Edmund Saunders Patrz bio
Temat: Ból trzustki: jak go rozpoznać? Przyczyny bólu
Ból trzustki: jak go rozpoznać? Przyczyny bóluBól trzustki to ból zlokalizowany w nadbrzuszu, czyli w górnej części brzucha. Jest zwykle dotkliwy, ostry, przeszywający, promieniujący do pleców. Przyczyną bólu jest zwykle choroba trzustki, w tym zapalenie, torbiel, a nawet rak. Sprawdź, jak rozpoznać, że boli trzustka i co może być tego przyczyną.
Ból trzustki to częsty, choć niepokojący objaw. Trzustka pełni w organizmie ważną funkcję, produkuje sok trzustkowego, który ma w składzie enzymy regulujące procesy trawienne, wytwarza również insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy.
Ból pojawia się zwykle wtedy, gdy z trzustką dzieje się coś niedobrego. Dlatego wszelkie dolegliwości w nadbrzuszu wskazujące na trzustkę powinny skłonić do wizyty u lekarza.
Jak rozpoznać ból trzustki?
Ból pochodzący od trzustki zlokalizowany jest w górnej części brzucha (nadbrzusze) i opasuje tułów, czasem promieniuje do lewej łopatki.
O czym świadczy ból trzustki? ...
Najczęstszą przyczyną bólu trzustki są stany zapalne tego organu i inne choroby, w tym ostre zapalenie trzustki, przewlekłe zapalenie trzustki, torbiele trzustki, rak trzustki. Ból trzustki może być również odczuwany po spożyciu alkoholu.
Ból w nadbrzuszu w przypadku ostrego zapalenia trzustki jest bardzo silny, uporczywy, utrzymuje się przez wiele godzin. Ból ten pojawia się nagle i przybiera na sile, towarzyszą mu nudności, wymioty, gorączka.
Natomiast w przewlekłym zapaleniu trzustki ból brzucha jest bardzo silny, ale pojawia się okresowo – najczęściej w śródbrzuszu, w związku z posiłkiem lub niezależnie od jedzenia. Może trwać wiele godzin, może być opasujący lub promieniować do pleców. Ból może mieć również charakter przewlekły.
Poalkoholowy ból trzustki narasta stopniowo przez kilka dni. Dolegliwości nasila kichanie, kaszel, głębokie oddychanie, a ulgę przynosi siedzenie w pozycji pochylonej do przodu. Ból trzustki po alkoholu nasila się po spożyciu posiłku, często towarzyszą mu nudności i wymioty.
Torbiele trzustki, w zależności od wielkości i umiejscowienia, mogą powodować pobolewanie lub ostry ból w nadbrzuszu.
W przypadku raka trzustki dolegliwości bólowe występują dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Wtedy bólom brzucha towarzyszy dyskomfort w jamie brzusznej, uczucie pełności po posiłku, brak apetytu, nudności i wymioty, chudnięcie.
Więcej: https://zdrowie.radiozet.pl/Medycyna/Diagnostyka-medycz...