Mariusz Samulak

Mariusz Samulak Pełna oferta
CitiHandlowy -
specjalizacja w
rozwiązaniach...

Temat: Zmiany na stanowiskach zarządzających OFE

(Źródło: http://analizy.pl 2008/05/29)

Na wartość naszej przyszłej emerytury wpływ ma wiele czynników, między innymi - wynik z zarządzania osiągany przez poszczególne OFE. Ten z kolei zależy od sytuacji rynkowej, umiejętności zarządzających (właściwa alokacja i selekcja spółek) oraz w pewnym, trudnym do zmierzenia stopniu - od zmian personalnych w zespołach zajmujących się portfelem danego funduszu emerytalnego. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej ostatniemu z wymienionych czynników, czyli zmianom na kluczowych stanowiskach związanych z zarządzaniem aktywami OFE.

Zmiana na stanowisku zarządzającego funduszem emerytalnym wiąże się z reguły z pewnymi zmianami w stosunku do polityki realizowanej przez poprzednika i często oznacza przebudowę portfela. W efekcie bywa, że na rezultaty inwestycyjne nowego zarządzającego przychodzi czekać kolejnych kilkanaście miesięcy czy nawet kilka lat. W takiej sytuacji, z całą pewnością, trudno o zachowanie stałej jakości zarządzania, ciągłości polityki inwestycyjnej czy o stabilne i zadowalające wyniki.
W największym stopniu odejście zarządzającego odczuwa sam fundusz emerytalny. Traci on bowiem doświadczonego specjalistę, który zdążył już poznać firmę, wniknąć w jej strukturę. Sami zarządzający przyznają, iż najgorzej jest, kiedy z zespołu odchodzi ktoś kluczowy. To wtedy załamaniu może ulec cały dotychczasowy system i strategia.

ING OFE Grzegorz Chłopek: 9,0
OFE Skarbiec - Emerytura Grzegorz Zatryb: 6,2
AIG OFE Rafał Mikusiński: 5,4
Commercial Union OFE Michał Szymański: 3,5
Generali OFE Rafał Markiewicz: 3,1
OFE Polsat Wojciech Olszewski: 3,0
AXA OFE Adam Kurowski: 2,2
Allianz Polska OFE Paweł Wilkowiecki: 2,1
OFE WARTA Jacek Koczwara: 1,7
OFE PZU "Złota Jesień" Marek Sojka: 1,4
Bankowy OFE Adam Kałdus: 0,9
OFE Pocztylion Andrzej Bąk: 0,7
AEGON OFE Robert Woźny: 0,7
Nordea OFE Robert Rafał: 0,6
Pekao OFE Sergiusz Frąckowiak: 0,6

Z uwagi na to, że zarządzaniem środkami OFE zajmują kilkuosobowe zespoły, analiza wpływu zmian w obrębie zespołów na proces inwestycyjny jest niezmiernie trudna. W każdym PTE znajdziemy jednak osobę odpowiedzialną za całość procesu, którą możemy uznać za szefa zespołu (dyrektorów departamentu zarządzania aktywami, działów inwestycji itp.). Bywa, że rola ta jest łączona z funkcją w zarządzie PTE. Przyjrzeliśmy się zatem długości piastowania funkcji przez szefów zespołu zarządzania w poszczególnych PTE.
Okazuje się, że jedynie trzech pełni swoją funkcję dłużej niż 5 lat, a staż pracy na stanowisku szefa zespołu trzech kolejnych przekracza 3 lata. Aż w 5 przypadkach, czyli w 1/3 działających obecnie funduszy, staż ów jest krótszy niż 12 miesięcy. To nie może cieszyć.

Najdłuższym stażem pracy może pochwalić się szef zespołu ING OFE Grzegorz Chłopek, który od początku piastował funkcję zarządzającego portfelem dłużnym łącząc ją z funkcją Dyrektora Departamentu Inwestycyjnego. Od października 2006 Grzegorz Chłopek przejął funkcję Chief Investment Officer.

Długim stażem pracy dyrektora departamentu zarządzania aktywami może się pochwalić również OFE Skarbiec Emerytura. Grzegorz Zatryb piastuje w nim swoje stanowisko od nieco ponad 6 lat lecz wkrótce ulegnie to zmianie w związku z połączeniem z AEGON OFE.

Relatywnie długim stażem może się pochwalić również Rafał Mikusiński, który od 2005 roku piastuje funkcję Dyrektora Departamentu Inwestycji, wcześniej - zarządzający portfelem dłużnym.

Mimo tego, iż rotacja na stanowisku zarządzającego nie należy może do najważniejszych czynników wpływających na wynik funduszu emerytalnego, przy zachowaniu dłuższej ciągłości być może wyniki niektórych z nich okazałyby się nieco lepsze od dotychczasowych. Poza tym sytuacja związana z trudnością utrzymania osoby zarządzającej przez kilka lat na swoim stanowisku w jednym funduszu emerytalnym, wydaje się być niepokojącym zjawiskiem. Niewątpliwie na migrację zarządzających między funduszami wpływ mają rosnące wymagania finansowe specjalistów - ostatnie dobre lata instytucji finansowych znacznie podniosły bowiem ich oczekiwania.

Dodatkowo warto podkreślić, iż informacja o zarządzających i osobach odpowiedzialnych za proces inwestycyjny w poszczególnych PTE nie jest tak łatwo dostępną, jak mogłoby się to wydawać. Tylko nieliczne instytucje podają kompleksowe informacje o składzie zespołów zarządzających na stronach internetowych. Na wyróżnienie na tym polu zasługują Allianz Polska OFE, Bankowy OFE, Pekao OFE oraz OFE Warta. Inne towarzystwa emerytalne ograniczają się do wskazania osób wchodzących w skład rady nadzorczej oraz zarządu.