konto usunięte
Temat: Euro 2012 a nieruchomości
Znalazłem ciekawe (acz krótkie) opracowanie na ten temat. Zmieszczam je poniżej jako zachętę do dyskusji. Opracowanie zostało napisane przez firę CEE Property Group. Mam nadzieję, że nie obrażą się za publikacje ;-)
EURO 2012 a polski rynek nieruchomości
Firma CEE Property Group prezentuje specjalną analizę makroekonomiczną
z okazji rozstrzygnięcia konkursu na organizację Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012
Choć do pierwszego meczu jeszcze blisko 5 lat, już teraz możemy powiedzieć, że wygraliśmy. Powierzenie naszemu krajowi oraz Ukrainie organizacji ME w Piłce Nożnej odbije się pozytywnie na całej polskiej gospodarce, i spowoduje daleko idące zmiany na rynku nieruchomości.
Ogólne ożywienie gospodarcze
Inwestycje, które pociągnie za sobą organizacja tak ogromnego wydarzenia sportowego, odbiją się szerokim echem w całej polskiej gospodarce. Eksperci CEE Property Group szacują, że dodatkowe 40 mld euro, które Polska otrzyma na przygotowania do ME w 2012, przełożą się na wzrostu PKB w latach 2009-2012 przynajmniej o dodatkowe 1,5 punktu procentowego. Będzie to jeden z ogromnych motorów napędowych dla branży turystycznej i budownictwa, a te z kolei spowodują ożywienie w innych sektorach gospodarki.
Konsekwencje dla rynku nieruchomości
Plany budowy lub modernizacji obiektów sportowych, a także połączeń komunikacyjnych i infrastruktury hotelowej, wiążą się ze skierowaniem ogromnych środków w te obszary. Kilkukrotnie wzrośnie zapotrzebowanie na materiały budowlane, jak i na siłę roboczą, potrzebną do realizacji planowanych przedsięwzięć. Odbije się to na wszystkich sektorach rynku nieruchomości. Mieszkaniówka już teraz napotyka problemy z zaspokojeniem potrzeb materiałowych, lecz będą one narastać. Bardziej odczuwalny stanie się też niedobór pracowników budowlanych. Będzie to z kolei skutkować wzrostem kosztów inwestycji oraz problemami z realizacją planowanych projektów deweloperskich. „Nie ma wątpliwości, że w tej sytuacji ceny mieszkań pójdą w górę – mówi Paweł Grząbka, członek zarządu CEE Property Group – Stanie się tak nie tylko w miastach bezpośrednio zaangażowanych w organizację ME, lecz w całym kraju”.
Rozbudowa infrastruktury będzie miała też pozytywne następstwa, które odczuje głównie Warszawa, Poznań, Gdańsk, Wrocław, Chorzów i okolice a także Kraków. Rozbudowa komunikacji miejskiej i zwiększenie atrakcyjności tych aglomeracji wpłynie na lepsze postrzeganie lokalizacji oddalonych o 30-40 km od centrów miast. Przedmieścia, dzięki budowie autostrad i dróg szybkiego ruchu, staną się bardzo atrakcyjnym miejscem zamieszkania, co powinno wpłynąć na zdecydowany wzrost cen ziemi w tych rejonach oraz cen realizowanych tam projektów mieszkaniowych.
Miejscowości turystyczne i turystyka
Drugim największym beneficjentem powinny być miasta turystyczne, gdzie należy oczekiwać zdecydowanego wzrostu liczby oddawanych inwestycji mieszkaniowo-wypoczynkowych. Zwiększone zainteresowanie miejscowościami turystycznymi powinno spowodować zdecydowany wzrost cen nieruchomości w tych lokalizacjach.
Jak pokazuje przykład Portugalii – gospodarza Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2004 –
zorganizowanie tak ogromnego wydarzenia sportowego powoduje długoterminowy wzrost liczby turystów odwiedzających dany kraj co roku. Szacuje się, że po zorganizowaniu ME przychody branży turystycznej w Portugalii rosły w następnych latach o 5% rocznie. Biorąc pod uwagę obecny stan infrastruktury i liczbę obiektów turystycznych, eksperci CEE Property Group przewidują jeszcze dynamiczniejsze wzrosty w polskiej turystyce.
Pozdrawiam
Paweł