konto usunięte

Temat: INWESTYCJE NA "TRUDNE CZASY"

W CO INWESTOWAĆ W „TRUDNYCH CZASACH” ?
To pytanie zadaje sobie zapewne wielu inwestorów, którym szalona giełda pozostawiła jeszcze jakieś zasoby oraz ci, którzy w wrodzonej ostrożności nie odważyli się na ryzyko inwestycji w akcje , jak również wszyscy ludzie, którzy posiadają jakieś bankowe lokaty, przewyższające gwarantowane 50.000 EUR , bądź jeszcze Inni, którzy oprócz własnych środków finansowych posiadają zdolność kredytową .
Odpowiedzi może być wiele , bowiem są tacy , którzy lubią ten skok adrenalinki, kiedy dzienne zestawienie rynku akcji przypomina sinusoidę i dla nich taka inwestycja jest bezcenna z uwagi na doznania . Inna grupa , która dostała nauczkę tego typu inwestycjach, nerwowo szuka innych rynków , mniej ryzykownych , dających pewnego rodzaju stabilizację . Podobnie będzie rzecz się miała z dotychczas oszczędzającymi na lokatach bankowych . Bank – niby daje poczucie stabilizacji , ale tylko wówczas, gdy lokata jest gwarantowana , a jeśli jest wyższa …??? Odpowiedź jest oczywista – w sytuacji dużego kryzysu – „złoty” bądź „platynowy” klient banku pozostaje z 50.000 EUR na otarcie łez .
Gdzie zatem szukać rozwiązania ? Można pozostawić sprawy swojej przyszłości losowi , ale to sprowadza się do tego samego, co gra na giełdzie . Można zostawić lokaty w bankach i modlić się o większe oprocentowanie i dobrą kondycję banku . Można jednak pomyśleć o „mądrej” inwestycji .
Jaka zatem inwestycja może nosić to zacne miano mądrej ? Otóż , Szanowni Państwo, na to zaszczytne wyróżnienie zasługują tylko nieruchomości , ale spokojnie , nie każdą inwestycję w tym sektorze możemy uznać za trafioną . Jakie więc czynniki muszą , a może powinny być spełnione, by nieruchomość uznana została za dobrą inwestycję ? Podstawowym z nich jest doskonała lokalizacja. Nawet w sytuacji wahań na rynku nieruchomości ,bądź gwałtownej recesji , nieruchomości najlepiej zlokalizowane , nie stracą na wartości. W najbardziej niekorzystnym dla tego rynku okresie, może zdążyć się niewielkie wahnięcie cenowe, ale nie będzie ono porównywalne ani do tego z rynku walutowego, ani tym bardziej do giełdowego. Odnosząc się do spadku cen nieruchomości na europejskich rynkach , możemy zauważyć, iż np. w londyńskiej dzielnicy Chelsea nie odnotowano spadków ,podobnie rzecz się ma w ekskluzywnych dzielnicach Paryża, Bordeaux czy innych . Relatywnie takimi samymi prawami rządzi się rynek nieruchomości w Polsce . Czy teraz , w przededniu nadchodzącego kryzysu można zauważyć spadek lukratywnie położonych nieruchomości w głównych miastach naszego kraju ? Oczywiście, że nie . Długo przyjdzie nam poczekać na taką sytuację i dzięki Bogu, że pozostaje jeszcze ostatni bezpieczny rynek inwestycyjny. Kolejny czynnik , jaki powinna spełniać tzw. „dobra” nieruchomość ? Otóż musi inwestorowi dawać różnorakie możliwości zmian jej programu funkcjonalnego – i tak. np. kamienica może służyć raz jako budynek biurowy, innym razem jako hotel, itd. , grunt – może mieć przeznaczenie produkcyjne , z dopuszczeniem funkcji handlowych itd. Kolejnym mile widzianym aspektem wpływającym na atrakcyjność nieruchomości – w przypadku budynków – jest jej dochodowość. To na jej podstawie możemy obliczyć szybki wskaźnik stopy zwrotu inwestycji. Za każdą „trafioną” inwestycję uznaje się taką, której zakup zwraca się w okresie 10-letnim. Na przełomie tego okresu dochód , jaki wygeneruje nieruchomość oraz jej amortyzacja pozwolą na zwrot zainwestowanych środków . I tak – wartość inwestycji przyjmujemy jako 100% , jej zwrot – na okres 10 lat , a więc po 10 latach zyskujemy tak naprawdę 100 % więcej zainwestowanych środków bez ryzyka . Mamy zwrócone poniesione koszty inwestycyjne oraz mamy nieruchomość , której wartość jest również wyższa niż w dniu jej zakupu . Przy najmniej optymistycznym założeniu wzrostu cen nieruchomości proporcjonalnie do wskaźnika inflacji na niskim poziomie 3% rocznie , po10 latach zyskujemy dodatkowe 30% zysku .
A zatem otrzymaliśmy zwrot inwestycji oraz mamy jej 130% wartości . W skali roku ta bezpieczna inwestycja przynosi nam 13 % zysku .
Wiadomym jest, że jest inwestycja długoterminowa , ale najbardziej bezpieczna i jak najbardziej opłacalna .
Jeśli zatem zależy Państwu na pozbawionej ryzyka zyskowności,
warto zainwestować w nieruchomości