Izabela B.

Izabela B. Marketing
Internetowy,
e-commerce

Temat: Pytanie na początek !

Witam wszystkich zainteresowanych tematyką odpowiedzialnych inwestycji! Na rozgrzewkę mam pytanie dość filozoficzne:

Czy wybór banku, funduszu emerytalnego, czy inwestycyjnego można potraktować jako wybór moralny?

Generalnie, instytucje powyższe inwestują środkami zgromadzonymi przez zwykłych Kowalskich i mogą być inwestowane we wszelakie instrumenty, sektory i spółki niekiedy wątpliwe z etycznego punktu widzenia.

Jaka jest Wasza opinia?
Marcin Kania

Marcin Kania IT Manager, Solution
Delivery at
GlaxoSmithKline

Temat: Pytanie na początek !

filozoficzne mowisz...

Jezeli instytucja, ktorej powierzamy nasze srodki finansowe ma okreslona jasna polityke inwestowania naszych srodkow (a powinna miec), to w takiej sytuacji mozemy mowic o "w miare" swiadomym wyborze a co za tym idzie wyborze "moralnym" (albo sie na cos godzimy, albo nie)...

Temat: Pytanie na początek !

W przypadku OFE sprawa jest raczej prosta, inwestują w spółki krajowe, w dług rządowy. Jeżeli chodzi o fundusze, to chyba najgorętszym tematem są coraz popularniejsze ETFy i wszelkie inne strategie oparte o żywność i surowce energetyczne, z moralnego pkt. widzenia są to inwestycje conajmniej wątpliwe. Od początku hossy surowcowej mieliśmy do czynienia z sytuacją w której ceny towarów używanych na dużą skalę przez masowego konsumenta, często ceny dóbr pierwszej potrzeby, są kreowane przez spekulację...
Paweł Cymcyk

Paweł Cymcyk Właściciel DNA
Rynków ; Prezes
Związku Maklerów i
Doradców

Temat: Pytanie na początek !

Współczesne Moralne finanse dla mnie brzmi jak oksymoron :) Każdy biznes komuś szkodzi, a komuś przynosi zyski - dzięki temu rynki kręcą się dalej.
Kamil P.

Kamil P. Starszy Analityk
Inwestycyjny w
Phenomind Ventures

Temat: Pytanie na początek !

Paweł Cymcyk:
Współczesne Moralne finanse dla mnie brzmi jak oksymoron :) Każdy biznes komuś szkodzi, a komuś przynosi zyski - dzięki temu rynki kręcą się dalej.

Podobny "oksymoron" widać w odniesieniu do człowieka - przecież "każdy komuś szkodzi, a komuś przynosi zyski" (np. podstawmy za "szkodzi" = "wyrządza zło", a za "przynosi zyski" = "czyni dobro")..

Zatem jeśli istnieją autorytety moralne oraz ww. oksymoron, to oznacza, że niemożliwy jest "100% czysty" moralnie człowiek, ale możliwy jest "wyższy standard moralności" niektórych ludzi :) I chyba z firmami/inwestycjami będzie podobnie?
Izabela B.

Izabela B. Marketing
Internetowy,
e-commerce

Temat: Pytanie na początek !

Zgadzam się, że finanse przynoszą jednemu zysk, a drugiemu taką samą stratę przy instrumentach pochodnych :). Jest to sprawiedliwe, każdy zna zasady (w każdym razie powinien) i jeżeli jest to inwestor indywidualny inwestujący swoimi środkami to nie mam nic przeciwko.

Jednakże - jeżeli OFE lub fundusze inwestycyjne inwestują w spółki o niskich standardach środowiskowych, relacji z interesariuszami czy CG to nie jest to raczej odpowiedzialna strategia (szczególnie w przypadku funduszy emerytalnych). Jak myślicie?
Piotr Kaźmierkiewicz

Piotr Kaźmierkiewicz Analityk, CDM Pekao
S.A.

Temat: Pytanie na początek !

jednym z błędnych założeń jest to, że inwestycja w instrumenty pochodne jest grą o sumie zerowej. Poprzez prowizje dostarczyciele tych instrumentów stoją na wygranej pozycji dbając jedynie o to, by depozyt zawsze był uzupełniony. Także i tutaj próżno szukać sprawiedliwości.

ważniejsza jest jednak kwestia, dlaczego TFI lub OFE inwestują w spółki, nazwijmy to, "nieodpowiedzialne społecznie". Pierwsza myśl jest taka, że nie chcą zawężać swoich możliwości inwestycyjnych eliminując branże o wątpliwej odpowiedzialności społecznej, lecz o wysokiej dochodowości (branża zbrojeniowa, tytoniowa, napojów alkoholowych itd.). Wydaje się to jednak zbyt krótkowzrocznym nastawieniem gdyż, jak pokazuje wiele zestawień, można zarabiać tyle samo (lub nawet więcej) rezygnując z inwestycji wątpliwych z etycznego punktu widzenia. O ile TFI zaczęły już to dostrzegać (np. TFI SKOK) o tyle ograniczenia nałożone na OFE powodują, że jeszcze długo nie uraczymy funduszu emerytalnego o celowej i odpowiedzialnej polityce inwestycyjnej.

Polecam artykuł ze strony FOB.



Wyślij zaproszenie do