Paweł
Jachimczyk
zarządzanie firmą /
studia ekonomiczne
Temat: Czy surowe owoce morza są bezpieczne do jedzenia?
Ostatnio obserwuje się wzrost spożycia owoców morza, ale czy to oznacza, że tak powinno być?Nasza planeta zmieniła się w ciągu wieków. Nowoczesne udogodnienia doprowadziły do zanieczyszczenia naszego środowiska, które znajdują się teraz w naszym talerzu owoców morza, naszych oceanach, jeziorach, rzekach i strumieniach. Większość ryb, które spożywa się z tych wód, jest niestety nimi skażona. Szczególnie niepokojące jest zanieczyszczenie metylortęcią, która znajduje się w różnym stopniu w rybach i skorupiakach, w gotowanych czy surowych. Bardziej szczegółowo na ten temat można poczytać na stronie Agencji Ochrony Środowiska, Żywności i Leków.
Surowe owoce morza i zatrucie pokarmowe
Poza metylortęcią, istnieją inne obawy, jeżeli zamierzasz jeść surowe owoce morza. Dla większości zdrowych ludzi, jedzenie rozsądnych ilości surowych owoców morza nie stwarza wielkiego ryzyka dla zdrowia. Niemniej jednak, pewne ryzyko istnieje dla każdego. Takie spożycie skażonej żywności, może potencjalnie powodować wymioty, biegunkę i ból brzucha, a także inne objawy.
Główne rodzaje zatrucia pokarmowego, które mogą wynikać z jedzenia surowych lub niedogotowanych ryb i skorupiaków to m.in. salmonella oraz Vibrio vulnificus. Dla koneserów skorupiaków, szczególnie miłośników surowych ostryg, istotna będzie informacja o ryzyku zakażeń Vibrio. Vibrio vulnificus jest bakterią, która żyje w ciepłej morskiej wodzie i nie ma ona związku z zanieczyszczeniami.
Aby uniknąć wszelkiego rodzaju zatruć pokarmowych, nie wystarczy jak w popularnym micie ,,zabić” ich alkoholem lub ostrymi przyprawami. Najlepszą zasadą jest przestrzeganie dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa żywności i odpowiednio ugotować wszystkie owoce morza. Przygotowanie kawałka ryby- aż mięso będzie nieprzejrzyste i oddziela się łatwo widelcem; przygotowanie skorupiaków- aż ciało będzie nieprzejrzyste, tak samo ostrygi i małże- aż muszle będą otwarte.
Jeżeli jednak zdecydujesz się jeść surowe ryby, wybieraj te, które zostały wcześniej zamrożone. To dlatego, że zamrożenie zabije ewentualne obecne pasożyty. Niestety, zamrożenie nie zabije każdego szkodliwego ,,organizmu”.
Osoby z grupy wysokiego ryzyka.
Są osoby ze szczególnym dużym ryzykiem podatności na choroby przenoszone przez żywność, ciężkie i zagrażające życiu choroby mogą właśnie wynikać ze spożywania surowych lub niedogotowanych ryb i skorupiaków. Osoby w tej grupie to osoby z osłabionym układem odpornościowym lub z obniżeniem kwasowości żołądka, a także kobiety w ciąży, niemowlęta, małe dzieci i osoby starsze. Surowe ryby i skorupiaki nie są zalecane dla osób z grupy wysokiego ryzyka. Jeśli jesteś w tej kategorii, dokładnie gotuj ryby i skorupiaki. Jeżeli istnieje pewien stopień ryzyka, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem.
Wskazówki przy zakupie, przechowywaniu i przygotowywaniu świeżych, surowych owoców morza:
W markecie:
-Upewnij się, że świeże owoce morza są właściwie przechowywane w lodówce w temperaturze poniżej 4° C i dobrze obłożone lodem.
-Wybieraj ryby z błyszczącym, jędrnym miąższem, nie wydzielające zbytniego ,,rybiego” zapachu.
W lodówce:
-Przechowuj świeże ryby dobrze opakowane lub w szczennych pojemnikach, przez okres nie dłuższy niż dwa dni.
-Przechowuj świeże, pasteryzowane lub wędzone owoce morza w temp. od 0° C do 3° C, przechowuj żywe małże, kraby, krewetki, homary, małże i ostrygi w dobrze wentylowanych pojemnikach.
Podczas przygotowania:
-Przygotowuj owoce morza oddzielnie, w tym przy użyciu oddzielnych desek do krojenia.
-Myj dokładnie ręce, deski do krojenia, talerze, sztućce po kontakcie z surowymi owocami morza
Istnieje mnóstwo lubianych surowych i niedogotowanych ryb i skorupiaków w pozycjach menu. Dla osób zdrowych, te produkty mogą być zazwyczaj spożywane bezpiecznie, gdy są z renomowanych restauracji i od producentów, którzy używają świeżych, wysokiej jakości składników i przestrzegają przyjętych zasad bezpieczeństwa żywności. Tym niemniej powinieneś być świadomy tych elementów menu, zwłaszcza jeżeli jesteś w kategorii ,,wysokiego ryzyka”.
Ogólnie rzez biorąc, korzyści dla zdrowia związane z jedzeniem prawidłowo gotowanych ryb i skorupiaków przewyższają ryzyko u osób zdrowych. Sam decydujesz czy jeść je również w postaci surowej. Ważne, by być świadomym kwestii bezpieczeństwa żywności podczas jedzenia. A jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka, po prostu nie jedz surowych owoców morza.