Temat: Zwolnienie z art. 113 a transakcje w zakresie nieruchomości
Fakt; ustawodawca średnio konsekwentnie posługuje się określonymi słowami \
niemniej jednak uważam, że „transakcje” to zasadniczo i dostawy i usługi
Argument z 17 ust. 1a
1a. (33) Przepisy ust. 1 pkt 4 (import usług) i 5 (dostawa, dla której podatnikiem jest nabywca) oraz ust. 2 stosuje się również, w przypadku gdy usługodawca lub dokonujący dostawy towarów posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub inne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej usługodawcy lub dokonującego dostawy towarów, jeżeli usługodawca lub dokonujący dostawy towarów posiada takie inne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, nie uczestniczy w tych transakcjach.
Te transakcje – to zarówno usługi, jak i dostawy (podobne wnioski z art. 87 ust. 6 pkt 3)
Argument z 29a ust. 15
15. Warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę nie stosuje się w przypadku: (…)
4) gdy podatnik nie uzyskał potwierdzenia mimo udokumentowanej próby doręczenia faktury korygującej i z posiadanej dokumentacji wynika, że nabywca towaru lub usługobiorca wie, że transakcja została zrealizowana zgodnie z warunkami określonymi w fakturze korygującej.
Znowu – transakcja to zarówno dostawy towarów, jak i usługi
Art. 32 ust. 5
5. Przepisy ust. 1-4 nie mają zastosowania w przypadku transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi, w odniesieniu do których właściwy organ podatkowy, na podstawie ustawy - Ordynacja podatkowa, wydał decyzję o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi.
Trudno byłoby uznać, że transakcje (o których mowa) to tylko dostawy towarów
Chyba najważniejszy ( i najstarszy):
88. 3a. Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:
2) transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;
Chyba nikt nie powie, że 88 ust. 3a pkt 2 ustawy dotyczy tylko i wyłącznie dostaw towarów
87 ust. 1i pkt 2
1i. Wniosek o dokonanie zwrotu, o którym mowa w ust. 1h, nie jest przekazywany do właściwego państwa członkowskiego w przypadku gdy w okresie, do którego odnosi się wniosek, podatnik:
2) dokonywał wyłącznie dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku innych niż transakcje, do których stosuje się art. 86 ust. 9;
Podobnie – odniesienie do transakcji dotyczy zarówno dostawy, jak i świadczenia usług
Z ciekawości popatrzyłem jeszcze na 28d (w tym na mój komentarz)
6. Przepisy odnoszą się do usług pośredników prowadzących do zawarcia "podstawowej transakcji". Takie sformułowanie wskazuje, że omawiana reguła dotyczy zarówno pośrednictwa w dostawach towarów (zwykle przybierających formę sprzedaży wysyłkowej), jak i przy świadczeniu usług.
Tymczasem sformułowania użyte w rozporządzeniu 282 - tj. o pośredniku działającym w imieniu "usługobiorcy" czy też "usługodawcy" - mogłyby sugerować, że omawiana reguła ustalania miejsca świadczenia usług dotyczy tylko i wyłącznie pośrednictwa w świadczeniu usług. Jednakże ani brzmienie art. 46 dyrektywy VAT z 2006 r., ani treść art. 28d na takie ograniczenie nie wskazują. Stanowią one bowiem o pośrednictwie do "podstawowej transakcji", co wskazuje, że może ono dotyczyć zarówno świadczenia usług, jak i dostawy towarów. Jednak w innych wersjach językowych rozporządzenia 282 również wskazuje się na ograniczenie pośrednictwa tylko i wyłącznie do usług (np. w angielskiej wersji językowej mowa jest o "odbiorcy usług" - recipient of the services oraz "świadczącym usługi" - provider of the services, podobnie w wersji niemieckiej, gdzie mówi się o Empfängers der vermittelten Dienstleistung oraz Erbringers der vermittelten Dienstleistungen, czyli "odbiorcach usług" i "dostawcach usług"; również w wersji francuskiej, która wskazuje na du preneur de la prestation, czyli usługobiorców, jak i na du prestataire de la prestation, czyli usługodawców).
Wydaje się jednak, że powyższe nie może być przesłanką do takiej interpretacji art. 28d ustawy, która nie obejmowałaby usług pośrednictwa w dostawach towarów.
hmmm...