konto usunięte

Temat: Najciekawsze historie związane z podatkami.

Jakiś czas temu zbierałem i opisywałem najciekawsze historie związane z podatkami na całym świecie. Poniżej wklejam jeden z moich starych tekstów. Będzie tego więcej :)

Historia pewnego mafioza.

Pewnego razu daleko, daleko za miedzą skrzyżowały się losy dwóch osób. Pierwsza z nich była najpotężniejszym bossem mafijnym swoich czasów. Druga…księgowym. Doszło do konfrontacji. Mafiozo był bez szans.

Al Capone był włoskim imigrantem. Jednak zamiast rozpocząć karierę kelnera, postanowił obrać inną ścieżkę rozwoju zawodowego. W wieku 21 lat, miał na koncie dwa zabójstwa. Przygarnął go „Five points gang” z Chicago. Wkrótce ambitny Al sam założył mafię (jeśli można tak powiedzieć). W pięć lat później Al trząsł całym świadkiem przestępczym w mieście. Był właścicielem restauracji, domów publicznych i podziemnych fabryk alkoholu. Za jego plecami stało około 1000 żołnierzy. Przekupywał, zlecał pobicia i zabójstwa. Jednym słowem, było się czego bać, jeśli podpadło się Alowi.

Historia pewnego księgowego.

Eliot Ness, z kolei, był prawym, amerykańskim obywatelem. Przytłoczony skalą korupcji wśród urzędników postanowił zrobić listę wszystkich agentów skarbu, z której dobrał 50 osób. Wkrótce liczba ta zeszczuplała do raptem 11. Z różnych powodów. Z jednymi nie dało się współpracować, innych…dopadł Al. Ness obrał taktykę podchodów. Wszędzie gdzie się dało, wprowadzał swoich agentów, którzy zakładali podsłuchy. Na ich podstawie ustalono skalę operacji finansowych Capon’a.

Działania Ness’a miały gigantyczny wpływ na działalność mafiosa. Główną bronią było udowodnienie Capone’owi unikanie płacenia podatku dochodowego. Alowi przedstawiono 22 zarzuty i około 5000 pogwałceń przepisów tzw. „Volstead Act” (ustawy wprowadzającej prohibicję). 17 października 1931r., największy boss mafijny z Chicago trafił na 11 lat do najcięższego więzienia jakie istniało w Stanach – Alcatraz.

Jak umiera szef mafii.

Czas, jaki Capone spędził w Alcatraz odbił się poważnie na jego zdrowiu i psychice. Wielokrotnie próbowano go zabić. W końcu zabił się sam. Nie bezpośrednio oczywiście. Zaraził się kiłą od prostytutki. Zakażenie przedostało się do mózgu. Z pewnością nie o takim końcu marzy każdy mafiozo.

Capone był przygotowany na wszystko – zdradę w szeregach, morderców czyhających na jego życie, policyjną kulę przeszywającą jego ciało. Nie spodziewał się tylko, że dopadnie go księgowy. Se la vi.

konto usunięte

Temat: Najciekawsze historie związane z podatkami.

Dobre ... ;)
przyznam się, że zdarzyło mi się straszyć klientów przykładem Al Capone :)

pozdr
Mariusz Makowski

Mariusz Makowski doradca podatkowy,
trener, autor
tekstów

Temat: Najciekawsze historie związane z podatkami.

Historia owszem ciekawa, ale Ness nie był księgowym :)

konto usunięte

Temat: Najciekawsze historie związane z podatkami.

Właściwie był agentem federalnym, ale siedział w dziale skarbowym, więc zastosowałem "lekkie" uproszczenie:)

A pamiętacie słynny punkt w jednym z LEKSYKONÓW o kurze właściwej? Zainspirował mnie kiedyś do napisania poniższego tekstu.

Jak wiadomo (może nie wszystkim ale ogólnie wiadomo), że jednym z działów produkcji rolnej jest chów drobiu nieśnego. Drób nieśny to nic innego jak kury. Jednak pojęcie to okazało się niejednoznaczne, dlatego z pomocą zagubionym podatnikom pośpieszył Sąd Najwyższy. W wyroku z dnia 18 października 1992r., sygn.akt III ARN 69/93 rozwiał wszelkie wątpliwości.

Zaliczki na poczet podatku dochodowego od działów produkcji rolnej powinni płacić ci podatnicy, którzy z tej produkcji osiągają dochód, bowiem to właśnie osiąganie przychodu jest istotą podatku dochodowego. Normy Szacunkowe ustalone przez Ministerstwo Finansów odnoszą się zdaniem sądu jedynie do kur dorosłych, czyli właściwych, nie zaś do kurcząt, których chów wymaga nakładów finansowych i nie dość, że nie przynosi zysku to na dodatek generuje koszty. Ustawodawca używa zatem pojęcia kura, nie zastrzegając jednak, by pojęcie to odnosiło się do kurcząt.
Już nie kurczak, ale jeszcze nie kuraRóżnice pomiędzy pojęciami kura i kurcze opiera się na kryteriach biologicznych. Należą do nich:
- odmienność upierzenia
- odmienność ułapienia
- odmienność udziobienia
- i inne.

Można zastosować również kryterium matematyczne. Rzeczą jasną jest przecież, że w świecie kurczaków, nie wszystkie kurczęta osiągną wiek dorosły i staną się kurą właściwą. Jest to rezultat tzw. „padania”.

Sens istnienia kury właściwej. Najbardziej znaczące, według sądu, jest jednak kryterium fiskalne. Celem istnienia kury właściwej jest przynoszenie przychodu hodowcy, a społeczeństwu korzyści, natomiast celu takiego nie można przypisać bytowi małych kurcząt. Kurcze jest jedynie „ekspektatywą” przyszłych dochodów.

Nie ma zatem podstaw, by stwierdzić, iż polskie prawo podatkowe nie widzi żadnej różnicy między kurą a kurczęciem i na tej postawie domagać się wpłacania zaliczek od nieistniejących dochodów.
Grzegorz S.

Grzegorz S. Poznań; "TAX"
Podatki, Finanse,
Księgowość

Temat: Najciekawsze historie związane z podatkami.

Nasz kochany ustawodawca w rozdziale zatytułowanym "koszty uzyskania przychodów" uregulował również przychody :)
Grzegorz W.

Grzegorz W. specjalista ds. VAT

Temat: Najciekawsze historie związane z podatkami.

* "Dwie rzeczy są w życiu pewne - śmierć i podatki."
(Benjamin Franklin)
* "Ludzie porównują podatki do śmierci, ale to głupie porównanie. Śmierć podlega opodatkowaniu, za to podatki nie podlegają śmierci."
(Nieznany autor).

* "Podatek jest jak twoja matka: nigdy go nie rozumiesz, ale zawsze o nim pamiętasz."
(Lord Bramwell)
* "Ze wszystkich rzeczy na świecie najtrudniej jest obliczyć podatek dochodowy."
(Albert Einstein; człowiek, który na obliczaniu to się znał)
* "Gdzie mamy do czynienia z podatkiem dochodowym, tam człowieka prawego odróżnisz od przewrotnego po tym, że od tego samego dochodu, ten pierwszy zapłaci więcej."
(Platon)
* "Płacę podatki i jestem z tego dumny, przy czym moja duma wcale by nie zmalała, gdyby były one o połowę niższe."
(Arthur Godfrey)
* "Tylko dwie grupy ludzi narzekają na podatki - kobiety i mężczyźni."
(Nieznany autor)
Grzegorz W.

Grzegorz W. specjalista ds. VAT

Temat: Najciekawsze historie związane z podatkami.

Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku.

— Terry Pratchett

Następna dyskusja:

Jak to jest z tymi podatkami




Wyślij zaproszenie do