Temat: samochód w EST
Mówiąc szczerze jest to dość skomplikowany temat :):):)
Na pewno trzeba przeanalizować następujące przepisy: art. 10 ust. 1 pkt. 8d i art. 10 ust. 2. pkt. 3 ustawy o PIT.
Przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą i wykorzystujący w prowadzonej działalności samochód będący środkiem trwałym może w każdym momencie podjąć decyzję o wycofaniu z ewidencji środków trwałych i przeznaczeniu tego samochodu na cele osobiste. Taka czynność przekazania samochodu na prywatne potrzeby podatnika jest czynnością, która w myśl przepisów ustawy o PIT nie wywoła żadnych skutków, ponieważ nie stanowi odpłatnego zbycia, w związku z czym podatnik nie osiągnie przychodu podlegającego opodatkowaniu. Sama więc czynność przekazania pojazdu na prywatne potrzeby nie rodzi konsekwencji podatkowych.
Jeżeli jednak podatnik wycofa z majątku firmy samochód na swoje prywatne potrzeby, a następnie sprzeda ten samochód w terminie do 6 lat od wycofania z działalności, to wówczas powstanie przychód z działalności gospodarczej. Nieistotny jest przy tym fakt, że podatnik już od dłuższego czasu, np. trzech czy czterech lat, użytkuje samochód tylko i wyłącznie na własne potrzeby art. 10 ust. 2 pkt. 3.
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię, dość istotną z punktu widzenia opodatkowania podatkiem dochodowym. Otóż w przepisach art. 10 ust. 2 pkt. 3 ustawy o PIT mowa jest o odpłatnym zbyciu. Przepisy ustawy stanowią, że tylko odpłatne zbycie samochodu wycofanego z działalności gospodarczej dokonane w ustawowo określonym terminie prowadzi do obowiązku podatkowego.
Jeżeli więc samochód zostanie wycofany z majątku firmy na prywatne potrzeby przedsiębiorcy, a następnie podatnik postanowi nieodpłatnie przekazać samochód osobie trzeciej, np. mężowi, dziecku, czy rodzeństwu, wówczas taka czynność nie będzie objęta opodatkowaniem.
Musimy jeszcze jednak przeanalizować ustawę o podatku od spadków i darowizn, bo przekazanie samochodu mężowi i teściowi łączy się z darowizną. W art. 4a nie wymieniono teściów, więc można wywnioskować, że darowizna ta w 50% nie będzie korzystała ze zwolnienia. Przyjmuje, że teść i mąż będą mieli taki sam udział co do własności samochodu. Nie wiem też jaka jest wartość tego samochodu, wiec trudno mi określić czy w całości darowizna będzie korzystał ze zwolnienia. W art. 9 ustawy jest zapis, że opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej: 9 637 zł jeżeli nabywcą jest osoba zaliczana do I grupy podatkowej (do I grupy podatkowej zaliczany jest teść – art. 14). W takim przypadku jeżeli wartość tych 50% przekroczy 9.637 to będzie to podlegało opodatkowaniu.
Na koniec, chcę Pani przypomnieć, że przekazując firmowy samochód na cele prywatne winna Pani pamiętać o dokonaniu stosownych zapisów w prowadzonej ewidencji środków trwałych. Zgodnie z art. 22n ust. 2 ustawy o PIT podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów są obowiązani do prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w której powinni wskazać datę zbycia środka trwałego. W sytuacji przekazania należy wskazać datę dokonania czynności przekazania.
Mam nadzieje, że rozwiałem trochę wątpliwości i wskazałem kierunek rozwiązania problemu. :):):)
Tomasz Balcerak edytował(a) ten post dnia 11.07.11 o godzinie 21:00