Maryna Lipiec

Maryna Lipiec Marketing i PR
Manager B2B sector

Temat: QR kody - zalety, wady, na co uważać - jakie są Wasze...

Witam,

Ciekawa jestem Waszych opinii na temat wykorzystania QR kodów do promocji Waszych projektów, brandów, produktów, czy usług.
Sprawdziły się - osiągnęliście oczekiwane rezultaty?
Czy nastąpiły np. komplikacje- techniczne, technologiczne- na co uważać przy uruchamianiu i obsłudze promocji via QR kod? Generalnie Wasze wszystkie za i przeciw.

Pozdrawiam,

ML
Adam Krajewski

Adam Krajewski Manager Działu
Reklamy i
Sponsoringu

Temat: QR kody - zalety, wady, na co uważać - jakie są Wasze...

Jestem konsumentem. z QR codów skorzystałem w życiu 2x.
Za każdym razem przenosiło mnie na jakiś site, o którym nie miałem wcześniej pojęcia ale też niekoniecznie chciałbym na takie serwisy trafiać. QR Cody to kupowanie kota w worku.

Mamy tutaj zaszyfrowaną wiadomość i jak ją zeskanujesz to dowiesz się co za nią stoi. Zawsze stoi strona reklamowa i te 2x przekonały mnie, że nie chcę być w ten sposób robiony w konia. Żadnego benefitu z tego nie ma.
Katarzyna G.

Katarzyna G. MARKETING I PR I
E-COMMERCE

Temat: QR kody - zalety, wady, na co uważać - jakie są Wasze...

Kody QR rosną w Polsce w siłę, przede wszystkim wśród marketerów– możemy je zobaczyć wszędzie na billboardach, plakatach, ulotkach czy opakowaniu pasty do zębów. Biorąc pod uwagę statystyki dotyczące skanowania kodów w Polsce można śmiało stwierdzić, że zainteresowanie nimi jest bardzo niskie. Zapraszam do artykułu, który wyjaśnia dlaczego konsumenci niechętnie korzystają z kodów QR oraz do dyskusji, jak zachęcić konsumentów do korzystania z tej technologii http://adnews.pl/kod-qr-w-praktyce/
Maryna Lipiec

Maryna Lipiec Marketing i PR
Manager B2B sector

Temat: QR kody - zalety, wady, na co uważać - jakie są Wasze...

Dziękuję za informacje. W sieci jest wiele informacjo QR kodach, poniżej przykład, ale interesują mnie mnie Wasze własne doświadczenia: jak to narzędzie u Was menedżerów marketingu w Polsce zadziałało, czy przyniosło oczekiwane rezultaty w przeprowadzonych prze WAs działaniach marketingowych.
Pozdrawiam,

Maryna

Kody QR w liczbach
Według raportu Mobio Identity Systems z lutego 2011 roku popularność skanowania kodów QR w Ameryce Północnej wzrosła w drugiej połowie 2010 roku o 1200 proc. Raport ten wskazuje także na rosnącą popularność mobilnych płatności dokonywanych za ich pomocą. Z tego samego opracowania dowiadujemy się również, że wśród użytkowników kodów QR najwięcej jest osób w wieku 35-44 lata. Co ciekawe, według Mobio Identity Systems z kodów QR znacznie częściej korzystają kobiety niż mężczyźni. Jeśli chodzi o częstotliwość skanowania kodów QR, to można zauważyć, że w większości przypadków nie była to jednorazowa aktywność. 62 proc. badanych skanowało kody QR wielokrotnie. Mobio Identity Systems daje także odpowiedź na pytanie, czego oczekują użytkownicy, skanując kody. Z badania wynika, że w zdecydowanej większości poszukują informacji.
Interesujący raport dotyczący kodów QR opublikowała także agencja marketingowa MGH (wyniki z lutego 2011 roku). Według podanych w nim informacji aż 72 proc. użytkowników kodów QR przyznaje, że zapamiętują przekaz reklamowy, który dotarł do nich za pomocą fotokodów. Z badania wiemy także, gdzie najczęściej użytkownicy stykali się z kodami QR. Były to przede wszystkim kody umieszczane na produktach, w czasopismach i na kuponach promocyjnych.

Biznes ukryty w QR kodach – zeskanuj swoja firmę

W dzisiejszym świecie konsumenci stają się coraz bardziej mobilni – są ciągle w ruchu, wykonują kilka czynności na raz, a do tego coraz swobodniej poruszają się w świecie nowych technologii. Do sprawnego komunikowania się z innymi używają maila, SMS-ów czy telefonu. Czy można jednak jeszcze bardziej uprościć i przyspieszyć przekazywanie informacji? Odpowiedzią są kody QR, które coraz częściej wykorzystywane są do szybkiego rozpowszechniania informacji o produktach, ofertach czy nawet danych personalnych. Skuteczność tego rozwiązania została potwierdzona m.in. dzięki badaniom agencji MGH, z których wynika, że aż 72 proc. użytkowników zapamiętuje informację przekazaną za pomocą tej technologii.
Kod QR (Quick Response), w Polsce nazywany także fotokodem, to rodzaj kodu kreskowego, czyli graficznej reprezentacji informacji za pomocą kombinacji białych i czarnych kresek, odczytywanej czytnikiem elektronicznym.
Kody kreskowe są stosowane na szeroką skalę w logistyce jako oznaczenia towarów, co z pewnością wiedzą wszyscy posiadacze systemów do zarządzania magazynem. Technologia sczytywania kodów umożliwia szybką i bezbłędną identyfikację zapisanych w nich informacji. Wygoda tego rozwiązania sprawiła, że pojawił się pomysł, aby za pomocą kodów kreskowych zapisywać znacznie więcej informacji.
W tym celu tworzono coraz większe kody złożone z kilku rzędów kresek, a także zwiększano liczbę cyfr, co skomplikowało i wydłużyło odczyt danych. Odpowiedzią na te modyfikacje było powstanie kodów dwuwymiarowych, czyli QR. W przypadku zwykłego kodu kreskowego informacje zapisywane są tylko w jednym kierunku – horyzontalnie.
Natomiast kod QR jest dwuwymiarowy, co oznacza, że dane zapisywane są zarówno wertykalnie, jak i horyzontalnie. Dzięki temu fotokod pozwala na zapisanie kilkuset razy większej ilości danych niż standardowy kod kreskowy. Technologię tę opracowała w 1994 roku japońska firma Denso-Wave. Co więcej, kody QR z hal magazynowych, dzięki coraz większej popularności telefonów typu smartfon, przeniosły się na sklepowe półki i są coraz popularniejszym medium przekazywania informacji.
Czas na działanie
Kody QR to proste narzędzie, z którego może skorzystać nie tylko pracownik magazynu ze skanerem kodów, lecz każda zainteresowana tą technologią osoba, i to bez pomocy informatyków. Do odczytania kodu wystarczą smartfon z aparatem fotograficznym i prosta aplikacja do skanowania. Żeby stworzyć grafikę z kodem QR z zapisaną w nim informacją, wystarczy użyć internetowego, darmowego generatora kodów QR.
Przykład? Kod QR umieszczony na ulotce reklamowej restauracji może po zeskanowaniu przenosić właściciela smartfona do strony internetowej zawierającej menu śniadaniowe, lunchowe bądź obiadowe – wszystko w zależności od pory dnia, w której zeskanujemy kod QR.
Najpopularniejsze zastosowanie kodów QR to zapisywanie w nich adresów internetowych i umieszczanie fotokodów m.in. na ulotkach, broszurach, informacjach prasowych, stoiskach targowych, wizytówkach, fakturach, paragonach, formularzach zamówienia, witrynach sklepowych, materiałach promocyjnych w sklepach, menu w restauracjach, materiałach szkoleniowych, okładkach płyt CD/DVD, opakowaniach oraz wszelkich innych materiałach drukowanych, na których promowane są strony internetowe.
Najczęściej wykorzystywane funkcje generatorów kodów QR to:
• tekst – wpisz tekst, jaki ma się wyświetlić w telefonie odbiorcy po zeskanowaniu kodu – im krótszy, tym lepszy (może to być na przykład hasło reklamowe);
• adres URL – wklej adres strony internetowej, strony z formularzem zapisu, profilu na Facebooku, formularza zakupu czy nawet mapy Google z zaznaczoną lokalizacją Twojej firmy – każdej strony, która pozwoli Ci pozyskiwać klientów;
• numer telefonu – to oszczędzi Twoim klientom wstukiwania cyfr na klawiaturze telefonu – teraz będą mogli kliknąć zeskanowany numer telefonu i od razu zadzwonią do Ciebie przy użyciu jednego przycisku;
• SMS – wpisz numer telefonu i treść wiadomości – odbiorca będzie mógł wysłać taki SMS za pomocą jednego kliknięcia; w ten sposób łatwo zorganizujesz konkurs SMS-owy lub zbierzesz bazę numerów telefonów Twoich klientów;
• e-mail – wpisz adres e-mail, temat i zawartość wiadomości; korzystaj jak powyżej;
• wizytówka – wpisz swoje dane, a użytkownik będzie mógł automatycznie dodać Twój kontakt do książki w swoim telefonie.
Jeśli chodzi o wygląd kodów QR, właściwie nie ma ograniczeń, jest jednak kilka czynników, które wpływają na ich czytelność w większości aplikacji i telefonów komórkowych.
Twoje kody będą czytelne dla użytkowników, jeśli:
• Zastosujesz czarno-białe kolory. Ważny jest odpowiedni kontrast – jeśli będzie zbyt niski, aplikacja na telefonie nie będzie w stanie odczytać kodu. Kontrast musi wynosić przynajmniej 55 proc.
• Pozostawisz pustą przestrzeń wokół wszystkich czterech krawędzi kodu.
• Nie zapiszesz w kodzie zbyt wielu znaków – inaczej kod stanie się zbyt skomplikowany, co może niektórym telefonom sprawiać trudności w jego odczytaniu. Postaraj się ograniczyć do 60 znaków, jeśli to możliwe.
• Zawsze najpierw przetestujesz swój kod QR, najlepiej w kilku równych aplikacjach, telefonach i przy różnym oświetleniu. Postaw się na miejscu Twojego klienta i zastanów, jak ten kod działa dla Ciebie.

Fotokody w praktyce
Rozważając wykorzystanie kodów QR , warto przede wszystkim zastanowić się nad tym, czy docelowy odbiorca będzie mógł i chciał zeskanować kod. Aplikacja do skanowania kodów QR wymaga posiadania smartfona, a w urządzeniach sprzedawanych w Polsce rzadko jest preinstalowana, zwykle trzeba ją zainstalować samodzielnie. Użytkownik musi też chcieć i móc połączyć się z Internetem, co wiąże się z kosztami. Ważne także, aby strona internetowa czy inny rodzaj informacji, do których odsyła kod QR, były dostosowane do przeglądania w telefonie. Nie ma nic bardziej irytującego niż wejście przez telefon na stronę internetową nieposiadającą swej mobilnej wersji. Te fakty wyraźnie ograniczają liczbę potencjalnych odbiorców. Niemniej jednak na rynku znaleźć można wiele dowodów na to, że mimo pewnych niedogodności kody QR mogą świetnie sprawdzić się w akcjach marketingowych czy sprzedażowych. Treść przekazywana po zeskanowaniu kodu QR musi być satysfakcjonująca dla świadomego i zaangażowanego odbiorcy. Przykłady z całego świata wskazują na to, że kreatywność ma się całkiem dobrze. Z kodów QR korzystają bowiem najwięksi gracze.
Spektakularny projekt wykorzystania kodów QR pod nazwą Digital City Project uruchomiono we francuskim mieście Bordeaux. Na setkach plakatów umieszczono kody, po których zeskanowaniu można zapoznać się z informacją o danym zabytku, ulicy czy placu (Krynica?- informacje o atrakcjach, zabytkach można umieszczać na danych obiektach) . Rozwijają się także oferty płatności za pomocą skanowania kodów QR. Pionierem jest np. sieć kawiarni Starbucks, która od stycznia tego roku oferuje płatność za pomocą skanowania kodu w całych Stanach Zjednoczonych. Rzecz jasna ciekawe zastosowania na tym się nie kończą.
Marketing z wykorzystaniem kodów QR można połączyć z marketingiem w mediach społecznościowych. Służy do tego np. strona Likify.net, pozwalająca na wygenerowanie kodu QR, którego zeskanowanie przenosi na specjalny landing page z facebookowym przyciskiem Lubię to! Jeszcze dalej posuwa się serwis Socialqrcode.com. Wygenerowane na nim kody social QR pozwalają na zintegrowanie marketingu nie tylko z Facebookiem, ale także z Twitterem, YouTube’em czy AppStore’em. Nietrudno się jednak domyślić, że wraz z rosnącą liczbą smartfonów w Polsce pojawi się więcej tego typu usługodawców ułatwiających prowadzenie wielopłaszczyznowych kampanii promocyjnych.
Bardzo głośnym zastosowaniem kodów QR jest wykorzystanie ich przez koreańską sieć sklepów należącą do Tesco. Jak pokazują badania, Koreańczycy to drugi najbardziej zapracowany naród świata, a codzienne zakupy to uciążliwy obowiązek w ich napiętym harmonogramie. Home Plus, sieć sklepów należąca do Tesco, postanowiła ułatwić nieco sam proces robienia zakupów. Czekając na metro, wystarczy podejść do podświetlonego plakatu z prezentacjami produktów, który imituje półki sklepowe. Następnie zeskanować za pomocą swojego smartfona kod QR wybranego produktu oraz wskazać sposób zapłaty i miejsce dostawy. Tym sposobem zakupy trafiają prosto do domu, a klienci sieci sklepów nie tracą czasu w kolejkach. Home Plus zanotował 130-procentowy wzrost sprzedaży detalicznej po wprowadzeniu tego rozwiązania.

Kody QR a sprawa polska
Przykładów spektakularnego wykorzystania kodów QR w Polsce jest stosunkowo niewiele, zwłaszcza w porównaniu z działaniami prowadzonymi w USA, Japonii i Europie Zachodniej. Nie zmienia to jednak faktu, że ciekawe akcje także się pojawiają. Krakowskie Kino Pod Baranami promuje się, korzystając ze wspomnianego Likify.net – zeskanowanie kodu automatyzuje „polubienie” strony kina w serwisie Facebook. Kody kina pojawiają się w wielu miejscach: standy, ulotki, reklama prasowa, strona internetowa etc. Podobnie promuje się sieć lodziarni Grycan, która za pomocą kodów QR gromadzi fanów w swoim facebookowym profilu. Ostatnio na przystankach komunikacji miejskiej w największych miastach Polski bardzo widoczne są reklamy mobilnej aplikacji mBanku. Promując bankowość mobilną, mBank po raz pierwszy wykorzystuje kody QR, które po zeskanowaniu przez telefon komórkowy umożliwiają przejście na mobilną stronę internetową banku, gdzie przygotowano specjalny konkurs.

itd, itp,
p.s.napiszcie proszę o Waszych własnych doświadczeniach w wykorzystaniu QR kodów w Polsce .

konto usunięte

Temat: QR kody - zalety, wady, na co uważać - jakie są Wasze...

Kody QR stają się coraz mniej popularne a nawet coraz bardziej passe.
Igor Downar-Zapolski

Igor Downar-Zapolski
marketing/reklama/pr
/www

Temat: QR kody - zalety, wady, na co uważać - jakie są Wasze...

Maryna L.:
Maryna

Kody QR w liczbach
Według raportu Mobio Identity Systems z lutego 2011 roku popularność skanowania kodów QR w Ameryce Północnej wzrosła w drugiej połowie 2010 roku o 1200 proc.

1. Odnoszenie statystyk z rynku amerykańskiego do polskiej rzeczywistości nie ma sensu.
2. Nigdy nie spotkałem się z sensownym zastosowaniem kodu QR w Polsce - tzn. takim, dzięki któremu mamy jakąś wartość dodaną. Naprawdę nie rozumiem, po co - zamiast zwykłego adresu www - umieszczać QR kod - no chyba, że właśnie chcemy zmanipulować klienta i zmusić go do wejścia na stronę www. Ale co wtedy z klientami, którzy chcą znać adres www - a nie ma go, bo zastąpiono go QRem? Bez sensu. A na pewno bez sensu przy obecnym - jednak niewielkim - nasyceniu rynku smartfonami i aplikacjami do kodów.
Maryna Lipiec

Maryna Lipiec Marketing i PR
Manager B2B sector

Temat: QR kody - zalety, wady, na co uważać - jakie są Wasze...

No nie wiem - z tymi smartfonami, to juz niemal 25 % rynku urządzeń mobilnych i cały czas rośnie w Polsce, podobnie tendencje wzrostowe są w USA. Nie jest tajemnicą też, że polski rynek w wielu aspektach powiela schematy gospodarek rozwiniętych i tak dzieje się w wielu sektorach, również jeśli chodzi o rozwój narzędzi marketingowych, w tym marketingu mobilnego.

Myślę też, że nie ma sensu krytykować zjawiska, bez podania przykładów własnego doświadczenia z zastosowania przedmiotu dyskusji. Gdybyś użył w swojej argumentacji np. zrobiłem QR kod dla Hulakula, był dystrybuowany np. na billboardach, na www i w prasie ,a le nie sprawdziło się, mieliśmy zero wejść na stronę, bo: przeznaczenie aplikacji było niejasne to byłby to dla mnie cenny głos w dyskusji. A takie Twoje "nie- bo nie" - niewiele niestety wnosi.....

Rośnie też znaczenie marketingu mobilnego i wykorzystanie w nim urządzeń mobilnych.
Myślę,że diabeł tkwi w szczegółach i jak dasz jasny przekaz, co jest pod danym QR kodem - taka aktywność ma szanse powodzenia, zwłaszcza, jak kryje się tam atrakcyjna aplikacja.

Nie kwestionowałabym na Twoim miejscu przykładów udanych programów, które odniosły sukces poza naszymi granicami, a w odniesieniu do Polski - będzie analogicznie, tylko jak zwykle z opóźnieniem:

13 trendów w marketingu na 2013 rok

Coraz wyższe oczekiwania klientów, wzrost wartości e-commerce, mniejsza liczba kultowych marek, rosnąca rola urządzeń mobilnych – to główne trendy na 2013 rok w przewidywaniach amerykańskich specjalistów od brandingu, Derricka Daye i Brada VanAukena.

1. Coraz trudniej sprostać oczekiwaniom konsumenta (gospodarka oczekiwań)
W ciągu ostatniej dekady oczekiwania konsumentów wobec marek wzrosły przeciętnie o 28 proc. Tymczasem marki ze wszystkich kategorii podniosły swoje kompetencje w zakresie zapewniania konsumentom satysfakcji zaledwie o 8 proc. Ta różnica będzie coraz większym problemem dla brandów, które powinny starać się poznać rzeczywiste (często ukryte) oczekiwania konsumentów.

2. Konsumentocentryzm
Wzrośnie poczucie władzy konsumentów, a jednocześnie znacznie częstszymi zjawiskami staną się indywidualizacja i personalizacja produktów oferowanych przez marki. Indywidualizacja oferty będzie coraz istotniejszym elementem przewagi konkurencyjnej dla marek, zapewniającym lojalność klienta.

3. E-commerce jest wszędzie
Szybki wzrost wartości rynku e-commerce przynosi także zwielokrotnienie wartości marek z tego sektora. Konsumenci oczekują permanentnego kontaktu z markami internetowymi. Amazon czy Groupon tworzą sklepy „partyzanckie”, które dzięki technologiom mobilnym oferują klientom połączenie zalet zakupów tradycyjnych i internetowych.

Czytaj więcej: „Sklepy wychodzą do pokolenia X” i „Tesco sprzedaje się w metrze”.

4. Siri nadchodzi
Aplikacje takie jak wprowadzona przez Apple’a Siri, czyli rodzaj wirtualnej asystentki, będą w nadchodzącym roku bardziej standardem niż wyjątkiem we wszystkich urządzeniach mobilnych. To również efekt oczekiwań konsumentów, którzy chcą obsługi indywidualnej, wręcz skrojonej na miarę.

Czytaj więcej: „Siri odpowie na każde pytanie”.

5. Erozja kultowych marek
Kultowych marek będzie coraz mniej. Chodzi o brandy, które nie tylko sygnują produkty lub usługi, ale także są symbolami kulturowymi. Trudna umiejętność przekształcania klientów w fanów marki będzie zapewniała zdecydowaną przewagę konkurencyjną.

6. Marki snują opowieści
Marki budują dzisiaj przewagę w komunikacji marketingowej poprzez opowiadanie historii. Kluczowe dla tworzenia historii będzie zrozumienie różnicy między kreowanym emocjonalnym wymiarem całej kategorii produktowej a tym, jak postrzegają markę konsumenci.

Czytaj więcej: „Każda marka ma swoją opowieść”.

7. Zielony marketing coraz trudniejszy
Coraz więcej firm będzie opierało swój przekaz marketingowy na ekologii, zrównoważonym rozwoju i sprawiedliwym handlu (fair trade). Jednocześnie jednak konsumenci zyskują coraz więcej narzędzi do demaskowania marek, których zielone zaangażowanie jest tylko fasadowe.

Czytaj więcej: „Greenwash Gold – złoto dla najzuchwalszych”.

8. Trudniej w social media
Rosnący wpływ na decyzje zakupowe konsumentów będą miały opinie ich znajomych w świecie rzeczywistym i w mediach społecznościowych. Marki będą klasyfikowane przez klientów w trzech kategoriach: dobra, zła, mdła. Rezygnacje ze statusu fanów na markowych fan page'ach będą coraz częstsze, a brandy próbujące zaistnieć w social media niejednokrotnie zetkną się z przejawami niechęci internautów.

Czytaj więcej: „Dlaczego konsumenci zrywają kontakty z markami w mediach społecznościowych?” i „Cyfrowe śmieci w Internecie – raport”.

9. Test ekranów mobilnych
Głównym kanałem kontaktu między konsumentami a markami sieci handlowych staną się ekrany urządzeń mobilnych. Kampanie reklamowe i witryny firm handlowych będą musiały być tworzone z uwzględnieniem parametrów ekranów smartfonów i tabletów.

10. Maniacy aplikacji
Aplikacje mobilne, czyli programy ściągane na smartfony czy tablety, to już nie tylko gry, nawigacja GPS czy media. Marki będą coraz częściej wykorzystywać spersonalizowane aplikacje dostosowujące się do użytkownika.

11. Nowe formy obecności marek na Facebooku
Dziś aktualnym pytaniem nie jest już „czy być na Facebooku”, ale w jaki sposób wykorzystywać obecność w tym serwisie do osiągania konkretnych celów marketingowych. Marki będą musiały wymyślać ciekawsze formy facebookowej aktywności niż proste gromadzenie fanów, publikowanie zabawnych obrazków czy rozdawanie kuponów zniżkowych.

12. Testowanie projektów
Korzystanie z bogactwa dostępnych kanałów komunikacji z klientem wcale nie gwarantuje marce sukcesu – obecnie taka aktywność to nic nadzwyczajnego. Aby skutecznie angażować konsumentów, marki będą musiały staranniej planować i testować projekty marketingowe przed właściwą fazą działań.

Żródło: Marketig przy Kawie
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: QR kody - zalety, wady, na co uważać - jakie są Wasze...

Maryna L.:
Nie kwestionowałabym na Twoim miejscu przykładów udanych programów, które odniosły sukces poza naszymi granicami, a w odniesieniu do Polski - będzie analogicznie, tylko jak zwykle z opóźnieniem:

Jak zupa Campbell z Polsce, Walmart w NIemczech - same sukcesy z zagranicy przeniesione w worku na polski rynek.
Niestety to nie tak, że wszystko się sprawdzi to co na zachodzie. Nie sprawdzi się. Bo jesteśmy inni.
Żeby się sprawdziło należy wprowadzać z głową- zastanowić się czy w ogóle, a jeśli już to kiedy. I nie wierzyć ślepo, że to z US musi się udać.
Maryna Lipiec

Maryna Lipiec Marketing i PR
Manager B2B sector

Temat: QR kody - zalety, wady, na co uważać - jakie są Wasze...

Witam,

Dziękuję pani Dagmarze za ciekawy głos na temat postaw konsumenckich w Polsce.Wprawdzie mocno odbiegamy to od kwestii technicznych dotyczących QR kodów, ale temat poruszony przez nią jest bardzo szeroki i bardzo ważny.

Myślę, że z tymi markami zagranicznymi jest różnie i nie da sie jednoznacznie powiedzieć, że odnoszą samo porażki w Polsce chociażby większośc portfolio takich gigantów jak Unilever, Procter & Gamble, Nestle, L'oreal, Colgate Palmolive, czy Kraft Jacobs Suchard. Do tego Mc Donald', Coca Cola, KFC, Pizza Hut, General Motors, Ford......
A co z elektroniką i IT? Byłabym ostrożna z wyrokowaniem,że produkty Apple, Microsoftu czy IBM w Polsce to porażka, także Facebook, Pinterest i zobaczymy co jeszcze. Patrząc dalej- banki, firmy ubezpieczeniowe, konsultingowe, farmaceutyczne do tego też odzież Tommy Hillfiger, Ralph Lauren, muzyka, filmy, część popkultury....temat rzeka...
Nie wszystko to powstało w bloku wschodnim lub w samej Polsce.
Pewnie też nie jest tak, że każdy produkt/projekt to sukces, ale bilans tych firm poprzez pryzmat ich obecności w Polsce od dłuższego czasu jest raczej dodatni:)
Myślę, że szkopuł brzmi w dobrym przygotowaniu zagranicznych marek do oczekiwań konsumentów w Polsce. I tu bez solidnych badań ani rusz.
Do tego dochodzi kwestia aspiracji naszych rodzimych producentów, nazywających swoje polskie produkty sugerując ich zagraniczne pochodzenie - bo to zwiększa szanse sukcesu ich oferty.

Więcej:

http://www.polityka.pl/rynek/gospodarka/1507068,1,mark...

http://finanse.wp.pl/gid,15320085,galeria.html?ticaid=...

Co tym myślicie? Gubimy tu wprawdzie nasz główny temat - QR kody, ale dyskusja rozwija się i może jeszcze uda się do nich wrócić.
Pozdrawiam wszystkich
Maryna
Piotr Golczyk

Piotr Golczyk Marketing Management
Expert, founder at
MKTOUT

Temat: QR kody - zalety, wady, na co uważać - jakie są Wasze...

Maryna L.:
Witam,

Ciekawa jestem Waszych opinii na temat wykorzystania QR kodów do promocji Waszych projektów, brandów, produktów, czy usług.
Sprawdziły się - osiągnęliście oczekiwane rezultaty?
Czy nastąpiły np. komplikacje- techniczne, technologiczne- na co uważać przy uruchamianiu i obsłudze promocji via QR kod? Generalnie Wasze wszystkie za i przeciw.

Osobiście mam z tym słabe doświadczenia. Konwersja z eventu na którym było 1000 osób = 1% wejść; ta sytuacja powtórzyła się kilka razy. Moim zdaniem zwyczajnie szybciej jest wpisać w mobilne urządzenie np. adres strony niż robić to za pomocą aplikacji QR której nie każdy używa, musi uruchomić, wycelować, zeskanować i dopiero wejść. Co innego jeżeli w kodzie QR jest zawarta duża porcja informacji np. pełne namiary (wizytówka) wtedy faktycznie jest to wysiłek uzasadniony.
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: QR kody - zalety, wady, na co uważać - jakie są Wasze...

Maryna L.:
Witam,

Dziękuję pani Dagmarze za ciekawy głos na temat postaw konsumenckich w Polsce.Wprawdzie mocno odbiegamy to od kwestii technicznych dotyczących QR kodów, ale temat poruszony przez nią jest bardzo szeroki i bardzo ważny.

Myślę, że z tymi markami zagranicznymi jest różnie i nie da sie jednoznacznie powiedzieć, że odnoszą samo porażki w Polsce chociażby większośc portfolio
Nie, wszelkie generalizowanie jest bez sensu. Bardziej chodziło mi o to, że nie wszystko co cudnie się sprzedaje "na zachodzie" u nas będzie się sprzedawało równie cudnie.
takich gigantów jak Unilever, Procter & Gamble, Nestle, L'oreal, Colgate Palmolive, czy Kraft Jacobs Suchard. Do tego Mc Donald', Coca Cola, KFC, Pizza Hut, General Motors, Ford......
I tacy giganci również się przekonali,że przeszczepienie 1:1 niektórych marek było totalną porażką - np. płyn do płukania Dawn.I takich przykładów jest mnóstwo.
Nie wszystko to powstało w bloku wschodnim lub w samej Polsce.
Większość nie powstało - ale nie do końca o tym chciałam. Chciałam tym, że ślepa wiara, że coś jest super w US u nas też będzie super jest bardzo zawodna.
Pewnie też nie jest tak, że każdy produkt/projekt to sukces, ale bilans tych firm poprzez pryzmat ich obecności w Polsce od dłuższego czasu jest raczej dodatni:)
Przecież to dość oczywiste :):):)
Myślę, że szkopuł brzmi w dobrym przygotowaniu zagranicznych marek do oczekiwań konsumentów w Polsce. I tu bez solidnych badań ani rusz.
Do tego dochodzi kwestia aspiracji naszych rodzimych producentów, nazywających swoje polskie produkty sugerując ich zagraniczne pochodzenie - bo to zwiększa szanse sukcesu ich oferty
Zależy. Zależy od katergorii, zależy od grupy docelowej, zależy od rodzaju dystrybucji ...w zasadzie wszystko powyżej - zależy. To nie tak, że można wrzucić wszystko do jednego worka. Każda kategoria produktów ma swoje cechy i czynniki,które powodują takie a nie inne decyzje zakupowe.

Ad temat : nigdy w życie nie skorzystałam z kodów. NIe moja bajka, nie moja historyjka. Może jestem za stara ?
Jeśli kod pozwoli mi zostawić "lajka" na Fb, no to sorry... :)Dagmara D. edytował(a) ten post dnia 06.04.13 o godzinie 20:18
Maryna Lipiec

Maryna Lipiec Marketing i PR
Manager B2B sector

Temat: QR kody - zalety, wady, na co uważać - jakie są Wasze...

Własnie, to chyba najciekawsze zastosowanie QR kodów z landing page na Facebooku i poproszenie o kliknięcie "Lubię to". Z różnych źródeł słyszę, że na FB to działa, chodź nikt jeszcze tego nie podał z przykładem liczbowym - o ile wzrosła liczba Like it dzięki QR kodom.

Co do naszych rozważań na temat zakresu marketing mixu, którego konstrukcję trzeba za każdym razem dokładnie przemyśleć dostosowując globalna do oczekiwań konsumentów danego rynku - mamy oczywiście zgodność. Jak jest to możliwe- i dobrze przemyślane, to jest sukces, czasem jednak globalna skala działania koncernów uniemożliwia zbyt daleko idące zmiany w np. w recepturze czy koncepcie całego produktu - wtedy być może mamy przypadek zupy Campbell's w Polsce?
Myślę też, że nie zaszkodzi własnie w badaniach rynku śledzić trendy światowe - jakie segmenty naszego biznesu rosną lub maleją na rynkach rozwiniętych, co warto będzie rozważać do wprowadzenia w Polsce tu tez można przykłady mnożyć.

Korzystając z tego, ze mamy tu w dyskusji zacnego badacza- panią Dagmarę, chciałam zapytać się co wiadomo o postawach pokolenia Y w odniesieniu do globalizacji w tym do urządzeń mobilnych i wszystkiego co się uda na nich zrobić - aplikacji, gier, komunikatorów, platform social media itp..
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: QR kody - zalety, wady, na co uważać - jakie są Wasze...

Problem z zupą Campbell polegał na tym, że została wprowadzona na rynek, gdzie żadna szanująca się pani domu nie wyobrażała sobie karmić rodzinę zupą z puszki.
I nawet nie trzeba było robić jakiś zaawansowanych badań - wystarczyło zaczepićna ulicy tak ze 100 pań i sprawa byłaby jasna.
Ja twierdzę,że najgorszym wrogiem decyzji marketingowych (i strategicznych) jest pycha. To pycha doprowadza NC+ do ruiny. To pycha dopuściła reklamę Grześków przed twarze konsumentów.
Takich przykładów jest mnóstwo.

Niestety nie mam pojęcia co wiadomo na temat pokolenia Y i jego postaw. Na razie chyba nikt do końca nie postawił jasnej definicji pokolenia Y, a nie słyszałam też o jakiś ciekawych i kompleksowych badaniach pokolenia Y w Polsce. Ale generalnie zajmuję się swoimi Klientami :):) - może warto grzebnąć w Googlach.
Maryna Lipiec

Maryna Lipiec Marketing i PR
Manager B2B sector

Temat: QR kody - zalety, wady, na co uważać - jakie są Wasze...

Tak, Google mówi dość sporo na temat pokolenia Y , choć ja liczyłam na informacje z I ręki z Polski:).

Ja w temacie decyzji marketingowych i strategicznych jestem zwolenniczką dużej pokory i zdroworozsądkowego testowania konceptów przed ich całkowitym uruchomieniem.
Przeczucia, sny lub osobisty gust osób decydujących - nie zawsze jest dobrym kompasem- znamy wszyscy takie sytuacje, kiedy "miało być tak pięknie", bo ktoś miał wizję.

Co do zupy- dlaczego nie zaproponowano jej konsumentom zupek instant w proszku, gorących kubków Noodli, Vifonów lub Amino - aspirujacym singlom, żyjących w biegu nomadom- kosmopolitom (pewnie nie tylko, ale większość z nich to raczej nie gospodynie domowe dbające o zdrowie najbliższych)?
Zamiast tego wybrano najtrudniejszy chyba segment, który można próbować przekonywać do zmiany postaw.
Jakub Łochowicz

Jakub Łochowicz Lubię i potrafię
sprzedawać.

Temat: QR kody - zalety, wady, na co uważać - jakie są Wasze...

Nie chcąc być posądzonym o kryptoreklamę, nie wstawię tu swojej wizytówki, w każdym razie z tyłu mam kod QR. Po zeskanowaniu na ekranie natychmiast pojawiają się wszystkie potrzebne dane firmy - nazwa, adres, telefon kom., e-mail i strona www. Pod spodem mamy przyciski: dodaj kontakt, pokaż mapę, wykręć numer, wyślij e-mail. Jestem przekonany, że zeskanowanie kodu i kliknięcie przycisku potrwa krócej niż chociażby ręczne wybieranie numeru z zerkaniem na wizytówkę, nie mówiąc już o odpalaniu przeglądarki i wpisywaniu adresu.
Czy to się sprawdza? Nie wiem. Wiem natomiast, że jak ktoś dałby mi wizytówkę z kodem QR, to zapisałbym sobie jego kontakt ze wszystkimi danymi właśnie tym sposobem. I zajęłoby mi to jakieś 6 sekund. Na pierwszej stronie oczywiście mam wszystkie standardowe dane, a druga strona jest z kodem. Myślę, że nie zaszkodzi ;-)

Wkurza mnie jedna rzecz - nieopisane kody, tak że nie wiemy dokąd nas zaprowadzą. Reszta jest moim zdaniem bardzo ciekawym wynalazkiem i udogodnieniem.

Na zajęciach kiedyś miałem "case" (nie cierpię tego słowa...brrr) o tym jak wykorzystano kody QR w tokijskim metrze. Po wyjściu z metra, na ścianie jest wielka tablica z różnymi produktami sklepu spożywczego. Zdjęcia produktów wraz z kodem QR znajdują się na kwadratach wielkości laptopa. Po zalogowaniu się na stronę (można to zrobić jeszcze jadąc metrem), wystarczy podejść do danego produktu i zeskanować kod - jest to jednoznaczne z zamówieniem tego produktu do domu :-)

Kody QR to moim zdaniem dobre narzędzie i ich mała popularność w Polsce wynika z braku "podaży". Gdyby częściej wykorzystywano kody QR, społeczeństwo by się do nich przyzwyczaiło i na pewno korzystało.

Kolejny pomysł, który wpadł mi w tej chwili do głowy - zamiast drogich biletomatów, kod QR na przystanku. Zeskanowanie odpowiedniego pola (bilet normalny, ulgowy) zabiera nam pieniądze z konta pre-paid lub dolicza tę kwotę do rachunku. Wystarczy odpowiednia aplikacja. W ten sam sposób można by zarezerwować stolik w restauracji (skanując kod, który wisi na drzwiach czy na stronie restauracji), wezwać taksówkę czy nawet zagłosować w wyborach :-) Zwykła strona www pod QR kodem jest po prostu nudna.
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: QR kody - zalety, wady, na co uważać - jakie są Wasze...

Maryna L.:
Tak, Google mówi dość sporo na temat pokolenia Y , choć ja liczyłam na informacje z I ręki z Polski:).
Niestety, w badaniach jest tak, że wszystko co można było opublikować jest opublikowane. Reszta jest własnością Klienta, a ten wymaga zachowania tajemnicy :(

konto usunięte

Temat: QR kody - zalety, wady, na co uważać - jakie są Wasze...

Kody QR nie przyjęły się w Polsce między innymi z tego względu, że nie niosły za sobą niczego na plus dla klienta. Co było podstawiane pod te kody? Adresy stron internetowych? Jak dla mnie to żenada. Nie było wielu kampanii lub w ogóle, które wykorzystałyby te kody w sposób kreatywny, więc ludzie na początku zeskanowali kilka kodów i zwyczajnie im się to znudziło. To kwestia typu, że wolimy obejrzeć reklamę natychmiast (jeżeli nas zainteresuje), niż wyciągać telefon, skanować kod aby dopiero móc ją zobaczyć.

Nie trzeba robić wielu badań, po prostu nie widać nikogo kto widząc kod QR z entuzjazmem wyciąga telefon i go skanuje :-) Mój ojciec kupując swojego pierwszego smartphona, biegał zajarany za tymi kodami, ale to trwało 2-3 dni :-) Marketing mobilny to coś więcej niż wygenerowanie "nowoczesnego" kodu QR :-)

Swoją drogą, widzę że ludzie coraz bardziej patrzą z politowaniem na te kody, więc mogą więcej zaszkodzić niż pomóc. Nowocześni dzięki takiemu kodowi zdecydowanie nie będziemy.

konto usunięte

Temat: QR kody - zalety, wady, na co uważać - jakie są Wasze...

Może problemem jest niezrozumienie pojęcia "wartość dla klienta". Jeżeli dzięki kodowi QR otrzymam dodatkowe, potrzebne mi informacje - instrukcje użytkowania, opinie innych klientów, artykuł na temat, albo choćby mapkę dojazdu, to skorzystam raz jeszcze. Jeżeli "otrzymam" jeszcze jedną reklamę, której nie chciałem, to zrezygnuję i zastanowię się raz jeszcze nim zeskanuje kod.
Co do rozwoju handlu mobilnego (zakupy, płatności, reklamy), to myślę, że i w Polsce będzie on zdobywał coraz więcej wyznawców i użytkowników. Może znajdą swoje miejsce QR kody - to zależy od konsumentów i marketerów :)
Maryna Lipiec

Maryna Lipiec Marketing i PR
Manager B2B sector

Temat: QR kody - zalety, wady, na co uważać - jakie są Wasze...

Dziękuję za Wasze wypowiedzi szczególnie Jarosława Rubina i Jakuba Łochowicza - to ciekawy y wkład w dyskusję.
Dochodzimy więc do ciekawych wniosków:

- QR kod na produktach, usługach powinien być opisany - do czego prowadzi, aby konsument mógł świadomie zadecydować, co zeskanuje do swojego smartfoan/tableta

-QR kod prowadzący tylko do strony www danej firmy lub marki to zbyt mało, aby wciągnąć konsumenta w "emocjonującą spiralę doświadczeń" z naszą ofertą.

Oni oczekują od QR kodu czegoś więcej- konkretnej korzyści - skrócenia czasu zakupów, ułatwienia ich, szybszego zapisywania danych, dostępu do ciekawych aplikacji (gry, social media), promocji konsumenckich, programów lojalnościowych, dostępu do baz danych, wymiany doświadczeń, ofert itp, itd.

Myślę, że narzędzie jest ciekawe, wpisuje się w trend rosnącej roli marketingu mobilnego i tylko najlepsi będą wiedzieli jak z niego dobrze skorzystać, aby zrealizować swoje cele biznesowe.

Czy coś jeszcze Wam przychodzi do głowy jak wykorzystać QR kod i na co zwracać uwagę np. przy obsłudze zwiększonego ruchu na stronie www lub aplikacji dla naszych klientów - czy jest ryzyko jak w przypadku Groupona, że chętnych jest więcej niż rąk do ich obsługi?
Magdalena Filipek-Marzec

Magdalena Filipek-Marzec Rzecznik patentowy

Temat: QR kody - zalety, wady, na co uważać - jakie są Wasze...

A tak z życia, to jedynym momentem kiedy faktycznie zauważyłam korzystanie z kodów to pociagi Intercity.
Powiem tak - w piatek, tak mniej więcej 30 osób które siedziały przede mną (na tyle na ile zauwazyłam) chyba 4 zamiast biletu wyciągnęły telefon :-)
Zwróciłam uwagę, ponieważ pomyślałam sobie, że w tym PKP to oraz lepiej się dzieje... (pozostawiam zdanie do nieinterpretacji, bo zejdziemy z tematu).

Co do używania - to problem jest uważam, w brak też wiedzy. Ciekawa jestem jakby wyszły badania w którym były by postawione takie pytania:
1. Czy wiesz co to qr?
2. Czy wiesz do czego można zastosować?
3. Czy wiesz jak skorzystać z aplikacji?
4. Czy Twój telefon posiada/może posiadać taką funkcję?

Sama - nie korzystam, i jakoś na dzień dzisiejszy nie widzę potrzeby.

To tak z boku, z puktu widzenia niemarketingowego :-)



Wyślij zaproszenie do