Karol Pelc

Karol Pelc Puste kieszenie
nigdy nie
powstrzymały nikogo
przed podję...

Temat: GPW- szansą dla Nas

GPW- szansą dla Nas

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie daje ogromne możliwości. Od 1991 roku mamy możliwość inwestowania w papiery wartościowe na warszawskim parkiecie. Wszystko zaczęło się   od 5 spółek  Tonsilu,Próchnika, Krosna, Kabli, i Exbudu. Dziś mamy do wyboru 380 spółek a kapitalizacja GPW wynosi 1080 mld złotych. Jak prezentowała się wartość spółek? Najlepiej zobaczyć wykres  historyczny WIG. (rys.1)


Obrazek


Na wykresie możemy zobaczyć jak zmieniała się wartość spółek w 19 letniej historii GPW. Polska jest dynamicznie rozwijającym się rynkiem, który stara się dogonić zachodnie kraje Europy. Potwierdza to także wykres który mimo wzlotów i upadków pokazuje wyraźny ciągle wzrastający trend. Mimo ze jesteśmy rynkiem wzrastającym, budujemy pozycje najmocniejszego rynku w europie środkowo wschodniej. Popatrzmy na statystyki (rys. 2).


Obrazek


  Oprócz wzrastającej liczby spółek, kapitału i wartości akcji, bardzo ważne jest to ze na na debiuty na GPW decydują się takie giganty jak Orlen, PGE, czy ostatnio PZU. Spółki te są znane od wielu lat i często działają niczym magnes przyciągając na giełdę nowych inwestorów. Wraz z debiutem PGE, na giełdzie pojawiło się ok 14 tysięcy nowych inwestorów, co uznaje się za wielki sukces. Dziś jest on przyćmiony przez wynik PZU. Żeby kupić akcje Polskiej firmy ubezpieczeniowej zarejestrowało się aż 140tys. nowych inwestorów. Czy było warto? Podczas otwarcia notowań kurs akcji spółki wzrósł o blisko 12 procent - do 349 złotych, na końcu handlu nieco podskoczył i zakończył debiutancki dzień na poziomie 360 złotych. To 15,2 procent więcej w porównaniu do ceny emisyjnej. Obrót wyniósł 5,1 miliarda złotych, co stanowi nowy rekord, który z pewnością długo nie zostanie pobity. Warto zwrócić uwagę na to ze jest to największy debiut od 2 lat w całej europie, a w Polsce, nazywany jest przez ekonomistów debiutem 20-lecia. To nie są wyjątki. Na debiutach innych dużych spółek można było także osiagnoc spore zyski i tak KGHM podrozal 23,7%, Pekao SA +28,5%, TP SA +13,8%,PKN Orlen +22%, PKO BP +24,4%. Historia pokazuje ze spółki z WIG20 zawsze były dobrym wyborem.

Giełda to oczywiście nie tylko debiuty. Polacy kupują tez spółki w celu pozyskania dywidendy. Choć grono emitentów wypłacających dywidendę maleje to ich średnia wartość wzrasta i staje się łakomym kaskiem. Trzeba jednak uważać na spadek wartości akcji po uzyskaniu prawa do dywidendy, spowodowany odpływem kapitału spekulacyjnego, szczególnie jeśli inwestujemy krótkoterminowo. Niezależnie jednak od terminarza emisji i dywidend, możemy zarabiać na spekulacji akcjami. Kupując i odsprzedając drożnej wybrane walory. Aby zwieszając szanse na opracowanie trafnej prognozy wartości spółki możemy stosować analizę fundamentalna (w skrócie AF) i techniczna. Pierwsza z nich oparta jest o politykę fiskalna spółki, klimat ekonomiczny, trend rynku, zdarzenia polityczne, pozycje finansowa spółki, sytuacje w poszczególnych branżach czy ważne zmiany prawne które mogą wpłynąć na przyszła wartość spółki. Analiza techniczna ( w skrócie AT) stanowi natomiast zbiór technik, mających prognozować przyszła cenę na podstawie cen historycznych. Najlepsze rezultaty daje stosowanie zarówno AT jak i AF. Nauczenie się obydwóch nich jest procesem czasochłonnym ale z pewnością opłacalnym. Możemy nauczyć się ich z książek lub na kursach specjalistycznych.

Polska giełda rozwija się i będzie rozwijała się coraz szybciej, warto wiec korzystać z jej dobrodziejstw. Jeśli jeszcze nie jesteśmy obeznani z rynkiem ale mamy przeczucie ze inwestowanie w akcje naszych oszczędności mogło by być dobrym posunięciem, zachęcam do korzystania ze szkoleń. Dzięki nim w szybki sposób nabędziemy podstawowa wiedzę. Ogromnym plusem jest to ze nowo poznane informacje mogą być na bieżąco dyskutowane z wykładowcą. Jest to wiedza o tyle cenniejsza ze wpływa bezpośrednio na nasz finansowy sukces.
 Karol Pelc edytował(a) ten post dnia 25.05.10 o godzinie 12:51