Temat: Wystawianie faktur w ramach pracy w biurze rachunkowym

Chciałabym zapytać czy jest możliwe wystawianie FV w ramach pracy w biurze rachunkowym?
Jeżeli osoba fizyczna jest zatrudniona na umowę o pracę w biurze rachunkowym, (nie prowadzi działalności gospodarczej), czy może innym osobom fizycznym (np. żonie, mężowi, ojcu, siostrze itp.) też nie prowadzącym działalności gospodarczej wystawiać FV za wykonane przez nich usługi? Jeżeli tak, na jakiej podstawie prawnej? proszę o pomoc
Robert S.

Robert S. Ekspert finansowy -
kredyty,
ubezpieczenia,
inwestycje

Temat: Wystawianie faktur w ramach pracy w biurze rachunkowym

tylko w jakim celu jedna os. fizyczna miałaby wystawiać FV drugiej osobie fizycznej?

Temat: Wystawianie faktur w ramach pracy w biurze rachunkowym

Jedna osoba fizyczna nie może bądź nie chce zarejestrować działalność jednak wykonuje usługi - niektórzy kontrahenci chcą otrzymać FV na wykonanie tych usług.Druga osoba fizyczna (powiązania rodzinne między tymi osobami) wystawiłaby więc FV. Wszystko oczywiście to mocne naciąganie prawa.

O ile dowiedziałam się już, że taka sytuacja nie jest możliwa, o tyle powstało kolejne pytanie - czy ta druga osoba fizyczna nie mogłaby zawrzeć z kontrahentem umowy zlecenia na wykonanie usługi (usługę wykonałaby pierwsza osoba fizyczna) i w wyniku wystawiła FV (w ramach swojej pracy w biurze rachunkowym).

Pytanie jest o tyle ważne, że po prostu ktoś wykonał mi taką usługę i chce teraz wystawić w ten sposób FV. A ja obawiam się, że ta FV będzie zwyczajnie mało ważna i ja nic już z nią nie będę mogła zrobić.
Bardzo proszę o odpowiedź.
Tomasz R.

Tomasz R. Wyjątki od reguły
stanowią o uroku
życia.

Temat: Wystawianie faktur w ramach pracy w biurze rachunkowym

kks
Art. 55. § 1. Podatnik, który w celu zatajenia prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub rzeczywistych rozmiarów tej działalności, posługuje się imieniem i nazwiskiem, nazwą lub firmą innego podmiotu i przez to naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.
§ 2. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
§ 3. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Chyba o to chodzi :-)

Temat: Wystawianie faktur w ramach pracy w biurze rachunkowym

Dziękuję za odpowiedź.
Dla mnie też to jest przekroczenie prawa - jednakże dotyczy to raczej działania danych osób (chociaż one twierdzą że działają zgodnie z prawem) - dla mnie istotne jest czy taka faktura ma rację prawną - czy ja mogę odliczyć tu VAT bez problemu.



Wyślij zaproszenie do