Hanna Piasecka

Hanna Piasecka
www.cateringNAdiecie
.pl - właścicielka,
Catering na Diecie

Temat: A może jednak Montignac - pytania i odpowiedzi

Dieta Montignaca



Metoda Montignaca nie stawia ograniczeń w ilości spożywanego pokarmu. Jest zrównoważona. Polega na odpowiednim doborze produktów ze wszystkich grup: tłuszczów, węglowodanów i białek. Ważna jest ich wartość odżywcza (charakterystyka fizykochemiczna), zdolność do powstrzymania naszego organizmu przed magazynowaniem zapasów oraz rola w zapobieganiu cukrzycy oraz chorobom układu sercowo – naczyniowego


Metoda ta dzieli się na dwie fazy:

Faza I: tracenie na wadze

Jej długość waha się w zależności od liczby kilogramów, która chcemy stracić. Oprócz wybierania odpowiednich tłuszczów i białek, jej istotnym elementem jest spożywanie właściwych produktów węglowodanowych, o indeksie glikemicznym wynoszącym 35 lub mniej. Ma to zapewnić, ze spożywane posiłki nie będą powodowały gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Uważne dobieranie produktów żywnościowych nie tylko zapobiega gromadzeniu przez organizm tłuszczu, ale także uruchamia mechanizmy rozkładające jego nadmiar i pozwalające na wykorzystanie go.

Faza II: zachowanie prawidłowej masy ciała

Także w tej fazie wybieramy węglowodany, kierując się ich indeksem glikemicznym, jednakże ich wybór jest poszerzony. Możemy także posłużyć się nowa metoda szacowania efektów spożycia węglowodanów, tak zwanym ładunkiem glikemicznym, łączącym informacje o indeksie glikemicznym produktu oraz ilości zawartych w nim czystych węglowodanów. Pozwala to na jedzenie rozmaitych pokarmów węglowodanowych, nawet tych o wysokim IG.

Koncepcja indeksu glikemicznego (IG)

Indeks glikemiczny informuje o zawartości czystego cukru/skrobi w danym produkcie węglowodanowym, co pozwala przewidzieć jaki będzie poziom cukru we krwi po jego spożyciu.

W procesie trawienia produkty węglowodanowe są przekształcane w glukozę, która przedostaje się do krwi. Jej poziom ma istotne znaczenie dla procesów chudnięcia lub przybierana na wadze. Pojawienie się podwyższonego poziomu glukozy powoduje wydzielenie przez trzustkę hormonu - insuliny.

U osoby z nadwagą na skutek stałego nadmiaru glukozy pojawia się odporność na insulinę. To powoduje, że musi się uwolnić jej dużo więcej do utrzymania jej poziomu w normie, co powoduje że glukoza zamiast ulec spaleniu zostaje zamieniona na tłuszcz. Ten proces odpowiedzialny za tycie ma miejsce nawet po spożyciu niewielkiej ilości pokarmu.

Należy jeść minimum 3 dziennie, niepomijanie żadnego z posiłków
+ po posiłkach węglowodanowych należy odczekać minimum 3 godziny zanim zje się kolejny posiłek
+ po posiłkach tłuszczowych należy odczekać minimum 4 godziny zanim zje się kolejny posiłek

http://cateringNAdiecie.pl