Temat: Pytanie.... "firma" zatrudnia firmę?

Mam pytanie dotyczące takiej kwestii: w jaki sposób opłaca się zatrudnić np. Ośrodkom Zdrowia, Sądom, firmom prywatnym inne firmy, żeby wykonały jakieś usługi?Czy nie łatwiej samemu zatrudnić pracowników, niż "dać zarobić" innej firmie? Np. przetarg na usługo sprzątające w wyżej wymienionych Ośrodkach Zdrowia bądź Sądach na usługi sprzątające bądź informatyczne. Czy nie lepiej jak taki Ośrodek Zdrowia bądź Sąd zatrudni informatyka, bądź sprzątaczkę? Jak wybierze firmę sprzątającą czy informatyczną to musi dać pieniądze na wynagrodzenie dla pracownika+ZUS+wynagrodzenie dla właściciela firmy. Rozumiem, że w takich instytucjach wchodzą w grę Zamówienia Publiczne, ale w firmach prywatnych nie ma takiego obowiązku.Jak taki mechanizm działa? Jest to kwestia podatków?
Arkadiusz Dudkiewicz

Arkadiusz Dudkiewicz radca prawny,
rzeczoznawca
majątkowy, doradca
podatkowy, ...

Temat: Pytanie.... "firma" zatrudnia firmę?

Witam,

rzeczywiście, podstawowe zasady logiki wskazują na to, że wybór powinien być raczej przeciwny. Powinno nam zależeć na posiadaniu "swoich ludzi", z tym że aktualnie obowiązujące przepisy skutecznie nas do tego zniechęcają.

Przykłady:

- pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę trzeba: wysłać do lekarza medycyny pracy (na nasz koszt), poddać przeszkoleniu bhp (na nasz koszt),
- z pracownikiem na umowę trzeba zatrudnić, co wiąże się z podpisaniem z tym pracownikiem sterty dokumentów, czyli umowy o pracę, wykazu obowiązków itp. rzeczy,
- co więcej, pracodawca zatrudniający powyżej 20 osób musi liczyć się z możliwością utworzenia zakładowej organizacji związków zawodowych lub przystąpienia do takiej organizacji części lub całości personelu, co powoduje ogromne koszty negocjacji, mediacji itp. ustaleń w zakresie zarządzania personelem,
- poza tym, jeżeli pracownik przepracuje u nas odpowiednio długi (dla pracodawcy - raczej krótki) czas, to będzie musiał być zatrudniony (załóżmy, że cenimy jego umiejętności) na czas nieokreślony; wiąże się to np. z uzasadnianiem wypowiedzenia itp. rzeczami.

Powyższe to tylko niektóre "ułatwienia" w zakresie posiadania wysoko wykwalifikowanych pracowników i jest to jednocześnie odpowiedź na Twoje pytanie.

W zakresie firm - zleceniobiorców sprawa jest prosta.To oni biorą na siebie ww. trudności. Ciebie (zleceniodawcę) nic nie interesuje, oprócz dobrej roboty.

Pozdrawiam,

Arkadiusz Dudkiewicz
Doradca podatkowy
Agent celny
Doradca prawny
http://doradztwo-dudkiewicz.pl

Następna dyskusja:

Pytanie do fachowców




Wyślij zaproszenie do