konto usunięte
Temat: Skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej dla...
Skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej dla współkredytobiorcy upadłego dłużnikaZ dniem ogłoszenia upadłości konsumenckiej wszystkie zobowiązania pieniężne, których termin płatności jeszcze nie nastąpił, stają się natychmiast wymagalne. Skutek ten następuje z mocy prawa, niezależnie od woli dłużnika.
Postawienie zobowiązań w stan natychmiastowej wymagalności zasadniczo nie ma większego znaczenia dla samego dłużnika, a co za tym idzie nie nastręcza ono tutaj większych problemów. Istotne wątpliwości nasuwają się natomiast w odniesieniu do sytuacji osób, które zaciągnęły zobowiązania wspólnie z upadłym dłużnikiem, co w praktyce jest bardzo często spotykane – zwłaszcza w przypadku kredytów. W obliczu niewypłacalności dłużnika współkredytobiorcy bowiem zazwyczaj biorą na siebie cały ciężar spłaty kredytu i regularnie uiszczają kolejne raty, starając się tym samym nie dopuścić do wypowiedzeniem umowy kredytowej.
W związku z powyższym rodzi się na pytanie, czy w razie ogłoszenia upadłości konsumenckiej jednego ze współkredytobiorców zobowiązania z tytułu mowy kredytu staje się natychmiast wymagalne również w stosunku do pozostałych?
Odpowiedz można znaleźć w orzeczeniu Sądu Najwyższego z dnia 28 marca 2008 r. (V CSK 488/2007). Zgodnie z wyrażonym w nim stanowiskiem: „wymagalność wierzytelności przysługującej wierzycielowi w stosunku do upadłego nie zmienia treści stosunku prawnego istniejącego pomiędzy wierzycielem oraz współdłużnikami. W konsekwencji przyjmuje się, że świadczenie pieniężne współdłużników płatne jest w terminie pierwotnym, wynikającym z treści zobowiązania.” Zatem pozostali współkredytobiorcy nie są zobowiązani do natychmiastowej spłaty pozostałej części kredytu, który powinien być dalej spłacany zgodnie z harmonogramem określonym przy zawieraniu umowy kredytowej.
Więcej: http://www.eurogospodarka.eu/skutki-ogloszenia-upadlos......