Dominik Drozdowski

Dominik Drozdowski Wiceprezes - Galileo
Advisory & Finance
Sp. z o.o., właśc...

Temat: Transakcje w Polsce

Witam,

Proponuję nowy temat. Napiszcie co wiecie o transakcjach sekurytyzacyjnych, które były przeprowadzone w naszym kraju (lub takich, które nie zakończyły się powodzeniem). Może macie jakiś materiały - memoranda, prospekty, raporty z ratingu, term sheety.

Zapraszam wszystkich. Ja swoją drogą postaram się opisać to co posiadam w swoich zasobach (nie obiecuję, że zrobię to w tym tygodniu)

Dominik
Michał Marciszewski

Michał Marciszewski Ekspert od
nowoczesnych technik
finansowania, w
szczególn...

Temat: Transakcje w Polsce

Wiem, że do tej pory aktywny na rynku regularnych sekurytyzacji był Raiffeisen i Dominet.
Raiffeisen zrobił sekurytyzację leasingu (2006) i dwie syntetyczne: polskie i czeskie SME (2006) oraz hipoteki (2007).
Dominet sekurytyzował portfel kredytów samochodowych (2006)- nabywcą emisji był Merrill Lynch, ich właściciel.
Mam prezentację Raiffeisena z leasingu (mogę udostępnić - bo sami ją kilka razy publicznie pokazywali), informacja o syntetycznej sekurtytyzacji SME była publicznie dostępna ze względu na rating Moody's.
Mam oczywiście jeszcze mnóstwo innych prezentacji o sekurytyzacji w Polsce, ale głównie mają charekter marketingowy dla kancelarii prawnych. W związku z tym dużo problemów naświetlonych, ale bez konkretnych rozwiązań. Raczej nie warto czytać.Michał Marciszewski edytował(a) ten post dnia 24.10.07 o godzinie 15:00

konto usunięte

Temat: Transakcje w Polsce

PKO BP S.A
wierzytelności detalicznych i korporacyjne - 3 transakcjeTomasz Łojewski edytował(a) ten post dnia 11.04.08 o godzinie 11:07

konto usunięte

Temat: Transakcje w Polsce

Z tego co pamiętam, to oprocz juz wczesniej wymienionych:
- Pekao Leasing Sp. z o.o. sekurytyzowal kiedys naleznosci leasingowe;
- transakcja organizowana (chyba) przez Zwiazek Bankow Polskich, ale nie pamietam szczegolow;
- ING Bank SLaski- NPL sprzedane do Prokura oraz BISON, tu BPH też było zaangażowane;
- transakcja Kredyt Banku i Zagla;
- TFI Skarbiec razem z EGB Investments.
Trochę ogólnie, ale się przeprowadzam i źródła informacji są gdzieś popakowane w pudłach.
Adam Stopyra

Adam Stopyra Specjalista ds.
Strukturyzowania
Transakcji Transferu
Ryzyka

Temat: Transakcje w Polsce

Małe spostowanie:
Raiffeisen NIE zrobił jeszcze żadnego RMBS'a. Jeden syntetyk porfela SME plus to co zrobił Raiffeisen Leasing. Jestem na bieżąco, bo sam się takimi rzeczami od jakiegoś czasu zajmuję.\pozdrawiam
Jarosław G.

Jarosław G. BEST TFI S.A.

Temat: Transakcje w Polsce

Witam,

Czy mowa jest tu o transakcjach sprzedaży wierzytelności nieregularnych do funduszy sekurytyzacyjnych? bo jeśli tak to według moich danych tych transakcji w Polsce było już ponad 40 (z Banku do Funduszu)?

Jeśli natomiast chodzi o sekurytyzację wierzytelności regularnych to na tym forum zostały już chyba wszystkie wymienione, czyli te (tak jak już ktoś tu napisał), które da się policzyć na palcach jednej ręki.Jarosław Galiński edytował(a) ten post dnia 20.08.08 o godzinie 13:23
Adam Stopyra

Adam Stopyra Specjalista ds.
Strukturyzowania
Transakcji Transferu
Ryzyka

Temat: Transakcje w Polsce

Oczywiście żeby spełnić przesłanki sekurytyzacji tradycyjnej nie w Uchwale KNB można poprzestać na przelewie na rzecz funduszu sekurytyzacyjnego NPL's, lub towarzystwa takich funduszy, choć nie ma to wiele wspólnego z "rdzenną sekurytyzacją" a pozostaje zwykłą sprzedażą tylko że przyjazną podatkowo. Takich transakcji było faktycznie już kilkanaście - choć jak wszyscy uczestnicy tego forum doskonale wiedzą, organy podatkowe jak i WSA/NSA w "ciekawy" sposób interpretują przepisy ustawy o VAT lub PCC.
Jeśli chodzi o sekurtyzację syntetyczną to mała ilość tego typu transakcji na polskim rynku można tłumaczyć dość marną sytuacją na rynku ABS, oraz nie pewnością prawno podatkową. W myśl bowiem ustawy instrument finansowy to nie CDS ponieważ nie ma odesłania do indeksu (w myśl definicji ustawowej instrumentu finansowego )w przypadku gdy zdarzeniem aktywującycm wypłate świadczenia gwarancyjnego jest credit event. Do tego dochodzą kwestię dotyczące VAT (usługa pośrednictwa finasowego), kwestie unikania podwójnego opodatkowania jeśli dający zabezpieczenie ma siedzibę poza terytorium RP itd... można mnożyć przykłady utrudnień przeprowadzenia tego typu transakcji choć przy sekurytyzacji syntetycznej i tak jest ich dużo mniej niż przy RMBS'ach.
Tutaj w grę wchodzą tajemnica bankowa, zgoda konsumenta na przelew, przekazywanie, przetwarzanie danych osobowych, przerejestrowywanie hipotek na SPV - naprawdę duże wyzywanie nie tylko prawne.

Następna dyskusja:

Konferencja "Transakcje sek...




Wyślij zaproszenie do