Temat: ubezpieczenia na życie - kredyt hipoteczny
Toska K.:
To co Pan radzi w takiej sytuacji?
Dodam, że kredyt mam na 30 lat ale liczę na jego szybszą spłatę. Dlatego nie chcę bardzo długiego okresu ubezpieczenia - liczę, że może za 3 lata nadpłacę raty i wtedy kwota na którą się ubezpieczam byłaby niższa.
Radzę pomyśleć czy chce Pani zabezpieczyć tylko bank, czy może także bliskich.
Jeśli tylko bank, to warto wziąć polisę na tyle lat, ile zamierza Pani spłacać kredyt na pełną jego kwotę (lub połowę, jeśli jest współkredytobiorca). Od polisy zawsze można odstąpić i za kilka lat sprawdzić czy będzie się opłacało zerwać umowę dotychczasową i zawrzeć nową z niższą sumą ubezpieczenia (bo kredyt mniejszy) i na krótszy termin (bo mniej lat spłat przed Panią).
Jeśli także bliskich, to proponowałbym plan na długi czas, najlepiej polisę bezterminową z cesją na bank do momentu spłaty kredytu. Później polisa byłaby już tylko dla Pani i rodziny. W takim przypadku dobrze mieć rozszerzoną ochronę o NW, poważne zachorowania czy operacje medyczne.
Oczywiście będzie różnica w cenie - ten wariant byłby droższy niż ubezpieczenie na rok czy pięć lat.
Jednak w perspektywie 15-20 lat ubezpieczenie bezterminowe będzie i tak tańsze. I zdecydowanie bezpieczniejsze.
Przy zawieraniu poprzedniego ubezpiecznia nie pamiętam porocedury oceny ryzyka... Czy to możliwe żeby jej nie było?
Czy jest to ubezpieczenie zawarte w banku? Jeśli tak, to może Pani nie pamiętać, choć wniosek o ubezpieczenie z jakąś uproszczoną ankietą medyczną pewnie był. Tyle że ubezpieczenia bankowe są różnej jakości (wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności).
Normalna procedura wygląda tak: wniosek z ankietą medyczną jest rozpatrywany przez towarzystwo, które może przyjąć bez zastrzeżeń, wysłać na badania, podnieść składkę czy wyłączyć część odpowiedzialności lub nawet odmówić ubezpieczenia. Dla młodych, pięknych i zdrowych procedura ta nie jest to może problemem, ale kto wie, co będzie za np. 10 lat. Właśnie dlatego ubezpieczenia krótkoterminowe wiążą się z ryzykiem.
Proszę też pamiętać, że długi termin dotyczy odpowiedzialności towarzystwa. Klient może odstąpić od umowy w każdej chwili. Tyle że nie opłaca się brać ubezpieczenia na 30 lat, by zerwać umowę po 3 latach.
Ten post został edytowany przez Autora dnia 02.12.14 o godzinie 10:05