Piotr
Szczotka
Dyplomowany
masażysta Bodyworker
Temat: KONFERENCJA RELAKSACJA I DOTYK - MEDYCZNY PUNKT WIDZENIA
KONFERENCJA RELAKSACJA I DOTYK – MEDYCZNY PUNKT WIDZENIARelaksacja i dotyk, medyczny punkt widzenia.
Informacja dla praktyków ale także korzystających z zabiegów.
Konferencja jest planowana w przyjaznych, kameralnych warunkach, w duchu współpracy, zgodnie z zasadami: Wspólne cele różne metody, różne kompetencje, zobaczmy jak pracują inni.
Interesujesz się lub profesjonalnie zajmujesz się relaksacją? Wykonujesz masaże, zabiegi na ciało, metody body work, działasz w kosmetyce, Spa, odnowie psychosomatycznej? Może jesteś psychoterapeutą i stosujesz w swej praktyce relaksacyjne metody w profilaktyce ale i leczeniu lub twoja praktyka skupiona jest na pracy z ciałem w inny sposób, oddechowo, energetycznie?
Jeśli w twojej praktyce zawodowej obecny jest terapeutyczny dotyk lub elementy relaksacji, prowadzisz gabinet, jesteś nauczycielem, instruktorem lub wykładowcą i jesteś w stanie jasno, czytelnie przedstawić zasady metod którymi się posługujesz, zarówno w gronie laickim jak i terapeutycznym, medycznym – zapraszamy.
Zapraszamy na międzyśrodowiskową konferencję:
RELAKSACJA I DOTYK – MEDYCZNY PUNKT WIDZENIA - jesienią 2009.
Ramowy projekt jest już gotowy, ale czekamy na dalsze, konkretne propozycje od ciebie.
Różne podejście do relaksu, w przypadku samego masażu i innych metod.
Któż dzisiaj nie słyszał o pojęciu masaż relaksacyjny lub inny zabieg relaksacyjny, któż nie czytał o relaksacyjnych, odprężających bądź antystresowych, warsztatach prowadzonych przez instruktorów czy psychoterapeutów.
Potrzeba relaksu podobnie jak stres w naszym współczesnym życiu, są obecnie jednymi z częściej poruszanych tematów. Ale czy na pewno rozumiemy te procesy? Stres jak i relaks jest bardzo zróżnicowany, sesje i zabiegi na ciało można podzielić na kilka „warstw”, poziomów intensyfikacji relaksu.
Klimat, sugestia, odpowiednie wprowadzenie, no i oczywiście sama metodyka oraz co najważniejsze warsztat i doświadczenie terapeutów to podstawy przynoszące efekty, ale czy jesteśmy gotowi zrozumieć relaksację jako głębszy proces terapeutyczny?
Dla jednych faktycznie, jest bardzo ważna oprawa, miejsce w którym się znajdują, dla innych klimat, inspiracje, odpowiednie podejście do klientki czy klienta. Czasem pojawia się pacjent bardzo podatny na sugestię i oczekuje od relaksacyjnych zabiegów niemal sensacyjnych przeżyć, emocjonalnego rozładowania, oczyszczenia czy silniejszych, niemal mistycznych przeżyć, bodźców mogących w mgnieniu oka zmienić jego życie.
Można wyróżnić grupę dla których istotne są symbole, ważne daty, masaż pod koniec roku lub symbolicznie w okresie nadchodzącej wiosny. Nie jest to związane jedynie ze zwiększeniem aktywności, ale z próbą uporządkowania życia, lub podporządkowania pewnym cyklom.
Dlatego też, jedni korzystają z relaksacyjnych zabiegów na ciało z kojącego dotyku kiedy tylko nadarza się okazja, zasypiając po kilku wstępnych ruchach masażu. Inni w taki stan – jak deklarują – nie wierzą i ten właśnie dystans oddala ich od chociażby próby wyluzowania. Istotny jest fakt, iż to nie jest kwestia wiary, są to pacjenci u których wszystko i zawsze musi być pod kontrolą.
Z drugiej strony są klienci którzy taką decyzję podejmują pierwszy raz w życiu z ogromnym namaszczeniem, niemal jak rytuał!
Klienci/pacjenci w różny sposób reagują na masaż, bez względu na umiejętności terapeuty, taka sesja bywa przyjemnością, inni leżą niespokojnie, wiecznie wiercą się lub szukają pretekstu do rozmowy a nawet mają zamiar sięgnąć po komórkę.
Część klientów szuka przede wszystkim orientalnych inspiracji, przekonani, że jedynie wschodnie masaże są odpowiedzią na ich duchową stronę i rozwój osobisty, nie są w stanie uświadomić sobie, iż także w zachodniej kulturze istnieje pojęcie relaksacji i jest obecne zarówno w rehabilitacji, odnowie biologicznej po psychoterapię włącznie.
Są także prawdziwe wyzwania dla terapeutów, czasem początkujących adeptów masażu, psychoterapii czy fizjoterapeutów, kiedy pojawia się pacjent z dużą traumą, przeżyciami, nastawieniem, iż masaż jest remedium na wszystkie jego bolączki zarówno urazy fizyczne jak i problemy psychiczne.
Ale są także klienci specyficzni tzw. „rozrywkowi”. W gabinecie zawsze w biegu, zachowują się głośno, pragnąc także tutaj - podobnie jak w życiu zawodowym - zaznaczyć swoją obecność. Czym dla nich jest faktycznie relaks od razu się nie dowiemy, bo mimo, iż sami pragną relaksu, zapominają o innych wypoczywających w gabinetach czy ośrodkach Spa.
Tak już jest, iż jedni faktycznie pragną ciszy nie chcą rozmawiać, innych cisza lub bezruch po prostu przeraża. Relaksacja bywa także pojmowana na pograniczu zmysłowych doznań, zarówno odprężenia, zmniejszenia napięcia w sytuacji przewlekłego, długotrwałego stresu. Bywa, że doznania te stają się doznaniami na pograniczu przeżyć erotycznych. Tym wszystkimi aspektom relaksacji muszą stawić czoła terapeuci.
Relaksacja a odnowa psychosomatyczna.
W leczeniu i profilaktyce relaksacja ma także głębsze zastosowanie, nurt ten coraz częściej określa się jako odnowa psychosomatyczna. To już nie tylko okazjonalny, pojedynczy zabieg, przeżycie wyciszenia, czy odprężenia w gabinecie masażu, kosmetycznym czy w ośrodku Spa.
Relaksacja może być częścią procesu terapeutycznego, procesu w którym uczestniczy terapeuta masażysta współpracujący bezpośrednio z psychoterapeutą lub prowadzącym lekarzem.
Inny wymiar relaksacji, na przykład praca z wybranymi grupami mięśniowymi.
Masaż głęboko relaksacyjny może być także elementem masażu leczniczego, w którym najpierw lokalizujemy, diagnozujemy, leczymy, zmniejszamy, długotrwałe skutki stresu w postaci napięć, zmian w tkankach miękkich, zwłóknień czy przykurczy. Masaż taki może być częścią rehabilitacji osób po traumatycznych przejściach. Dotyczy to min dolegliwości bólowych pochodzenia napięciowego bez dodatkowych urazów czy przeforsowania.
W takich przypadkach relaksacja, nie zawsze jest przyjemnym doznaniem, rozluźnienie danych grup mięśniowych może być nieprzyjemne, a nazajutrz nawet bolesne. Pacjent bywa rozbity, jednak następne sesje przynoszą ulgę. Kiedy jednak poprawa nie nadchodzi, warto sięgnąć po dogłębną diagnostykę. Sztuka zrezygnowania z zabiegu jest także sztuką leczenia.
Jest bowiem wiele sytuacji, iż mimo świetnie wykonanych zabiegów kierowaniu się wskazaniami i ewentualnie przeciwwskazaniami pacjent czuje się fatalnie i nie ma to nic wspólnego z błędami w sztuce. Sztuką jest natomiast znaleźć inne rozwiązanie.
Udział w konferencji.
Jeśli zajmujesz się zachodnimi lub wschodnimi metodami pracy z ciałem, masażami lub zabiegami na ciało, stosujesz metody relaksacyjne antystresowe w psychoterapii i chcesz poprowadzić wykład w interdyscyplinarnej, międzyśrodowiskowej imprezie w gronie specjalistów z różnych środowisk, zapraszamy serdecznie.
Międzyśrodowiskowym podejściem do konferencji i różnych projektów zaraziłem się wiele lat temu w USA. Wspólne cele i odnalezienie balansu miedzy doświadczeniem a kwalifikacjami jest podstawą sukcesu. W praktyce wiemy bardzo wiele, ale nieco gorzej wygląda sfera wymiany doświadczeń.
Obecnie na świecie działa wiele instytutów zajmujących się min nie tylko badaniem masażu ale samego dotyku, jego znaczeniem w terapii i profilaktyce. W Polsce natomiast w dalszym ciągu dyskutuje się o kompetencjach, roli dotyku, jego wymiarze terapeutycznym, ale brak międzyśrodowiskowych imprez dotyczących tematu.
Absurdalna może się wydawać przykładowa sytuacja, gdzie początkujący adept psychoterapii nie jest do końca przekonany czy w terapii może zastosować dotyk, a z drugiej strony prawo pozwala - bez wcześniejszego przygotowania - na ukończenie weekendowego kursu masażu i praktykowanie go zawodowo.
Zapraszamy dyplomowanych masażystów, psychoterapeutów, psychiatrów, seksuologów, terapeutów metod bodywork, lekarzy, kosmetyczki i kosmetologów oraz instruktorów (coaching) menadżerów oraz terapeutów innych dziedzin, do czynnego udziału w konferencji.
Prosimy o zwięzłe, na wstępie w kilku zdaniach przedstawienie proponowanych tematów.
Konferencja jest planowana w przyjaznych, kameralnych warunkach, w duchu współpracy, zgodnie z zasadami: Wspólne cele różne metody, różne kompetencje, zobaczmy jak pracują inni.
To jest pierwszy komunikat, dokładny termin podamy później. Wszelkie sugestie prosimy kierować pod adres imbw@onet.eu Piotr Szczotka Bodyworker z dopiskiem „Konferencja Relaksacja i dotyk”.
Zapraszam serdecznie Piotr Szczotka