Temat: Propozycje zmian prawnych w zakresie OZE
Piotr C.:
Marcin Włodarski:
Na pierwszy rzut, zmiany wymagałby system planowania energetycznego, który teraz w zasadzie niczego nigdzie nie zmienia - wypełnienie obowiązku jest na słabym poziomie w kraju - jedynie w pomorskiem 100% gmin posiada takie plany - jednak nie za bardzo cokolwiek z tego wynika.
Można prosić o rozwinięcie tematu?
Bardzo proszę.
Prawo energetyczne zobowiązało gminy do przygotowania projektów założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe, które po uchwaleniu przez rady gmin stawały się planem - dokumentem polityki energetycznej gminy. Jest to również ważny element polityki ekologicznej gminy. Niestety, po pierwsze ustawodawca nie określił terminu, w którym opracowanie powinno powstać. Dlatego jedynie 28% gmin posiada takie opracowanie. Tak jak napisałem, pomorskie wyróżnia się tutaj ze 100% wykonaniem obowiązku. Stało się tak w zasadzie dzięki jednej osobie z urzędu wojewódzkiego, potem marszałkowskiego, który po prostu ponaglał gminy do ich przygotowania, a następnie opiniując pilnował aby zawierały one wszystkie elementy, które nakazuje prawo energetyczne. Inną kwestią pozostaje wdrażanie postanowień tych planów. Teoretycznie ich postanowienia powinny znaleźć odzwierciedlenie w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, dzięki czemu stałyby się obowiązującym prawem lokalnym. Jednakże podobnie jak to bywa z MPZP władze lokalne boją się ustalania ram architektonicznych i urbanistycznych dla budownictwa, tak samo obawiają się podejmowania decyzji, które preferowałyby określone rozwiązania (w oparciu o inwentaryzację potencjału, zawartego w planie energetycznym), inna rzecz, że często nie posiadają odpowiednich narzędzi, które pozwoliłyby na wsparcie realizacji postanowień tych planów przez mieszkańców.
To co powyżej jest w zasadzie jednym z kilku elementów problematyki planowania energetycznego. NIe wiem, czy pytałeś o przekrój tego zagadnienia, czy tylko o kwestię słabego poziomu opracowania tych planów. Kompleksowo temat został ujęty w
tym opracowaniu. Z jego autorem mieliśmy okazję przeprowadzić wiele rozmów na temat problematyki planowania energetycznego, w którym przez parę lat trochę siedziałem. Uważam, że ten dokument traktuje zagadnienie kompleksowo i rzetelnie.