konto usunięte
Temat: Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym weszła w życie...
Dużo się ostatnio mówi i pisze o odwróconym kredycie hipotecznym. To nie powinno dziwić, szczególnie, że niespełna tydzień temu (15.12.2014) ustawa regulująca ten produkt finansowy weszła ostatecznie w życie (Ustawa z dnia 23 października 2014 r. o odwróconym kredycie hipotecznym (Dz. U. 2014 poz. 1585)).Odwrócony kredyt hipoteczny polega na uzyskaniu comiesięcznych (lub jednorazowych) środków finansowych od banku w zamian za przejęcie nieruchomości przez bank po śmierci kredytobiorcy. Spadkobiercy zmarłego będą mogli jednak wykupić nieruchomość, spłacając kredyt wraz z odsetkami. Będą na to mieli dokładnie rok.
Zdaniem osób reprezentujących środowiska zaangażowane w obsługę tego produktu (banki i towarzystwa ubezpieczeniowe), będzie to szansa na uwolnienie zamrożonego kapitału tkwiącego w nieruchomościach mieszkaniowym w Polsce. Obecnie banki nie kwapią się jednak do uruchomienia tego typu produktu finansowego. Są na etapie oceny rentowności tego produktu i analizy możliwości jego społecznego przyjęcia. Należy oczekiwać, że wdrożenie produktu będzie poprzedzone kampanią informacyjną, która położy szczególny nacisk na odróżnienie tego produktu od innego instrumentu finansowego, oferowanego na polskim rynku od kilku lat – renty dożywotniej.
Podstawowe czynniki różnicujące oba modele można znaleźć opisane na stronie: http://www.fair-value.pl/aktualnosci/20-aktualnosc-22-...
Jak widać z porównania obu instrumentów, odwrócony kredyt hipoteczny jest na pewno bezpieczniejszą formą „uwolnienia” kapitału z nieruchomości. Nie bez znaczenia jest fakt, iż podmioty, które będą obsługiwały ten rodzaj produktu finansowego znajdują się pod nadzorem KNF. Seniorowi, który z racji trudnej sytuacji finansowej stoi pod ścianą i musi wybrać między modelem sprzedażowym, a kredytowym – ten drugi wydaje się lepszym rozwiązaniem, ponieważ to on nadal pozostaje właścicielem nieruchomości (dopiero po śmierci następuje przeniesienie praw).
Zapewne najbliższe miesiące pokażą czy instrument finansowy w postaci odwróconego kredytu hipotecznego znajdzie odbiorców na rynku. Naszym jednak zdaniem duże zainteresowanie tym produktem byłoby raczej kolejnym dowodem pauperyzacji polskiego społeczeństwa, a nie przykładem rozwoju usług finansowych w Polsce.
Źródło: http://www.fair-value.pl/aktualnosci/20-aktualnosc-22-...