Temat: Masz pytanie na temat opcji? Pytaj śmiało.
Marta Szymańska:
Witam,
piszę pracę licencjacką o strategiach opcyjnych
powodzenia
Promotor koniecznie chce, aby dokonała analizy efektywności poszczególnych strategi w danym czasie. Zastanawiam się tylko jaka miara może być użyta do takiego właśnie pomiaru, rozumiem że miało by to coś wspólnego z danym ryzykiem przy stosowaniu danej strategii a stopą zwrotu dzięki niej uzyskaną.
Dzięki za odpowiedź
nie wiem na ile orientujesz się w opcjach, ale generalnie masz bardzo wiele miar ryzyka. Najważniejsze jednak to tzw. greki (delta, gamma, vega, theta i rho) i są one niezbędne przy dynamicznym zarządzaniu ryzykami. Ale na ten temat na pewno pisać nie będziesz, zresztą jestem w stanie pójść o zakład że twój promotor za dużo na ich temat nie wie. Życie.
Wydaje mi się, że powinnaś zrobić następującą rzecz. Weź pod uwagę jakiś okres czasu np. na indeksie. POwiedzmy od 1 stycznia 2008 roku do dnia wygaśnięcia w grudniu 2009. Załóż, że w dniu t=0 masz do czynienia z pięcioma innymi inwestorami i każdy z nich postanawia założyć strategię opcyjną która:
- złożona będzie z opcji grudniowych 2009
- trzymana będzie do dnia wygaśnięcia
W Twoim przypadku miara efektywności będzie tylko jedna, a mianowicie zysk. Możesz co prawda sprawdzić ROI.
Jeśli chciałabyś coś napisać o ryzyku to koniecznie zanalizuj ceny danych opcji w trakcie upływu czasu. Np. 21 stycznia 2008 to był jeden z najciekawszych dnia jakie pamiętam w tradingu, sierpień, wrzesień, październik i listopad oczywiście przede wszystkim. Jeśli jakimś cudem masz dojścia do cen tych opcji w tym okresie czasu to możesz analizować ryzyka które miały. Jeśli nie, to skup się wyłącznie na pomiarze opłacalności pojedynczych strategii.
Ave