Agnieszka T.

Agnieszka T. HR Recruitment
Partner

Temat: Statystyki a życie

Statystyki dotyczące ilości poronień są dramatyczne. Statystyki mówią, że poronienia występują u 20% ciężarnych kobiet. Jednakże, w oparciu o niektóre źródła, dane te mogą być niedokładne. Wiele kobiet, zanim zorientuje się, że w jej organizmie kształtuje się nowe życie, może poronić nie wiedząc o tym. Dlatego, dane dotyczące poronień mogą wahać się między 40 a 50 procent. Wśród kobiet, które poronią, 20 procent będzie cierpieć z powodu kolejnych poronień.

Statystyki nie pokazują całej prawdy. Sprawa poronienia nie kręci się tylko wokół strony medycznej i fizycznej. Poronienie wpływa bowiem w minimalnym stopniu na ból fizyczny. Najczęstsze symptomy to: ból pleców, skurcze i utrata krwi. Symptomy te, zazwyczaj są niewielkie a kobieta szybko wraca do zdrowia.

Poronienie jednak, przynosi wielki ból w sferze psychiki. Poronienie to nie tylko wydalenie płodu – ale, jak u większości kobiet – śmierć dziecka. Pomimo tego, że medycyna nie nazywa rozwijającego się embrionu lub płodu – dzieckiem, wiele kobiet bardzo wcześnie przywiązuje się do swojej ciąży. Kiedy następuje poronienie, kobieta nie traci tylko ciąży, ale dziecko i marzenia z nim związane.

Statystyki dotyczące poronień są słabo publikowane. Poronienie było by łatwiejsze, gdyby zniesiono ten ciężar milczenia jaki powstał wokół powyższego tematu. Jest to niewygodny temat w naszym społeczeństwie. Milczenie powoduje psychologiczny ból dla matki będącej w żałobie – i ból ten się wzmacnia kiedy musi ona się z nim ukrywać. Proces bycia w żałobie uzdrawia emocjonalnie i psychicznie , a bez tego, kobieta ma uczucie, że cierpi w samotności.

fragment artykułu ze strony: http://www.allaboutlifechallenges.org/polish/poronieni...