Temat: Prawa pracowników podczas zwolnień grupowych
Sylwia, Małgorzata K.:
Witam serdecznie,
mam pytanie do osób specjalizujących się z kodeksu pracy. Otóż w jednej z firm właśnie odbywają się zwolnienia grupowe. Firma również wyszła z propozycją do pracowników, którzy chcieliby odejść, iż mogą zgłaszać się na listę do zwolnienia i będą traktowani jak pracownicy, których wytypowano. Osoba zgłosiła się a z kolei przełożony nie wyraził zgody na jej odejście. Co poradzilibyście tej osobie? Czy kodeks przewiduje jakąś pomoc w tej kwestii?
z góry serdecznie dziękuje za wszelką pomoc
pozdrawiam
Sylwia
Niestety nie. Ta osoba może oczywiście wypowiedzieć sama stosunek pracy, ale wówczas nie otrzyma odprawy, jaka wiąże się z tzw. zwolnieniem grupowym. Odprawa i inne przywileje związane z tego rodzaju zwolnieniem przysługują bowiem tylko osobom, którym stosunek pracy wypowiedział pracodawca, względnie tym, których stosunek pracy został rozwiązany na mocy porozumienia stron (art. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników).
Ale widzisz, diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Zależy jakie pismo (dokładnie jakiej treści) wystosował pracodawca do pracowników. Czy treść tego pisma można traktować jako BEZWARUNKOWĄ ofertę rozwiązania stosunku pracy na mocy porozumienia stron, czy tylko, jako zaproszenie pracowników do składania ofert rozwiązania stosunku pracy w tym trybie.
Jeśli pismo nie stanowiło bezwarunkowej oferty (oświadczenia, że z każdym pracownikiem, który się zgłosi stosunek pracy zostanie rozwiązany za porozumieniem stron), to niestety, ale brak zgody pracodawcy tamuje możliwość rozwiązania stosunku pracy w sposób, który dawałby pracownikowi dodatkowe uprawnienia, o których mowa w w/w ustawie.