Sebastian Tatarek

Sebastian Tatarek COSMED Consulting

Temat: Kosmetyk ECO - chwilowy kaprys?

W dzisiejszych czasach nabywcy stają się bardziej wymagający. Poszukują produktów, które będą odpowiadały ich indywidualnym potrzebom oraz również będą spełniały trendy, które stają się jednocześnie pewnymi standardami.

Trend ekologiczny jest czymś nowym i dotyka on obecnie wielu gałęzi rynkowych. Jednak patrząc na nabywców oraz panujące na rynku uwarunkowania gospodarczo-społeczne nie będzie to potrzeba chwili a pewien wyznacznik życia. Firmy motoryzacyjne inwestują w nowe linie samochodów które będą przyjazne dla środowiska. Przemysł inwestuje w alternatywne źródła energii, w mniejszym lub minimalnym stopniu wpływających negatywnie na środowisko. Producenci żywności również mocno zaangażowali się w ekologię i tak naprawdę jako pierwsi użyli słowa ECO w odniesieniu do swoich wyrobów. To sprawia, że mają dziś najbogatsze doświadczenie w temacie „ekologiczny” dlatego też niektóre branże i firmy bardzo chętnie czerpią wiedzę z tego doświadczenia. Przykładem może był właśnie branża kosmetyczna, która zaczerpnęła rygorystyczne standardy normujące żywność ekologiczną na własne potrzeby certyfikacji wyrobów kosmetycznych.

Obecnie słowo ekologiczny pojawia się przy coraz większym asortymencie produktów. Jednocześnie należy zaznaczyć, że nadal niewiele firm deklarujących ekologiczność swoich produktów może to potwierdzić odpowiednimi certyfikatami. Niestety na rynku panuje dość duży chaos wokół określeń „kosmetyk naturalny” i „kosmetyk organiczny”. Same firmy zajmujące się produkcją takich produktów niekiedy wprowadzają konsumentów w błąd, nadużywając tych określeń. Jak sama nazwa sugeruje, w przypadku kosmetyku naturalnego powinien być on stworzony w większości ze składników naturalnego pochodzenia. Kosmetyk organiczny powiązany z rolnictwem ekologicznym („organic farming”) to produkt który jest naturalny i ekologiczny.
Chaos jaki nadal panuje wokół tych dwóch określeń wynika z tego, że jest brak regulacji prawnych dla użycia obu określeń. W odpowiedzi na to firmy, które chcą potwierdzić naturalny bądź organiczny charakter swoich kosmetyków poddają je certyfikacji. Przykładem jednostki, która wydaje taki certyfikat jest stowarzyszenie ECOCERT z Francji.

Pomimo chaosu zainteresowanie konsumentów tego typu kosmetykami rośnie o czym świadczy fakt, że coraz częściej temat ten pojawia się w mediach. Powstają monoekologiczne obiekty sprzedające tylko ekologiczne produkty i dotyczy to tradycyjnych punktów sprzedażowych jak również obecnych w Internecie jak np. http://ekodrogeria.pl.
Sebastian Tatarek

Sebastian Tatarek COSMED Consulting

Temat: Kosmetyk ECO - chwilowy kaprys?

Poniżej zamieszczam linki do artykułów nawiązujących do opisanego wątku.

http://kosmetyki-naturalne.info/raport-eurostatu-na-te...

http://kosmetyki-naturalne.info/kosmetyki-naturalne-w-...
Sebastian Tatarek

Sebastian Tatarek COSMED Consulting

Temat: Kosmetyk ECO - chwilowy kaprys?

Nurt EKO zawitał nie tylko na półkach drogeryjnych ale również w salonach kosmetycznych. Ekozabiegi mocno zdominowały rynek we Francji i Niemczech. W Polsce zainteresowanie również rośnie.



Wyślij zaproszenie do