Wiesław Nowel

Wiesław Nowel Na razie nie mam
czasu na studia

Temat: Czarnogórska przyroda

Czarnogóra leży na Półwyspie Bałkańskim, nad basenem Morza Śródziemnego pomiędzy 42 i 43 stopniem szerokości geograficznej - w przybliżeniu odpowiada to położeniu Rzymu i Barcelony. Przeważa tu klimat śródziemnomorski, ale centralną część kraju cechuje klimat umiarkowany kontynentalny. Średnia dobowa temperatura na wybrzeżu wynosi w lipcu i sierpniu 26 stopni Celsjusza, a w najzimniejszym miesiącu, styczniu, 5 stopni. Dla porównania, w Polsce są to odpowiednio 18 i minus 5 stopni.

Osobliwością klimatyczną Czarnogóry są duże ilości opadów w okresie zimowym - w grudniu miesięczne opady przekraczają 200 mm. Za to w lipcu wynoszą tylko 38 mm. Przyjazny klimat oznacza, że od maja do października można się kapać w morzu, zimą zaś Czarnogóra staje się rajem dla wielbicieli narciarstwa i snowboardingu.
Czarnogóra to nie tyko Morze Adriatyckie. Zdecydowaną większość jego powierzchni pokrywają dzikie masywy górskie Durmitoru i Lovcenu. Najwyższe szczyty sięgają 2500 metrów.

Na granicy z Albanią znajduje się jedno z największych jezior na świece - Jezioro Szkoderskie. Długość jeziora, którego poziom waha się w zależności od pory roku o 1,5 metra dochodzi do 48 km a powierzchnia niewiele ustępuje największemu jezioru Europy - Balatonowi.

Niedostępne góry i niezurbanizowane tereny tworzą idealny ekosystem dla wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Na pierwszym miejscu wypada tu wymienić pelikany i czaple żyjące nad Jeziorem Szkoderskim.