konto usunięte

Temat: Czy wiesz czym karmisz dziecko?

Witam,

czy wiesz co jesz? - obejrzyj, posłuchaj i poczytaj

TV POLSAT

http://www.youtube.com/watch?v=2r6h1KpwMh0 cz.1
http://www.youtube.com/watch?v=lTi1eppI-KM&feature=rel... cz.2
http://www.youtube.com/watch?v=qIo98tmUWpQ&feature=rel... cz.3


TVN
onet.tv/czy-wiemy-co-jemy,5937347,1,klip.html


Wybierając żywność musimy zwracać uwagę na to, jakie produkty kupujemy. Wszystkie artykuły spożywcze są specjalnie oznakowane różnymi symbolami. Są to chemiczne symbole, które oznaczają środki konserwujące: barwniki, pekle, przeciwutleniacze, zagęszczacze itp.

Konserwanty dodawane do żywności, poprawiają walory smakowe, wygląd zewnętrzny produktu, ale także przedłużają świeżość i czas ich przechowywania. Większość z tych chemicznych dodatków ma pozytywny wpływ na produkt, ponieważ niszczy rozwijające się bakterie, które powodują zatrucie organizmu. Dlatego nie dodawanie ich do żywności jest praktycznie niemożliwe. Możemy jednak indywidualnie ograniczyć spożywanie takich produktów. Bardzo istotne jest to, że nie wszystkie konserwanty są szkodliwe jednakowo. Niektóre w ogóle nie zawierają środków toksycznych. Ale im mniej chemii spożywamy tym lepiej dla naszego zdrowia. Każda toksyna w małych ilościach jest obojętna dla organizmu, w większych może spowodować poważne ubytki na zdrowiu. Wiele konserwantów jest bardzo szkodliwych dla naszego zdrowia, bo zawierają wiele substancji rakotwórczych. Mogą tez wywoływać reakcje uczulające. Osoby uczulone na te substancje reagują zwykle bólem brzucha, wymiotami, wysypką na skórze.

Do najczęściej używanych konserwantów w żywności należą: barwniki, pekle, przeciwutleniacze, zagęszczacze. Najbardziej szkodliwe dla naszego zdrowia są to te, które zapobiegają psuciu się żywności. Najczęściej spotykane konserwanty o szkodliwym działaniu to:

E-200-jest to tak zwany utwardzacz, używa się go do zagęszczania masy serowej, marmolady, lub do utwardzania margaryny. Wywołuje najczęściej reakcje alergiczne.

E-211-beznoesan sodu-dodawany do napojów na przykład.: Coca-Cola, Pepsi. Powoduje silne reakcje alergiczne/uczulające.

E-230-237-środki chemiczne używane przy zabezpieczeniu owoców cytrusowych podczas transportu. Owoce są spryskiwane substancją chemiczną, która zabezpiecza je przed zepsuciem. Powoduje silne zatrucia pokarmowe, uczulenia.

E-249-250-azotyn sodu i azotyn potasu. Stosowane są do peklowania wędlin. Zabezpieczają wędliny przed bakteriami wywołującymi jad kiełbasiany. Z jednej strony chronią nasz organizm przed zatruciem, ale mają też szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Azotyny wytwarzają rakotwórcze nitrozaminy, które powstają w wysokiej temperaturze podczas peklowania. Dlatego należy unikać podgrzewania potraw zawierających pekle, ponieważ wtedy wytwarza się spora ilość takich substancji rakotwórczych.

Barwniki dodawane są do żywności po to by podnieść walory estetyczne, na przykład.: kolorowe galaretki, kisiele, napoje, cukierki owocowe. Większość barwników jest nieszkodliwych dla zdrowia, jest to: kurkumina ( E-100), witamina B12 (E-101), czerwień żywnościowa (E-122), żółcień chinolinowa (E-104). Jest też wiele szkodliwych barwników o nazwach: E-124-jest używany do barwienia cukierków owocowych, budyniów. Wywołuje reakcje alergiczne. Podobnie działa E-151.

Przeciwutleniacze-jest to najczęściej syntetyczna witamina C, zupełnie nieszkodliwa dla naszego zdrowia- E-300.

E-310 i 312- chronią produkt przed jełczeniem: masło lub margaryna.

Bardzo szkodliwy przeciwutleniacz to E-280-dodawany do chleba i wyrobów ciastkarskich. Powoduje raka żołądka. Szkodliwym jest tez E-220, dodawany do ciasta biszkoptowego, kostkach rosołowych i tłuszczów cukierniczych. Powoduje zaburzenia pracy wątroby, przyśpiesza wytwarzanie enzymów trawiennych. Podobnie działa E-321, występuje w gumie do żucia, również powoduje uczulenia.

Zagęszczacze- regulatory kwasowości i emulgatory. Dodawane są do sosów, lodów, jogurtów, serków homogenizowanych i słodyczy. Na nasze zdrowie oddziaływują różnorodnie: E-401-powoduje sytość, pęcznieje w żołądku-dodawany jest do preparatów odchudzających.

E-413, wywołuje podrażnienia, wysypki i zapalenie skóry.
E-414, guma arabska-powoduje uczulenia.
E-524, środek żrący-znajduje się w słonych paluszkach.

Żywności, zawierającej tego typu dodatki chemiczne nie powinny jeść dzieci, osoby w podeszłym wieku, kobiety w ciąży, matki karmiące, osoby ze schorzeniem przewodu pokarmowego oraz nerek.

Lista E najbardziej szkodliwych:

Konserwanty:

E-210-do E-219-rakotwórczy (syntetyczny dodatek do napojów gazowanych, konserw).
E-220-niszczy wit.B12, występuje w sokach owocowych i koncentratach, winie).
E-221 do E-227-zakłuca czynności jelit.
E-230 do E-233-powoduje zaburzenia funkcji skóry.
E-239-rakotwórczy
E-249 do E-252- dodawany do serów żółtych i topionych.

Lista E najmniej szkodliwych:

E-200 do E-203, dodawane do serów, margaryn.
E-236 do E-238, dodawane do soków owocowych, ryb wędzonych.
E-260 do E-283, dodawane do marynat.

Najniebezpieczniejsze substancje chemiczne dodawane do żywności to: benzoesan sodu, kwas sorbowy, dwutlenek siarki, tortrazyna, glutaminian sodu oraz azotyny ich pochodne. Substancje te mogą spowodować powstanie alergii, pokrzywkę, obrzęki naczyniowe, astmę, zapalenie błony śluzowej nosa.

E i (trzy cyfry)- jest to symbol syntetycznego dodatku zawartego w produkcie. Taki symbol zamieszcza się na etykiecie danego produktu.

Opracowała: Dietetyk Renata Halicka.

Jedyny wniosek jaki mi się nasuwa, to taki, aby stosować produkty najwyższej jakości..
- hmm.. ale są to produkty zazwyczaj droższe, prawda?
Jak temu zaradzić?
Czy myślałeś o tym, aby mieć własny ecosklep? ;o)
Jako mój klient będziesz miał 10%rabatu przy każdym zakupie, a za przystąpienie do naszej Ecospołeczności i polecenie sklepu nawet jednej osobie, firma podzieli się z Tobą prowizją.
Jeśli temat Cię zaintryguje najpierw poczytaj -(link poniżej) i skontaktuj się ze mną ;o)

http://sklep.myecolife.pl/epychotka/

Pozdrawiam,
Małgorzata

Temat: Czy wiesz czym karmisz dziecko?

Dodałabym do tej listy jeszcze związek występujący pod oznaczeniem E951 znanym jako Aspartam, bardzo szkodliwy dla zdrowia, jest środkiem rakotwórczym i już dawno powinien być wycofany.

„Aspartan, nagminnie stosowany słodzik w kawach rozpuszczalnych, capuccino, oranżadach, płynach orzeźwiających, wyrobach cukierniczych, tortach, ciastach, pieczywie, etc., etc., Aspartan, zwany tez “Nutra Sweet” to ester aminokwasow L-asparaginowego i L-fenyloaniliny. Spożywany w nadmiarze kumuluje sie w tkankach komórek mózgu. Fenyloanilina w nim zawarta działa jako antagonista serotoniny wywołując stany depresyjne. Ma właściwość kumulowania sie w dużych stężeniach w podwzgórzu i zamózdku (?) co prowadzi do silnych wahań nastrojów, drgawek i psychoz. Kwas asparaginowy rozpada sie na asparat i metanol. Asparat to neurotransmiter działający w OUN jako antagonista acetylocholiny. Przeciwdziała przekazywaniu impulsów na zakończeniach nerwowych. Przedawkowanie asparatu może być przyczyną obumierania komórek nerwowych w Obwodowym Układzie Nerwowym. Objawy podobne do tych, jakie występują przy SM (stwardnienie rozsiane), czy tez choroba Alzhaimera”

Zapomnijcie, wyrzućcie, nie kupujcie gum orbit!
Nie pijcie napojów light, ani żadnych na których pisze, że niby bez konserwantów a w składzie jest aspartamAneta K. edytował(a) ten post dnia 03.03.10 o godzinie 12:35
Alicja Szwinta-Dyrda

Alicja Szwinta-Dyrda redaktor naczelny:
www.dziecisawazne.pl

Temat: Czy wiesz czym karmisz dziecko?

dzisas, jak ta rodzina z filmu jadła, co to dziecko jadło... ciary mnie przeszły!

konto usunięte

Temat: Czy wiesz czym karmisz dziecko?

też mnie ciary przechodzą jak widzę i czytam TAKIE rzeczy..

http://www.przekroj.pl/wydarzenia_swiat_artykul,6546,0...

koniecznie przeczytajcie wszystkie (IV) strony.
Gośka J.

Gośka J. Urząd
Wojewódzki/Wydział
Bezpieczeństwa i
Zarządzania Kr...

Temat: Czy wiesz czym karmisz dziecko?

Dlatego ja kupuję tylko ekologiczne produkty dla mojej córci.
Agnieszka S.

Agnieszka S. attachment parenting
www.dzikiedzieci.pl

Temat: Czy wiesz czym karmisz dziecko?

a wiecie co to jest ortoreksja?

konto usunięte

Temat: Czy wiesz czym karmisz dziecko?

Agnieszka S.:
a wiecie co to jest ortoreksja?
Agnieszka... wiemy :) Ale tak samo jak lubię jeździć dobrym samochodem, używać dobrych kosmetyków i wód kolońskich, korzystać z dobrej jakości sprzętu RTV i komputera... itd. to lubię też dobrej jakości żywność, a to mi gwarantują certyfikaty. Oczywiście, że takie życie wydaje się droższe, ale to tylko pozory... Konsekwencji używania i spożywania byle czego nie chce mi się wymieniać... począwszy od bezpieczeństwa a kończąc na zdrowiu... Jasne że nie można "przeginać pały", zresztą jak w każdej dziedzinie - najlepszy jest złoty środek :)
Andrzej
PS. A na dodatek te produkty (żywność) kupuję w swoim sklepie - po co mam dać zarabiać konkurencji?? :)

konto usunięte

Temat: Czy wiesz czym karmisz dziecko?

Szok!!!
http://odkrywcy.pl/kat,111394,title,Dziewczynki-dojrze...

konto usunięte

Temat: Czy wiesz czym karmisz dziecko?

Polecam diete 5 Przemian dla Was i waszych dzieci. U nas-zmienila wszystko!

konto usunięte

Temat: Czy wiesz czym karmisz dziecko?

alicja szwinta-dyrda:
dzisas, jak ta rodzina z filmu jadła, co to dziecko jadło... ciary mnie przeszły!

Ciarki Cię przechodzą od kanapki z wędliną?

konto usunięte

Temat: Czy wiesz czym karmisz dziecko?

Ciekawi mnie jak rozwiązujecie konflikt pomiędzy żywieniem wg standardów w żłobku/przedszkolu (mleko, jaja, mięso, ryby) a Waszymi odmiennymi jadłospisami?

Czy dzieci rodziców, którzy chcą aby dzieci były wege lub po prostu nie jadły przetworzonego mięsa, mleka, jaj są skazani na bycie z dzieckiem w domu lub prywatne placówki, gdzie jedzienie można dostarczać samemu?

Aby nie dublować tematów zapraszam do wypowiedzi tu: http://www.goldenline.pl/forum/2560578/dzieci-wege-w-z...

Temat: Czy wiesz czym karmisz dziecko?

Staram się nie przesadzać z bio czy gluten free bo i tak się z tym kiedyś zetknie. Choćby właśnie w przedszkolu czy szkole. Czytałam doskonały artykuł, tylko teraz nie potrafię go odszukać na tym blogu https://mamanaetacie.pl/opieka-nad-dziecmi/ właśnie dotyczył żywienia dzieci.

Następna dyskusja:

eko certyfikowana czy lokal...




Wyślij zaproszenie do