Maciej Wielobób

Maciej Wielobób nauczyciel jogi,
medytacji; autor

Temat: Najważniejsza koncepcja ajurwedy

W popularnej literaturze na temat ajurwedy dużo wspomina się o 3 doszach i ustalaniu konstytucji ajurwedyjskiej. Jednakże z punktu widzenia klasycznych tekstów ajurwedy – najważniejszą koncepcją dotyczącą diagnozy i leczenia w ajurwedzie jest koncepcja 20 właściwości natury. Oczywiście jest niezliczona ilość rozmaitych właściwości, ale w ajurwedzie uważa się, że jest 20 najważniejszych z punktu widzenia utrzymania harmonii i zdrowia organizmu. Właściwości te pogrupowane w 10 par przeciwieństw są podstawą systemu diagnostycznego i leczniczego ajurwedy.

20 właściwości w ajurwedzie

ciężki - lekki

powolny - szybki

zimny - gorący

oleisty - suchy

śliski - szorstki

stały - płynny

miękki - twardy

statyczny - ruchliwy

subtelny - niesubtelny

niejasny - jasny

20 właściwości nie należy brać zbyt dosłownie, tylko obserwować jak objawiają się one w ciele. Każda z tych właściwości wytrącona z równowagi generuje potencjalnie różne problemu. Np. Suchość może objawiać się w stawie kolanowym (strzelanie w stawach, degeneracja stawu), w układzie trawiennym (zaparcia), śluzówce układu oddechowego (podrażnienie śluzówki). Podobnie zbyt dużo oleistości może objawiać się w zbyt dużej ilości mazi w stawach i niestabilności stawów (szczególnie kolana), a w układzie pokarmowym w tendencji do biegunek etc.

Procedura diagnostyczno-lecznicza w ajurwedzie w niewielkim uproszczeniu wygląda tak: diagnozuję które czynniki są w nadmiarze w organizmie i zajmuję się uzupełnieniem przeciwnej właściwości poprzez odpowiednią dietę, zioła, praktykę asan, pranajamy i medytacji. Najprostszym przykładem może być osoba z tendencjami do kataru i/lub dużej ilości śluzu / flegmy w organizmie, której możemy polecić jedzenie kasz (szczególnie gryczanej i jaglanej) i np. dosyć dynamiczną praktykę asan, zakończoną kriyą kapalabhati. Z kolei jeżeli ktoś ma wysuszone stawy lub śluzówki warto mu zalecić jedzenie ciepłych zup, ograniczenie suchych pokarmów i praktyka bardziej statyczna, ale z rozluźnionym ciałem.

W dietetyce ajurwedyjskiej rozwinięto z kolei koncepcję 6 smaków,
którą również możemy wykorzystywać do leczenia lub zapobiegania nierównowadze 20 właściwości. Poniżej przedstawiam 6 smaków i żywioły i właściwości, które są wzmacniane przez poszczególne smaki.

Smak - Żywioł - Właściwości

Słodki - Ziemia, woda - Oleisty, ciężki, zimny

Kwaśny - Ziemia, ogień - Oleisty, lekki, gorący

Słony - Woda, ogień - Oleisty, ciężki, gorący

Ostry - Ogień, powietrze - Suchy, lekki, gorący

Gorzki - Powietrze, przestrzeń - Suchy, lekki, zimny

Cierpki - Powietrze, ziemia - Suchy, ciężki, zimny

Oczywiście jedzenie posiada także inne właściwości, stąd warto zacząć przyglądać się swojemu pożywieniu w kontekście problemów zdrowotnych, które przejawiamy. Złotą zasadą jest oczywista rada, aby zawierać w swoim jedzeniu wszystkie smaki, ze szczególnym naciskiem na gorzki i cierpki, które przeważnie zaniedbujemy, gdyż są mniej smaczne. Gorzki smak znajdziemy chociażby w zielonych, liściastych warzywach (sałata), a cierpki np. w skórkach cytrusów.

Autor: Maciej Wielobób
Źródło: http://jogawielobob.wordpress.com/2009/10/25/ajurweda-...

Zapraszam do dyskusji na temat tej koncepcji, także do zadawania pytań.

pozdrawiam
Aleksandra A.

Aleksandra A. architekt wnętrz,
designer

Temat: Najważniejsza koncepcja ajurwedy

bardzo ciekawe... hmmm, . Czy gdzieś można zasięgnąć informacji bardziej konkretnych, np. w odniesieniu do konkretnej dolegliwości, itp.?
Maciej Wielobób

Maciej Wielobób nauczyciel jogi,
medytacji; autor

Temat: Najważniejsza koncepcja ajurwedy

Witaj Ola,

napisz do mnie konkretnie na priv o co chodzi.

pozdr.
Maciek

Następna dyskusja:

3 przyczyny choroby wg Ajur...




Wyślij zaproszenie do