Pluta

Agnieszka Pluta Specjalista ds.
roszczeń (FIDIC),
Specjalista w Dziale
Um...

Temat: 13 miesieczne dziecko karmone piersia

Moja 13 miesięczna córka nic nie chce jeść oprócz cyca.
Nie je zupek kaszek nie pije herbatek
co robić
jak oduczyć ją ssania piersi

Temat: 13 miesieczne dziecko karmone piersia

u nas też był problem, choć ja zaczęłam "walkę" w 6 miesiącu. Lekarz powiedział mi, że dzieci często lubią jeść dynię z ziemniakami, kupiłam z Hippa i jakoś zaskoczyło. Sporo jedzenia wywaliłam, zanim zaczęła coś jeść, ale w końcu jakoś poszło. Nadal jest wybredna i ma kilka smaków, ale udało mi się odejść od obiadowych słoiczków, tylko czasem daję owocowe, bo teraz wybór średni, jeśli chodzi o świeże owoce. Z piciem był dramat dość długo. Próbowałam butelek, kubków, w końcu zaczęła pić z Tomme Tippie, tylko wodę mineralną, potem herbatkę rumiankową. Od piersi odstawiła się jak miała 13 miesięcy, właściwie trochę sama - ubrałam się tak, że trudno jej było się do mnie dobrać, potem biegała, czymś się zajęła i tak jakoś nam się udało. Wyobrażam sobie przez co przechodzisz, bo ja nadal mam problemy z jedzeniem, więc życzę powodzenia i wytrwałości :)

konto usunięte

Temat: 13 miesieczne dziecko karmone piersia

Witaj,
znam ten problem od podszewki:-( i jako doradca laktacyjny i jako mama czterech cycoholików:-).
co mozesz zrobic:
*zaplanowac stałe pory posiłków, przynajmniej 4
*celebrowac je rodzinnie( na ile to możliwe), czyli jeśc razem z dzieckiem, miła muzyka, bez stresu, trochę pusznosci do wyboru
*pozwolić dziecku jeść rączkami," popaciajac " w jedzeniu...to pomaga przełamać niechęc do jedzenia( wiem coś o tym:-)
* samemu ugotowac jedzenie, ono będzie puszniejsze niż w słoiczku i zachęci do ejdzenia
* nie rozdrabniac jedzenia, pozwolić dziecku zasmakować cząstkę ziemniaczka, cząstę marchewki i czy kawałek kurczaczka
*kupić kolorowe talezyki, miseczki, łyżeczki
*wygodne krzesełko tez ma znaczenie, idealnie pasujące do stołu, by dziecko samo mogło sięgać po jedzenie
*zmniejszyc ilość karmień z piersi, by po portu było głodne, w tym wieku wystarczą 3-4 karmienia z piersi na dobę
*jeżeli dziekco je duzo w nocy to spróbowac zastapić je wodą....mój syn mało jadł bo duzo ssał nocą, jak zaprzestałam karmić w nocy zaczął duuuuzo jeść w dzień:-)
Pozdrawiam.
Aleksandra K.

Aleksandra K. Head of Channel
Activation and
Category Management

Temat: 13 miesieczne dziecko karmone piersia

Moim zdaniem zamiast oduczania piersi spróbuj nauczyć innych posiłków np.owoców i warzyw i wtedy stopniowo podmieniać posiłki- najlepiej przegłodzić i próbować po łyżeczce, na pewno coś posmakuje.Mati na początku nie chciał nic poza jabłuszkiem a teraz wcina aż Mu się uszy trzęsa:-)
Agnieszka Pluta

Agnieszka Pluta Specjalista ds.
roszczeń (FIDIC),
Specjalista w Dziale
Um...

Temat: 13 miesieczne dziecko karmone piersia

w tym problrm ze gotuje, kupuje słoiczki i wyrzucam??
a jaka herbatka najlepsza??

konto usunięte

Temat: 13 miesieczne dziecko karmone piersia

Ja mam 19miesięczną coreczkę, która jest ostrym ssakiem. W nocy ze 4 karmienia a w dzień to nawet co godzinę się do mnie "dobija". Oczywiście zjada normalne posiłki ale w znikomych ilościach. No i bardzo mało pije. W zasadzie nie pije prawie nic oprócz cyca.
Jestem tą sytuacja strasznie wyczerpana. I trzeba przyznac, że przesadziłam. To moje trzecie dziecko. Za długo ja karmię piersią. Nikt oficjalnie ze specjalistów pediatrów nie poinformuje, że karmienie piersią trzeba skończyć w konkretnym czasie. Mówi się tylko ogólnie, że karmić jak najdłużej. Ale dziecko ma przecież swoje etapy rozwoju. W pewnym okresie jest tak bardzo przywiązany do matki, że nikt i nic go od niej nie odciągnie. Za bardzo przyzwyczaiło się do tego cyca. I teraz kosztem matki ssie za dużo.Z moich obserwacji wynika (3 dzieci),że okres około 8-10 m-ca życia dziecka jest najlepszy na odstawienie od piersi. Nie jest po prostu świadome tego co zjada.
Moja rady, które też zaczynam wprowadzać w życie i które sprawdziła się wprzypadku starszych dzieci (jedno karmione do 10m-ca, drugie do 1,5 roku):
-dziecko 10m-ne:
1za każdym razem gdy lgnęło do cyca, tłumaczyłam, że "cyc jest fe, niedobry" i krzywiłam się
-wyznaczyłam 4 karmienia na dobe, stałe. 1 w nocy, 1 rano, 1 w południe, 1 wieczorem. I koniec. Nieważne, że płacze. Odwracać uwagę, proponować inne posiłki.

dziecko 1,5 roku
-też stałe 4 pory dla cyca. Po jakimś czasie ograniczone do 1 karmienia wieczorem a wnocy woda

konto usunięte

Temat: 13 miesieczne dziecko karmone piersia

Problem z częstym domaganiem się karmienia od dość już dużego dziecka to nie jest jego przyzwyczajenie się do piersi. Wszystko ma jakąś swoją przyczynę, również to, gdy dziecko domaga się czegoś, co jest mu już w takiej ilości niepotrzebne.
Wytłumaczenia należy szukać w psychologii lub fizjologii a nie nawyku. Czasami pomaga spotkanie mamy z psychologiem, to z jej strony może być problem zbytniego przywiązywania dziecka do siebie. Mogą być problemy rodzinne czy zawodowe, kompletnie nie związane z dzieckiem. Mogą być sprawy związane ze starszym rodzeństwem albo treningiem nocnikowym lub uczeniem samodzielnego zasypiania. Dziecko nie czuje się dobrze w napiętej atmosferze i potrzebuje się uspokoić. A najlepszą dla niego metodą (czasami jedyną dostępną) jest właśnie possanie. Bo ssanie ma dwie ważne funkcje: jedna z nich do dostarczenie pożywienia a druga, niedoceniana a bardzo ważna to uspokajanie. Dla starszych dzieci, które jedzą już różne rzeczy właśnie uspokajanie jest powodem częstego ssania.
Od stron fizjologii: niewygaszony odruch ssania. Jeżeli tak się dzieje dziecko nie potrafi opanować potrzeby ssania i musi to robić np. ssąc smoczek, palec lub pierś, w ostateczności róg kocyka. Powodem też mogą być różne nadwrażliwość (np. na dotyk) i dziecko potrzebuje częstego uspokajania poprzez ssanie, aby móc w miarę normalnie funkcjonować.
Jeżeli znajdzie się przyczynę, to zwykle o wiele łatwiej poradzić sobie z odstawieniem od piersi.
Pediatrzy słusznie nie podają konkretnego terminu zakończenia karmienia piersią, bo każda kobieta powinna sama o tym decydować. Zalecenia są takie, że można (ale nie jest to konstytucyjny obowiązek) karmić piersią 2 lata i dłużej. Przez pierwsze 6 miesięcy wyłącznie piersią, później kontynuować karmienie wraz ze stopniowo wprowadzanymi posiłkami uzupełniającymi jeszcze do roku a dalej dowolnie.
Ważne jest, aby to mam również podejmowała decyzje dotyczące karmienia a nie tylko zdawała się pod tym względem na dziecko, to może być dla niego za trudne. Czyli: stanowczość ale z uwzględnieniem aktualnych potrzeb konkretnego dziecka i mamy.

Następna dyskusja:

"Mam dziecko"




Wyślij zaproszenie do