Zbigniew J Piskorz

Zbigniew J Piskorz www.PISKORZ.pl
sMs692094788
kreowanie wizerunku
...

Temat: Firmy AGD i RTV będą zwalniać Polska jest drugim – po...

Firmy AGD i RTV będą zwalniać
(Gazeta Prawna/22.01.2009, godz. 06:00)

W sektorze AGD i RTV pracę w tym roku może stracić kolejnych kilkaset osób. Nasilający się kryzys gospodarczy obniżył popyt na produkowany w Polsce sprzęt.

A to oznacza, że zwolnienia, w czasie których pod koniec ubiegłego roku pracę straciło w sumie około 1 tys. osób, będą kontynuowane. Producenci przyznają, że nie wykluczają dalszego ograniczania liczby pracowników.

Trudna sytuacja AGD

Do końca lutego Amica Wronki zwolni 200 osób. Niewykluczone są także dalsze cięcia w firmie Whirlpool, która pod koniec 2008 r. zwolniła 395 osób. Pierwotnie planowano, że wypowiedzenia dostanie 470 pracowników.

– Na razie nie planujemy kolejnych cięć. Wszystko zależy jednak od ostatecznej siły kryzysu gospodarczego. Już teraz kryzys znacznie przyczynił się do spadku popytu na sprzęt AGD – zauważa przedstawiciel firmy Whirlpool.

Whirlpool jest amerykańską firmą, a na tamtym rynku kryzys przybrał pokaźne rozmiary. Może być więc tak, że firma znowu zacznie ciąć koszty działalności w innych krajach, by ratować biznes w USA.

Zmian w zatrudnieniu nie planuje na razie koncern Bosch/Siemens, który w Łodzi ma trzy fabryki: pralek, zmywarek, suszarek. Indesit wręcz ma w planach zatrudnienie do końca roku 400 osób w fabryce pralek i zmywarek w Radomsku. Wynika to z podpisanej, przy okazji planowania inwestycji, umowy z Ministerstwem Gospodarki na tworzenie nowych miejsc pracy. Zgodnie z nią zatrudnienie w oddanej w 2008 r. fabryce ma na koniec 2009 r. wynieść 700 osób. Jak informuje Zygmunt Łopalewski, rzecznik prasowy Indesit Company Polska, fabryka zatrudnia 300 pracowników. W innych fabrykach nie planują zwolnień.

Polska jest drugim – po Włoszech – producentem sprzętu AGD w Europie. W Polsce nie widać jeszcze drastycznego spadku popytu, ale przewiduje się, że sprzedaż, która wzrosła w 2008 roku o 6 proc., w tym roku obniży się. Eksperci oceniają, że wzrośnie o 3–5 proc. Produkowany w Polsce sprzęt w ponad 80 proc. jest jednak eksportowany do Europy.

– A tam popyt zmalał – mówi Wojciech Konecki, dyrektor generalny Stowarzyszenia Producentów AGD (CECED).

Jakie zagraniczne projekty mogą wejść na polski rynek? Jakie go rzędu spadki zamówień dot. firm RTV działających w Polsce? Jakie są prognozy sprzedaży dla rynku AGD i RTV?

Więcej: Gazeta Prawna 22.01.2009 (15) – str.A-2-3

Patrycja Otto