Temat: Ilość składanych zapytań do BIK
co ma KNF?
po pierwsze sprawuje nadzór i powinna dbać o prawidłowe funkcjonowanie instytucji finansowych, doradców bankowych itp.
Bardzo długo zajmuję się finansami. Żona od kilku lat prowadzi pośrednictwo kredytowe / doradztwo dla Klientów firmowych. Często "sprząta" po tzw.ogólnopolskich pośrednikach sieciowych, którzy na podstawie zgody na weryfikację dokonują wielokrotnych zapytań o produkty kredytowe do różnych inst.fin. Liczba zapytań w ostatnim okresie potrafi przewyższać kwotę nawet np.20 zapytań!
Proszę wskazać mi formularz zgody na weryfikację, w którym zawarta jest informacja, że kolejne zapytanie lub zbyt duża ilość zapytań może istotnie wpłynąć na ocenę wiarygodności Klienta, a tym samym przyczynić się do odmowy udzielenia finansowania. Czy Klienci są o tym informowani? Ponadto - dyskusyjne moim zdaniem jest przekazywanie informacji o produktach wnioskowanych, ofertowanych produktach kredytowych. Co innego bowiem oferta, a co innego udzielenie kredytu.
Dokonując wyboru różnych produktów i usług mamy swobodę dokonania wyboru, inaczej jest natomiast z produktami o charakterze kredytowym.
A odnośnie zapytań i ich wpływu na ocenę kredytową. Istotna jest ocena scoringowa, bardzo ważna jest ocena punktowa BIK (która bezpośrednio lub pośrednio ma wpływ na ocenę scoringową). Ponadto w niektórych instytucjach finansowych już sama duża ilość zapytań uniemożliwia pozyskanie finansowania (jakiś czas temu mieliśmy taki przypadek z Ideą Bank i Meritum Bank).
....O tym pośrednicy finansowi i doradcy bankowi nie wspominają.
W przypadku Klientów indywidualnych ilość zapytań może nie być tak istotna jak np.w przypadku Klientów firmowych, którzy korzystają z wielu produktów kredytowych zarówno na os.fizyczną, jak i firmę.
W takim przypadku - ilość zapytań może w skrajnym przypadku zadecydować np.o nieprzedłużeniu kredytu obrotowego i zagrozić nawet upadłością mikro, małego przedsiębiorcy.
a dlaczego porównywać oferty kredytowe? z mojego doświadczenia wiem, że oferta bez weryfikacji BIK nie zawsze jest ofertą wiążącą. A w przypadku dużych kwot - różnica przykładowo 1-2, a nawet 5 punktów procentowych może oznaczać różnicę nawet w dziesiątkach tysięcy złotych w skali roku... (proszę np.porównać ofertę kredytową banków dla firm - różnicę w marżach dochodzą nawet do 10punktów procentowych...)
Dlatego uważam, że w/w zagadnienie zasługuje na pilną interwencję.