Mariusz B.

Mariusz B. Coach twórczej
kariery

Temat: PERMAKULTURA – A CO TO TAKIEGO, ZAPYTAŁ TURYSTA!

PERMAKULTURA – A CO TO TAKIEGO, ZAPYTAŁ TURYSTA!

Z racji tego, że wiele mam wspólnego z kulturą i sztuką mógłbym wnioskować, że PERMAKULTURA, ma jakiś bardziej elegancki wymiar. Tylko tym razem, mówimy i piszemy o ekofilzoficznym podejściu, korzystając z pojęcia prof. Henryka Skolimowskiego, do uprawy roślin ogrodniczych!

A co oznacza samo pojęcie? Permakultura to nieinwazyjna metoda uprawy roślin ogrodniczych. "Perma" wywodzi się z ang. PERMANENT czyli stały, KULTURA - w tym znaczeniu uprawa. Nazwa "permakultura" jest względnie nowa, powstała w XX wieku, lecz sama zasada tej metody jest "stara jak świat". Podstawową ideą jest tu naśladowanie Matki Natury w jej poczynaniach dotyczących wzrostu i pielęgnacji świata roślin. Tak czytamy w artykule „Permakultura - nieinwazyjna metoda uprawy roślin ogrodniczych” Andrzeja Młynarczyka.

W tym miejscu, jako laik, nie będę prowadził wykładu nt przedmiotu ale mogę jedynie napisać o swoich wrażeniach! Wędrując po eksperymentalnej działce permakulturalnej Bosej Stopy nie bardzo mogłem odczytać co też mi mówi to dziwne rozplanowanie działki. Miałem prawo nie wiedzieć! Zwykle grządki w domowych ogrodach wyglądają zupełnie inaczej. Dopiero prezentacja Stanisława pseudonim Bosa Stopa, uzmysłowiła mi, bogactwo tej działki. Nawet nie podejmuje się wymienia ilości warzyw, owoców czy ziół rosnących na niej.

Dzięki umiejętnej rozmowie z Naturą, możemy zasilać nasze kuchnie i stoły niemal czystą, ekologiczną żywnością. I czyż nie oto chodzi? W tym małym domowym wymiarze, jest to jak najbardziej słuszny kierunek myślenia. Ale to coś więcej niż tylko ekologiczne podejście do tematu upraw.

Bosa Stopa to rodzaj mikro ekologicznej wioski.

Cytując „Eko wioska jest siedliskiem o ludzkim wymiarze, wiejskim lub podmiejskim, która dąży do zrównoważonych modeli życia. Mogą to być siedliska nowe lub odbudowywane, opuszczone osady. Są one przykładem takiego rozwoju w którym połączone zostają takie cechy jak wysoka jakość życia a zarazem troska o zasoby naturalne. Na poziomie społecznym eko wioski promują podejście holistyczne, integrujące ekologię, edukację, demokratyczny udział wszystkich w podejmowaniu decyzji. Na poziomie technicznym dążą do stosowania zielonych technologii opartych o energie odnawialne i ekonomii o nie konsumpcyjnym, zrównoważonym charakterze. Są to społeczności gdzie ludzie wspierają się wzajemnie i czują się odpowiedzialni za innych. Społeczności te są na tyle małe, że każdy czuje się widziany, słyszany, wspierany i otwarty na wzajemne relacje z sąsiadami. Zorganizowany ruch eko wiosek czyli GEN (Global Eco Village Network) obejmuje już cały świat i jest podzielony na trzy oddziały Gen Europa i Afryka, obie Ameryki, Australia i Oceania. Każda eko wioska posiada swoje charakterystyczne cechy kulturowe i geograficzne. Eko wioski zostały stworzone jako odpowiedź na globalne zagrożenia: malejące źródła zasobów naturalnych, wzrastającą konsumpcję, nadmierną globalizację, pogłębiające się poczucie alienacji młodych ludzi, narastające problemy Trzeciego Świata.”

Jeśli zaś chodzi o odpowiedź na pytanie jakie są Twoje wrażenia po wizycie, odpowiedź jest jedna! Jak najbardziej pozytywne!

Dlatego bezapelacyjnie popieram PERMAKULTRALNĄ uprawę roślin! Zaś posiłek, z takiej uprawy to czysta rozkosz!

Więcej na nt PERMAKULTURY znajdziesz tutaj:

http://permakultura.com.pl
http://permakulturnik.blogspot.com
http://zielona.org/Permakultura
http://kropla.eko.org.pl/25/permakultura.html
http://drewnozamiastbenzyny.pl/permakultura
http://itr.si/javno/youth_farm/pl/non-agric-activities...
http://celzycia.com/permakultura-w-praktyce-bardzo-bli...
http://sumorok.pl/index.php?option=com_content&task=vi...