konto usunięte

Temat: CPE, czyli "Continuous Professional Education" (Ciągłe...

CPE, czyli "Continuous Professional Education" (Ciągłe profesjonalne dokształcenie) jest wymogiem, aby móc utrzymać swoje kwalifikacje i desygnacje zawodowe.

Mało Polaków kontynuuje naukę, w wielu grupach zawodowych należy przestrzegać wymogu kontynuowania profesjonalnej edukacji, co wiąże się z koniecznością uzyskania, udokumentowania i zgłoszenia godzin/punktów CPE.


Przez ostatnie 20 lat odbyła się rewolucja, jeśli chodzi o liczbę studiujących Polaków. Jednak po ukończeniu studiów mało z nich kontynuuje edukację.
Osoby w wieku 18-25 lat podejmujące naukę lub szkolenie: w Polsce 39,3%; w krajach Unii 36,2%
Osoby w wieku 25-64 lata podejmujące naukę lub szkolenie: w Polsce 4,7%; w krajach Unii 9,3%

Trzeba też wziąć pod uwagę wpływ niżu demograficznego oraz kierunki studiów i ich jakość. W Polsce, w grupie osób w wieku 18-25 lat w czasach intensywnego zainteresowania studiami dziennymi i zaocznymi uczelnie wykształciły wielu magistrów z teorii zarządzania, marketingu, polonistyki, reklamy, biznesu, zarządzania, prawa, rachunkowości, itp. z kwalifikacjami nieprzygotowującymi ich na potrzeby rynku pracy i to oni powinni teraz podejmować dalsze szkolenia – a niestety niewiele z tych osób to robi.

Dopiero teraz mamy doświadczonych profesorów w nowoczesnych profesjach na wzór zachodni, a uczelnie zaczynają współpracować z przedsiębiorstwami w celu przygotowania studentów do potrzeb rynku pracy - i to o wiele bardziej efektywnie aniżeli dawniej, kiedy brakowało osób z praktycznym doświadczeniem, aby ich szkolić.
Obecnie studenci, moim zdaniem, są też lepiej poinformowani o potrzebach rynku pracy i szukają takich studiów, które im lepiej zapewnią zdobycie wiedzy i umiejętności oraz jakich dzisiaj szukają pracodawcy. Dlatego tez obecnie jest o wiele lepszy wybór kierunków studiów.

W Niemczech na przykład, studenci muszą przerwać studia wyższe na rok i przejść na staż u pracodawców, aby lepiej zrozumieć realia i potrzeby rynku pracy przed ukończeniem studiów.

Ukończenie uczelni może pomóc zdobyć stanowisko, ale dzisiaj już to nie wystarczy, aby utrzymać się na tym stanowisku. Zauważyć należy potrzebę dalszego (ustawicznego) profesjonalnego dokształcenia i w przypadku wielu profesji (np.: audytorów wewnętrznych, biegłych rewidentów) tak się dzieje.

Zachęcam do udziału w naszych szkoleniach, które są nastawione właśnie na ustawiczne profesjonalne dokształcenie i mają przyznane punkty CPE.

Edmund J. Saunders, FCIB, CICA, C.Dip.A.F. (ACCA), CFS