Ewelina
Dyduła
Dietetyk-
specjalista ds.
żywienia
Temat: ŻYWIENIE NA CZAS LATA
Lato jest porą roku, która obfituje ilością warzyw i owoców. Na naszym stole więc powinny przeważać wszelkiego rodzaju sałatki, surówki, owocowe i warzywne koktajle. Posiłki mają być lekkie, kolorowe, a czas obróbki skrócony do minimum, aby zminimalizować straty witamin wskutek przyrządzania.W upalne dni polecam spożywanie pokarmów na świeżym powietrzu; na pikniku, w ogrodzie, mogą to być sałatki, świeże owoce. Najlepiej ochładzają w trakcie upałów: jabłka, arbuzy (można włożyć wcześniej do lodówki), cytryny i limonki.
Pamiętajmy, że spożywanie ciężkich posiłków, zaw. duże ilości mięsa, jaja w trakcie ciepłych dni może powodować ospałość i odczucie zmęczenia. Dużo lepiej sięgać częściej po mniejsze porcje lekkostrawnych posiłków- co zresztą jest wzorcem prawidłowo skomponowanego jadłospisu.
Nie zapominajmy, że w lato również tracimy sporo wody i minerałów wskutek zwiększonego pocenia się ciała. Niedostateczna podaż płynów szybko może doprowadzić do odwodnienia organizmu i poważnych konsekwencji zdrowotnych; jak zaburzenia elektrolitowe, zaburzenia mowy, wydalania moczu, przednerkową niewydolność nerek i zmiany ciśnienia krwi.
Zgodnie z obowiązującymi normami kobiety powinny spożywać dziennie 2 litry wody*, a mężczyźni 2,5 litra wody*
*- woda pochodząca z napojów i produktów spożywczych.
Nie zapominajmy, że lato to okres (przynajmniej w teorii) słonecznej pogody, więc powinniśmy zwiększyć naszą codzienną aktywność fizyczną, wprowadzając zajęcia na świeżym powietrzu; rolki, rowery, bieganie czy spacery :-)
TEKST POCHODZI ZE STRONY: http://www.dietetykpersonalny.pl