konto usunięte
Temat: Różnice kursowe CIT 2012
Miało być pięknie – uproszczenie podatkowych zasad rozliczeń poprzez ujednolicenie z przepisami ustawy rachunkowości, co - zwłaszcza w kontekście transakcji w walucie przy pomocy kont walutowych - miałoby istotne znaczenie.Jak oceniacie efekty nowego 15a.4? (czy ktoś w ogóle rozumie, co stanowi ten przepis? co się w ogóle zmieniło?)
Porównując obie wersje:
art. 15a ust. 4
Treść przepisu przed zmianą:
„Jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień”
Po zmianie:
„Przy obliczaniu różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień”
Co do moich uwag:
W nowej wersji nadal nie jest zdefiniowany „kurs faktycznie zastosowany”. Urzędy mogą twierdzić, że chodzi o kurs bankowy (a wtedy – czytajmy ten przepis: „Przy obliczaniu różnic kursowych (…) uwzględnia się kursy bankowe w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań”. Zatem urzędy będą twierdzić, że dla wypłat/wpłat walut w walucie obcej należy stosować kurs bankowy, sądy i podatnicy będą stać na stanowisku, że kursu faktycznie zastosowanego nie było – więc bierzemy średni NBP. Efekt: nic się nie zmieniło – przynajmniej w zakresie wpływów/wypływów waluty za pośrednictwem kont walutowych.
To co uległo zmianie – a co jest zapewne zupełnie niezamierzonym efektem ustawy zmieniającej – to de facto zasady rozliczania różnic kursowych z tytułu pożyczek. Dotychczas wartość pożyczki/kredytu w dniu spłaty przeliczało się wg kursu faktycznie zastosowanego (15a.2.4-5), chyba że nie było to możliwe, wtedy należało zastosować średni NBP (15a.4).
W obecnym brzmieniu przepisu 15a.4 katalog czynności, przy których się stosuje kurs faktycznie zastosowany, został zawężony do sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań). Pożyczki/kredyty będą więc „pozostałym przypadkiem”, dla których spłat należy zawsze stosować średni NBP.
Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii na temat zmian w tym przepisie.Magda Olszewska edytował(a) ten post dnia 20.02.12 o godzinie 00:54