Mariusz Samulak

Mariusz Samulak Pełna oferta
CitiHandlowy -
specjalizacja w
rozwiązaniach...

Temat: Hipotetyczna wartość konta emerytalnego

Przy wyborze funduszu emerytalnego powinniśmy przede wszystkim mieć na względzie długoterminowy horyzont inwestycji oraz stabilność wypracowywanych przez nie wyników. Owa stabilność ma kluczowe znaczenie z uwagi na to, że odkładanie pieniędzy na emeryturę to inwestycja o charakterze regularnym.
Dlatego przy wyborze OFE z góry powinniśmy odrzucić metody najprostsze, np. sprowadzające się do oceny dokonań w trakcie całej historii ich działania. Obok oceny na podstawie wskaźników łączących zysk i ryzyko, jednym ze sposobów określenia atrakcyjności OFE może być oszacowanie hipotetycznej wartości konta
emerytalnego.
Aby tego dokonać założyliśmy, że ZUS w okresie od końca sierpnia 1999 roku (moment, w którym działały już wszystkie OFE obecne dziś na rynku) do grudnia 2007 roku, przekazywał na konto funduszu każdego miesiąca stałą kwotę w wysokości 100 PLN. Uwzględniamy przy tym pobierane przez fundusze opłaty od składki, bo to od ich wysokości zależy ile pieniędzy będzie rzeczywiście pracowało na nasze przyszłe świadczenie. W sumie w badanym okresie czasu na rachunek w każdym z OFE wpłynęło 101 składek, czyli 10 100 PLN. Potrącając miesięczne opłaty od składki obowiązujące w danym funduszu uwzględniliśmy ich zmiany wynikające ze stażu
członkowskiego naszych hipotetycznych uczestników. Pozostała kwota została przeliczona na jednostki rozrachunkowe wg ich wartości na ostatni dzień każdego miesiąca.
Mnożąc liczbę jednostek, jaką uczestnik zgromadził w całym okresie inwestycji, przez wycenę jednostki rozrachunkowej na ostatni dzień grudnia 2007 roku otrzymaliśmy ostatecznie, hipotetyczną wartość zgromadzonego kapitału.

[W KOLEJNOŚCI:] fundusz; hipotetyczna wartość konta emerytalnego
(PLN); stopa zwrotu od 31/08/1999 (%); średnia wysokość opłat (%)
ING NNP OFE 16 206,0 181,1% 6,5%
Pekao OFE 16 027,8 156,1% 5,8%
OFE PZU "Złota Jesień" 16 011,3 168,8% 7,5%
OFE Polsat 15 982,5 184,6% 7,9%
Commercial Union OFE 15 977,3 171,7% 5,4%
Generali OFE 15 803,0 171,1% 8,1%
OFE DOM 15 747,6 165,6% 5,5%
AIG OFE 15 636,4 152,5% 7,9%
OFE Skarbiec - Emerytura 15 492,6 150,0% 6,4%
OFE Allianz Polska 15 371,9 157,6% 5,2%
Nordea OFE 15 316,3 161,5% 7,6%
AXA OFE 15 221,2 157,8% 6,5%
OFE Pocztylion 15 084,9 148,7% 7,6%
AEGON OFE 14 967,4 149,3% 7,9%
Bankowy OFE 14 896,8 145,4% 8,2%
średnio 15 582,9 6,9%
Źródło: FUNDonline FE, Analizy Online

Według naszych szacunków osoba, która od sierpnia 1999 roku wpłaca do swojego funduszu kwotę 100 PLN miesięcznie, w najlepszym funduszu odłożyła na emeryturę 16,2 tys. PLN, zaś w najgorszym 14,9 tys. PLN.
Przeciętnie każdy uczestnik uzbierał na swym hipotetycznym koncie 15,6 tys. PLN.
Liderem pod względem wypracowanej kwoty kapitału jest OFE ING, które równocześnie osiągnęło drugi wynik pod względem wypracowanej stopy zwrotu - od 31 sierpnia 1999. Najstarszy uczestnik tego funduszu z zainwestowanej w całym okresie kwoty 10 100 PLN zdołał wypracować najwięcej, bo 6,1 tys. PLN, podczas gdy średnia dla wszystkich funduszy wyniosła 5,5 tys. PLN.

Powody do zadowolenia mogą mieć także uczestnicy funduszy Pekao,
PZU "Złota Jesień" – to jedyne przypadki, w których wartość hipotetycznego konta przekroczyła 16 tys. PLN.
Najsłabiej w naszym zestawieniu wypadły natomiast fundusze: Bankowy, Aegon i Pocztylion. Warto przy tym podkreślić, że poza najniższą wartością hipotetycznego konta uzyskały one jednocześnie najniższe wyniki inwestycyjne w okresie od 31 sierpnia 1999 do 31 grudnia 2007. Na dodatek wszystkie trzy obciążają swoich uczestników dość wysokimi opłatami od składki wynoszącymi 7,6% - 8,2%, przy średniej dla grupy na poziomie 6,9%.
W obu obszarach najsłabiej prezentuje się OFE Bankowy – najniższy wynik w badanym okresie oraz najwyższa średnia opłata manipulacyjna od składki legły u podstaw najniższej wartości hipotetycznego konta emerytalnego.
Zespół Analiz Online
Spółka Analizy Online jest niezależną firmą analityczną zajmującą się monitoringiem rynku polskich i zagranicznych instytucji zbiorowego lokowania środków: funduszy inwestycyjnych,
emerytalnych oraz ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych). W zakres analiz rynku funduszy wchodzą między innymi rankingi funduszy, ocena efektywności działań zarządzających oraz analiza ich wpływu na polski rynek finansowy.
Zakres działalności firmy obejmuje również monitoring zmian akcjonariatu polskich spółek publicznych oraz analizę rynku polskich papierów dłużnych.

ZA ANALIZY.PL 08/01/2008Mariusz Samulak edytował(a) ten post dnia 10.03.08 o godzinie 23:11
Paulina O.

Paulina O. Otwarta postawa,
terminowość i
dokładność

Temat: Hipotetyczna wartość konta emerytalnego

Ciekawe spojrzenie na sprawę...
Chociaż idąc takim schematem chyba nie otrzymamy prawdziwego obrazu tego, który fundusz zarobił dla Klientów najwięcej.
Jeśli będziemy przez cały czas w tym samym funduszu tak na prawdę możemy w pewnym momencie by stratni.
Jeśli jakiś fundusz zarabiał przez pierwsze 6 lat bardzo dobrze, a przez kolejne 4 lata jego wyniki mocno spadły to średnia z wszystkich lat będzie wysoka. Tylko co z tego że w klasyfikacji za wszystkie lata fundusz jest na wysokiej pozycji, jeśli przez ostatnie 4 lata już nie zarabia tak dobrze jak inne?
Czy nie lepiej by w funduszu, który ma śednie wyniki i duży potencjał, wejśc z nim "na szczyt" - a kiedy już zarobimy przenieśc swój kapitał do innego i zarobic w ten sam sposób?
Bo przecież po to mamy możliwośc zmiany funduszu, żeby miedzy nimi (rozsądnie) manewrowac i zarabiac z nimi...
Podobnie jak z grą na giełdzie: kupuję akcje po niskiej cenie, czekam na jej wzrost i sprzedaję co cenie wyższej niż cena zakupu. W fundusz zaś kupuję jednostki, "idę" z nim na szczyt i sprzedaję je przechdząc do innego funduszu.
Mariusz Samulak

Mariusz Samulak Pełna oferta
CitiHandlowy -
specjalizacja w
rozwiązaniach...

Temat: Hipotetyczna wartość konta emerytalnego

Tylko proszę pamiętać, że fundusze które w ostatnim okresie (2-3 lata wstecz) poszybowały w górę zrobiły to kosztem większego zaangażowania w akcje. Jak to się skoczyło? Jest pewien maly fundusz, lider kilku rankingów, który niestety w czasie spadków jesiennych bardzo mocna opadł z sił. Zauważ, że w czołówce są fundusze duże tzn. takie ze sporą grupą klientów (ING i CU po ponad 2,5 mln). To powoduje, że chcąc zachować odpowiedzialność za ich majątki (przyszła emerytura nie-ZUS-owska to skarb) odchodzą od polityki agresywnego inwestowania, raczej stabilizując swoje portfele inwestycyjne. O ile będą szły powyżej średniej to będzie to wzrost stały i stabilny. W przeciwieństwie do nich fundusze "agresywniejsze" będą miały wykresy jak EKG przed zawałem. Dziś na topie jutro na dole... Ale oczywiście wszystko w rękach klientów. Jedni wybierają raz na całe życie. Inni będą zmieniać fundusze co dwa lata...
Paulina O.

Paulina O. Otwarta postawa,
terminowość i
dokładność

Temat: Hipotetyczna wartość konta emerytalnego

Fundusze emerytalne - takie jak ING czy CU raczej nie zyskują na tym, że ich aktywa są tak duże. Trudniej poruszac im się po rynku i muszą inwestowac kapitał w duże spółki - a nasza -warszawska- giełda nie jest zbyt duża, więc i nie ma tam zbyt wiele dużych firm. Zresztą w takiej sytuacji jak ostanio mamy na giełdzie fundusze o śedniej wartości aktywów zdecydowanie szybciej mogły wycofac kapitał z akcji i ulokowac go w bezpiecznych "miejscach". Zresztą jak patrzę na wyniki funduszy jeśli chodzi o stopę zwrotu to największe fundusze raczej nie zajmują zbyt wysokich pozycji, a w czasie największych spadków najwięcej straciły. No i jeszcze warto tu wspomniec o "numerze jaki wykręcił" jeden z tych gigantów (CU) - niedawno wszedł na pierwsze miejsce po czym w ciągu jednego dnia spadł na ostatnie - to musiał byc wstrząs dla Klientów, a raczej ich kapitału...



Wyślij zaproszenie do