Anna Diana
Dąbrowska
DIF BROKER Dom
Maklerski
Temat: Transakcje zabezpieczjące, hedge.
Jeśli producent rolny chce zamrozić obecne ceny na przykład pszenicy, można wykorzystać transakcję typu hedge. Przeprowadza się to bardzo prosto. Wszystko co trzeba zrobić to sprzedać kontrakty na pszenicę.Tym sposobem, ceny będą zamrożone, nie zarobi się na tym, ale też i nie straci. gdy ceny pszenicy spadną.
Gdy ceny pszenicy spadną – straci się na pszenicy, którą się fizycznie posiada, ale zarobi na kontraktach.
Jeśli ceny pszenicy wzrosną – zyska osiągnie się na pszenicy, którą się fizycznie posiada, ale straci się na kontraktach.
Taki hegde, (hegde czyli transakcja zabezpieczająca), musi być pełny, czyli trzeba sprzedać dokładnie taką samą ilość pszenicy w kontraktach, jaką się posiada fizycznie.
Najbardziej odpowiednie do tego są kontrakty terminowe , gdyż jest wiele terminów wygasania takich kontraków: lipiec, wrzesień, grudzień 2011, a nawet są kontrakty na rok 2012. Wartość nominalna 1 kontraktu to 44 tysiące USD. Także taki kontrakt będzie odpowiedni jeśli będzie potrzeba zabezpieczania pszenicy o wartości 44 tysiące dolarów. Depozyt do przeprowadzenie takiej transakcji to 4 tysiące dolarów, tyle trzeba b€dzie zablokowa na rachunku inwestycyjnym.
Kontrakty CFD są drugim rozwiązaniem, gdzie są niewielkie wartości minimalne, minimum tu to 200 buszli, jest to wartość nominalna 1682 dolarów, depozyt na rachunku inwestycyjnym potrzebny do przeprowadzenia tej transakcji to 168 dolarów. Z tymże na przykład na pszenicę w chwili obecnej istnieje tylko jeden kontrakt CFD, jeden termin lipcowy, kontrakt ten wygasa dokładnie 27 czerwca.
Może także sprzedać kontrakt terminowy z najbardziej dogodnym terminem wygasania. I jeśli producent posiada mniej pszenicy niż 44 tys $, będzie miał świadomość, że sprzedał więcej w kontraktach, niż rzeczywiście fizycznie posiada. W takim wypadku nie będzie już to transakcja zabezpieczająca w pełnym tego słowa znaczeniu, będzie to transakcja zabezpieczająca, połączona ze spekulacją. Czyli gdy ceny spadną, producent taki zarobi, gdyż sprzedał więcej pszenicy niż posiada po wyższych cenach. Gdyby jednakże ceny wzrosły, producent zamiast zarobić na wzroście cen, straci, gdyż sprzedał więcej po niższych cenach.
Podsumowując, transakcje zabezpieczające, pełny hedge jest doskonałym narzędziem dla producentów rolnych, zabezpieczania się przez przyszłymi, spodziewanymi spadkami cen. I tak powinien być wykorzystywane kontrakty terminowe oraz kontrakty CFD. Transakcje takie nie mają za cel zarabiania, a jedynie zabezpieczanie się, aby nie stracić na spadkach cen.
Jeśli chodzi o działania spekulacyjne, tutaj już jest duże ryzyko, ale potencjalnie też duże zarobki.
Na platformie DIF Freedom, dostępne są kontrakty terminowe oraz kontrakty CFD na pszenicę, rzepak, soję, cukier i wiele innych surowców.
Pomagamy w obsłudze platformy oraz doborze odpowiednich kontraktów.
Zapraszam na stronę
http://difbroker.com/web/pl_pl/ceny_surowcowTen post został edytowany przez Autora dnia 12.08.13 o godzinie 14:27