Temat: Wynagrodzenie urlopowe a premia uznaniowa
Art. 172 kp za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu; w przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy.
Sposób obliczania wynagrodzenia urlopowego określają także § 6–12 rozporządzenia o urlopach. Z przepisów tych wynika, że wynagrodzenie to ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy z wyłączeniem:
1) jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie (zgodnie z wyrokiem SN z dnia 22 września 2000 r., I PKN 33/00, OSNAPiUS 2002, nr 8, poz. 182, premia wypłacana co pewien czas za okresy zróżnicowane co do ich długości jest świadczeniem periodycznym, do którego nie ma zastosowania wyłączenie przewidziane w § 6 pkt 1 rozporządzenia o urlopach);
2) wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju;
3) gratyfikacji (nagród) jubileuszowych;
4) wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy;
5) ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy;
6) dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego;
7) wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną;
8) kwoty wyrównania do wynagrodzenia za pracę do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę;
9) nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej;
10) odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych;
11) wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy (§ 6 rozporządzenia o urlopach).
I PKN 17/00
wyrok SN 2000.07.20 OSNP 2002/3/77 ...
Tak zwana premia uznaniowa, która nie ma charakteru roszczeniowego, nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę i wobec tego nie mieści się w pojęciu wynagrodzenia urlopowego. Nie może więc być uwzględniana w wysokości odszkodowania z tytułu wadliwego rozwiązania stosunku pracy, a także wynagrodzenia za okres zawieszenia w czynnościach tymczasowego kierownika przedsiębiorstwa państwowego.
Warto jednak zwrócić uwagę na stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 28 maja 2004 r. "Departament Prawa Pracy informuje, że szczegółowe zasady obliczania wynagrodzenia za urlop zawarte są w przepisach rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2 z 1997, poz.14 ze zm.). W wynagrodzeniu urlopowym uwzględnia się wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń wyraźnie wskazanych § 6 wspomnianego rozporządzenia: - jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie, - wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas nie zawinionego przez pracownika przestoju, - gratyfikacji (nagród) jubileuszowych, - wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, - ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, - dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego, - wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, - nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej, - odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych, - wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy – stosując zasady określone w § 7-11. W myśl § 6 pkt 1 z wynagrodzenia stanowiącego podstawę do obliczenia wynagrodzenia urlopowego wyłącza się jednorazowe lub nieperiodyczne wypłaty za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie. Świadczenia periodyczne – w przeciwieństwie do nieperiodycznych, czyli nie powiązanych z żadnym okresem czasu – mają być więc uwzględniane w wynagrodzeniu urlopowym. Premie uznaniowe wypłacane co miesiąc powinny być uwzględniane w wynagrodzeniu urlopowym. Dotyczy to również miesięcznych nagród, które są świadczeniami ze stosunku pracy. Prowizja jako dodatkowy składnik wynagrodzenia za pracę jest uwzględniana przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop. Ekwiwalent za urlop ustala się tak jak wynagrodzenie za urlop z odpowiednimi zmianami przewidzianymi w §14-19 ww. rozporządzenia."