Zbigniew J Piskorz

Zbigniew J Piskorz www.PISKORZ.pl
sMs692094788
kreowanie wizerunku
...

Temat: Tętniaki są patologicznymi rozszerzeniami tętnic,...

Tętniaki są patologicznymi rozszerzeniami tętnic, doprowadzających do tkanek bogatą w tlen krew z serca. Najbardziej niebezpieczne są te, które powstają w obrębie aorty brzusznej lub wewnątrz czaszki, na tętnicach mózgowych. W przypadku ich pęknięcia trzeba działać błyskawicznie.

Kierowany przez Monique H.M. Vlak zespół naukowców z uniwersytetu w Utrechcie badał, jakie czynniki mogą wyzwalać pęknięcie umiejscowionego wewnątrz czaszki tętniaka. Wiadomo już było, że sprzyja temu nadciśnienie - ale co jeszcze?

Pęknięcie tętniaka w mózgu prowadzi do krwawienia, które powoduje powstanie ucisku mózgu u podstawy czaszki. To zaś bardzo poważnie zaburza jego funkcjonowanie, przez co stanowi stan zagrożenia życia. Dlatego też identyfikacja czynników wpływających na zwiększone ryzyko pęknięcia tętniaka mózgu jest tak istotna.

Naukowcom udało się odkryć 8. głównych czynników ryzyka.

Zespół wiedział już rzecz jasna, że pęknięciu tętniaka sprzyja nadciśnienie, zaawansowany wiek i płeć żeńska. Są to jednak bardzo ogólne czynniki, które trzeba było uzupełnić o przyczyny związane z trybem życia.

Szczegółowej analizie poddano ankiety, wypełniane przez pacjentów z krwotokiem podpajęczynówkowym w trzy tygodnie po jego wystąpieniu. Na tej podstawie określonych zostało osiem najczęściej powtarzających się czynników ryzyka:

•picie kawy - 10,9% przypadków,
•energiczne ćwiczenia fizyczne - 7,9%,
•uderzenie w nos - 5,4%,
•stosunek seksualny - 4,3%,
•mocne parcie na stolec - 3,6%,
•spożycie zawierających kofeinę napojów typu cola - 3,5%,
•zaskoczenie - 2,7%,
•gniew - 1,3%.
Wskazywano przy tym tylko te przyczyny, które można było bezpośrednio powiązać z wystąpieniem pęknięcia tętniaka mózgu - nie brano pod uwagę samych zwyczajów czy trybu życia.

Wszystkie czynniki mają jedną wspólną cechę.

Powodują one nagłe i krótkotrwałe podniesienie ciśnienia tętniczego, co zwiększa nacisk krwi na ściany tętniaka i powodować może jego pęknięcie. Zwykle jednak nic tego nie zapowiada - niewiele osób ma przepowiadające problem dolegliwości, takie jak wymioty, zaburzenia widzenia, utrata przytomności czy silne bóle głowy.

Można oczywiście w pewnym stopniu ograniczać czynniki ryzyka, jednak tak naprawdę jedynym skutecznym sposobem uniknięcia pęknięcia tętniaka jest jego szybkie wykrycie. Umożliwiają to nowoczesne metody obrazowania, takie jak rezonans magnetyczny.

źródło: Nauka w Polsce

WIECEJ relacji z BADAŃ na stronie http://TALKFUSION.com/1555235