konto usunięte

Temat: RWE podnosi ceny o 5 proc. Urząd Regulacji Energetyki nic...

RWE podnosi ceny o 5 proc. Urząd Regulacji Energetyki nic z tym zrobić nie może
http://edgp. dziennik. pl/index. php?act=mprasa&sub=article&id=275312

RWE Polska, spółka kontrolowana przez niemiecki koncern energetyczny, od stycznia podnosi w Warszawie cenę prądu dla gospodarstw domowych. Rozdający karty na Śląsku szwedzki Vattenffal jeszcze nie podjął decyzji, ale całkiem możliwe, że zmieni ceny w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

RWE podnosi ceny energii elektrycznej o prawie 5 proc. Warszawa jest w wyjątkowo niekomfortowej sytuacji, bo RWE może dowolnie ustalać taryfy. Dlaczego? Ten koncern podobnie jak Vattenfall, nie musi uzgadniać cen prądu z instytucją nadzorującą rynek energii, czyli z Urzędem Regulacji Energetyki. Tak zadecydował kilka tygodni temu sąd.

Pozostali sprzedawcy targują się z URE o wysokość podwyżek. Na razie rozbieżności są tak duże, że są minimalne szanse, by ruszyły one od początku przyszłego roku. Koncerny chcą skoku cen nawet o 13 proc. URE nie chce się zgodzić na tak wysokie podwyżki. RWE i Vattenfall sprzedają prąd drożej niż konkurenci, którzy muszą zatwierdzać ceny w URE.

W rezultacie prąd w Warszawie czy w Katowicach należy do jednych z najdroższych w Polsce. Obie firmy mają łącznie około 2 mln odbiorców. Pozostałe ponad 12 mln korzysta z usług innych koncernów.

RWE wyjaśnia, że podnosi cenę, bo coraz więcej energii musi kupować z tzw. źródeł odnawialnych. To dotyczy wszystkich sprzedawców energii elektrycznej. Takie są wymogi polskiego prawa. A czysta energia kosztuje o wiele więcej niż tradycyjna, wytwarzana z węgla.

URE nie komentuje polityki RWE, ale najwyraźniej powoli traci cierpliwość. Mariusz Swora, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, mówi wprost: – Zamierzamy podjąć działania przywracające zatwierdzanie cen dla odbiorców RWE i Vattenfalla. Jednak nie chce powiedzieć, jak ma zamiar to zrobić.

Całkiem możliwe, że sprawa znowu trafi do sądu.

Sytuacja jest o tyle trudna, że w Warszawie i na Śląsku oba koncerny – RWE i Vattenfall – dominują na rynku energii. Ich klienci w praktyce nie mogą zmienić dostawcy, bo nikt nie sprzedaje tam prądu po niższych cenach, zatwierdzanych przez regulatora.

Od połowy 2007 roku w skali całego kraju, gdy odbiorcy indywidualni zyskali prawo zmiany sprzedawcy, zrobiło to tylko 1011 odbiorców spośród ponad 14,5 mln. W Warszawie takich przypadków prawie w ogóle nie ma.