Temat: Zadania z egzaminu maklerskiego
Oki to wklejam tak - w swoim odwolaniu mam przeklejone zadania z pdf'a poprzednich egzaminow, z identycznymi zadaniami z kursow i pcr+limit akt ale skoro nie mozna zalaczyc txt to wkleje bez tego.
Komisja Egzaminacyjna
dla Maklerów Papierów Wartościowych
za pośrednictwem
Przewodniczącego
Komisji Nadzoru Finansowego
Pl. Powstańców Warszawy 1
00-950 Warszawa
……………………….
…………………………
…………………………
PESEL…………………..
Nr rejestru ………….
Tel. ………………………
Warszawa, 12.11.2010r.
Zwracam się z uprzejmą prośbą o ponowne sprawdzenie prawidłowości oceny wyniku złożonego egzaminu na Maklera Papierów Wartościowych, który pisałem w dn. 7 listopada 2010r.
Zwracam się o uznanie za prawidłowe moich odpowiedzi do zadań nr 5, 24, 67, 85 i 98 z Zestawu nr 4 i anulowanie w/w pytań.
W zadaniu nr 5 zaznaczyłem odpowiedź D.
W zadaniu napisane jest, że akcje spółki A i akcje spółki B charakteryzują się takim samym ryzykiem rynkowym. Wg. K. Jajugi, T. Jajugi „Inwestycje – instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa” PWN 2008 rozdział 5, oczekiwana stopa zwrotu akcji jest proporcjonalna do ryzyka. Jeżeli przyjąć, że wymienione w zadaniu czynniki ryzyka stanowią część składową ryzyka rynkowego, które jak napisano w zadaniu jest równe dla obu spółek, to przy założeniu modelu rynku kapitałowego APT (Arbitrage Pricing Theory) rozdział 6.8 dwa instrumenty finansowe o takim samym ryzyku powinny przynosić w efekcie taką samą stopę dochodu (mają równą oczekiwaną stopę zwrotu).
Jeżeli przyjąć, że ryzyko płynności nie wchodzi w skład ryzyka rynkowego i wyższa dźwignia finansowa jest czynnikiem nie wliczanym do ryzyka rynkowego, to nie jesteśmy w stanie wskazać, czy ryzyko, które niesie za sobą wyższa dźwignia finansowa w spółce A nie jest rekompensowane przez fakt zmniejszenia ryzyka, spowodowany większą płynnością, w związku z tym nie jesteśmy w stanie stwierdzić co jest prawdopodobną przyczyną wyższej oczekiwanej stopy zwrotu akcji spółki A. Ponieważ nie ma podanych miar ryzyka nie można wykluczyć, że redukcja ryzyka, którą niesie za sobą wyższa płynność nie rekompensuje w pełni, lub nie przewyższa ryzyka, które niesie za sobą ryzyko dźwigni finansowej.
W zadaniu 24 zaznaczyłem odpowiedź D
W Regulaminie Obrotu regulowanego rynku pozagiełdowego Rozdział IV, Oddział 2, § 19, ust. 2 jest informacja, że Instrumenty dłużne, o których mowa w ust.1 (instrumenty dłużne emitowane przez Skarb Państwa i Narodowy Bank Polski), są wprowadzane do obrotu na rynku na podstawie wniosku emitenta, z zastrzeżeniem ust. 3, który mówi, że Zarząd wprowadza obligacje skarbowe do obrotu na rynku na podstawie dokumentu określającego warunki ich emisji. Dokumentem tym, w rozumieniu Ustawy o Finansach Publicznych z 27 sierpnia 2009r. art. 98 ust. 1, jest list emisyjny wydany przez Ministra Finansów określający szczegółowe warunki emisji skarbowych papierów wartościowych. Pytanie 24 dotyczy tylko obligacji skarbowych, a więc odpowiedź C i D dotyczy dokładnie tej samej osoby. Biorąc pod uwagę powyższe argumenty odpowiedzi C i D są poprawne.
Co więcej, prawdopodobnie tym samym tokiem rozumowania kierowali się autorzy Szczegółowych zasad obrotu giełdowego (tekst ujednolicony wg stanu prawnego na dzień 22 września 2010r), gdzie w Rozdziale I, Oddział 6, § 34, pkt. 1 możemy przeczytać, że „wprowadzenia obligacji Skarbu Państwa (obligacji skarbowych) do obrotu giełdowego dokonuje Zarząd Giełdy na pisemny wniosek Ministra Finansów”.
W zadaniu 67 zaznaczyłem odpowiedź D ponieważ:
Ustawa z dn. 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi w Art. 3 pkt. 33 definiuje, co należy rozumieć przez firmę inwestycyjną: Ilekroć w ustawie jest mowa o „firmie inwestycyjnej – rozumie się przez to dom maklerski, bank prowadzący działalność maklerską, zagraniczną firmę inwestycyjną prowadzącą działalność maklerską na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zagraniczną osobę prawną z siedzibą na terytorium państwa należącego do OECD lub WTO, prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską”.
Art. 3 pkt. 36 Ilekroć w ustawie jest mowa o: „banku powierniczym – rozumie się przez to bank krajowy posiadający zezwolenie Komisji na prowadzenie rachunków papierów wartościowych”
Art. 69 ust. 4. mówi, że „Działalnością maklerską jest również wykonywanie przez firmę inwestycyjną
czynności polegających na:
1) przechowywaniu lub rejestrowaniu instrumentów finansowych, w tym prowadzeniu rachunków papierów wartościowych oraz prowadzeniu rachunków pieniężnych;
Art. 132 ust. 1 pkt. 3 - za dom maklerski uważa się dom maklerski, bank prowadzący działalność maklerską albo bank powierniczy.
Z zapisów w/w ustawy nie można wprost wnioskować, że Bank powierniczy nie jest firmą inwestycyjną. Można to wywodzić z innych przepisów, jednak w pytaniu 67 jest wyraźnie odwołanie tylko i wyłącznie do ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, stąd moja odpowiedź D. Uprzejmie proszę o wskazanie konkretnego punktu w w/w ustawie, który wskazywałby inną odpowiedź.
W zadaniu 85 zaznaczyłem odpowiedź B.
Zrobiłem tak zgodnie ze Szczegółowymi zasadami obrotu giełdowego (tekst ujednolicony wg stanu prawnego na dzień 22 września 2010r) Rozdział 8, oddział 4, § 8 ust. 1 a). Przepis ten mówi, że wszystkie zlecenia kupna z limitem ceny wyższym od kursu określanego ( w naszym zadaniu – kurs jednolity) muszą być zrealizowane w całości (podobnie zlecenia sprzedaży z limitem ceny niższym). W naszym zadaniu wszystkie zlecenia są aktywne. Kierując się zasadami określonymi w Regulaminie Giełdy (tekst ujednolicony wg stanu prawnego na dzień 1 października 2010) § 134 ust. 2 pkt. 1,2,3 – maksymalizacji wolumenu obrotu – można brać pod uwagę tylko ceny 30,00 i 29,99; minimalizacji różnicy między liczbą instrumentów finansowych w zleceniach sprzedaży i zleceniach kupna możliwych do zrealizowania po określonym kursie – dla obu kursów różnica wynosi 100 szt.; minimalizacji różnicy między kursem określanym, a kursem odniesienia – wg. tej zasady powinno się wybrać odpowiedź 29,99. Jednakże nie można zapomnieć o przepisach zawartych w Szczegółowych zasadach obrotu giełdowego (tekst ujednolicony wg stanu prawnego na dzień 22 września 2010r) Rozdział 8, oddział 4, § 8 ust.1 a). Zgodnie z tymi przepisami poprawną odpowiedzią jest odpowiedź B – 30,00 (ponieważ tylko przy tym kursie w/w zasada jest spełniona – zostanie 100 szt. praw poboru z limitem ceny równym limitowi zlecenia) .
Ponadto w Testach egzaminacyjnych z lat poprzednich, między innymi, 2007-2009, które wraz z kluczem odpowiedzi znajdują się na stronie KNF –
http://knf.gov.pl znajdowały się zadania sprawdzające znajomość w/w przepisów.
Test z 28 września 2008r. zadanie 114 Zestaw 1
Test z 25 marca 2007r. zadanie 61 Zestaw 1
Test z 15 marca 2009r. zadanie 30 Zestaw 1
W zadaniu 98 zaznaczyłem odpowiedź D
Ta odpowiedź jest poprawna, ponieważ zgodnie ze Szczegółowymi zasadami obrotu giełdowego (tekst ujednolicony wg stanu prawnego na dzień 22 września 2010r) Rozdział VI, Oddział 1 § 6 stosowanie i łączenie dodatkowych warunków wykonania lub oznaczeń ważności musi być zgodne z przedstawionym zestawieniem (zestawienie w formie tabeli przedstawione w w/w paragrafie). Zgodnie z tym zestawieniem w fazie notowań ciągłych nie można łączyć zlecenia z poleceniem wykonania po cenie rynkowej z dodatkowym warunkiem wykonania jakim jest limit aktywacji. W związku z tym przedstawione w zadaniu 98 pierwsze zlecenie wprowadzone w fazie notowań ciągłych (sprzedaż, ilość 200, limit ceny PCR, limit aktywacji 25,58) nie mogło być wprowadzone do arkusza zleceń. Należy więc je traktować jako nieprzyjęte. Dlatego też wskazując kursy, po jakich została przeprowadzona druga i trzecia transakcja wskazałem odpowiedź D.
Podobne zadanie znajdowało się w Teście z 15 marca 2009r. zadanie 46 Zestaw 1
Ponadto mam zastrzeżenia do poprawności sformułowania zadań nr 13, 97, 100 i 106, w których nie zaznaczyłem odpowiedzi, gdyż ich niejasna treść mogła spowodować wybranie błędnej odpowiedzi i otrzymanie punktów ujemnych. W tych przypadkach zwracam się z prośbą o anulowanie tych pytań.
W zadaniu 13 mam zastrzeżenia do sformułowania „istnieją inwestycje, dla których IRR nie istnieje”.
Pojęcie „inwestycje” oznacza bieżące wyrzeczenie dla przyszłych korzyści (K. Jajuga, T. Jajuga „Inwestycje – instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa” PWN 2008 str.9). Wg tej definicji, inwestycja zawsze wiąże się z nakładem początkowym określanym we wzorze jako Prezent Value (PV).
Wzór pozwalający obliczyć IRR jest następujący (K. Jajuga, T. Jajuga „Inwestycje – instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa” PWN 2008 str.95)
FV =PV(1+IRR)^N
IRR = (FV/PV)^1/N - 1
W związku z powyższym rozwiązanie tego równania zawsze istnieje. Mogą być tylko różne wyniki i ich interpretacje. Ponieważ autor nie zastrzegł o jaki wzór na obliczanie IRR chodzi i że nie posiadamy informacji o PV i FV, a znamy jedynie NPV stwierdzenie, że „istnieją inwestycje, dla których IRR nie istnieje” nie jest prawdziwe.
W zadaniu 97 mam zastrzeżenia do sformułowania „nadrzędny cel aktywnego zarządzania portfelem można zdefiniować jako:” – stwierdzenie to jest zbyt ogólne i nie odwołuje się do żadnej konkretnej sytuacji.
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 listopada 2009r. w sprawie trybu i warunków postępowania firm inwestycyjnych, banków o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz banków powierniczych § 16 ust.5 mówi, że:
5. Firma inwestycyjna nie może świadczyć na rzecz klienta usługi doradztwa inwestycyjnego lub zarządzania portfelem, w skład którego wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych, jeżeli nie uzyska informacji dotyczących:
1) wiedzy i doświadczenia klienta lub potencjalnego klienta w dziedzinie inwestycji odpowiedniej do
określonego rodzaju instrumentu finansowego lub usługi maklerskiej;
2) sytuacji finansowej klienta lub potencjalnego klienta;
3) celów inwestycyjnych klienta lub potencjalnego klienta.
Ustawodawca celowo zastrzegł konieczność posiadania powyższych informacji, ponieważ, zdarzają się sytuacje, w których aktywne zarządzanie nie ma na celu maksymalizacji wskaźnika Sharp`a dla portfela, a wybranie instrumentów, które dadzą klientowi znajdującemu się w określonym czasie w konkretnej sytuacji finansowo - podatkowej największą korzyść wynikającą z jego globalnych celów inwestycyjnych (co w niektórych przypadkach może wiązać się z poniesieniem celowej straty, albo wybraniem instrumentu który charakteryzuje się mniejszym wskaźnikiem Sharp’a). Przez globalny cel inwestycyjny rozumiem sytuację w której ponosząc stratę na środkach oddanych w zarządzanie inwestor uzyskuje większą korzyść na pozostałych aktywach. Można zgodzić się z tym, że maksymalizacja wskaźnika Sharp`a jest najczęstszym celem aktywnego zarządzania, ale w niektórych przypadkach nie jest celem nadrzędnym.
Przykładem takiej sytuacji jest sytuacja w której inwestor w wyniku operacji przed oddaniem środków w zarządzanie osiągnął duży zysk na operacjach finansowych co powoduje, że będzie zobligowany do zapłacenia dużego podatku od zysków kapitałowych w określonym ustawowo czasie. Następnie część środków przeznaczył na bieżącą konsumpcję, a pozostawił sobie jedynie środki wystarczające na spłatę podatku, które oddał w zarządzanie. Gdyby zarządzający kierował by się tylko maksymalizacją wskaźnika Sharp’a mogłoby dojść do sytuacji w której instrument finansowy posiadający najwyższy wskaźnik Sharp’a byłby na tyle niepłynny, że nie byłby w stanie upłynnić go przed terminem płatności podatku co spowodowałoby poniesienie przez inwestora wymiernych strat finansowych (związanych z niemożliwością zapłacenia podatku).
W zadaniu 100 moim zdaniem nie ma prawidłowej odpowiedzi.
Jeśli stopa dyskonta bonu skarbowego wynosi 4,33% na 157 dni przed wykupem, to korzystając ze wzoru pokazującego zależność między stopą dyskonta, a stopą zwrotu („Matematyka finansowa, analiza i wycena instrumentów dłużnych, podstawy analizy portfelowej” – Kurs dla kandydatów na maklerów papierów wartościowych, Maciej Bombol, Warszawa 2010, str. 9):
r = d/(1-d)
d=r/(1+r)
gdzie :
d – stopa dyskonta
r - stopa zwrotu
możemy obliczyć stopę rentowności na 157 dni przed wykupem. Następnie, z racji tego, że pytanie jest o rentowność tego bonu w skali roku musimy dokonać tzw.. annualizacji (pomnożyć prze 360 i podzielić przez 157 dni do wykupu) . Rozwiązując zadanie powyższym sposobem, żadna z odpowiedzi nie jest prawidłowa. Co więcej nie ma takiego wzoru, który przy założeniu, że jest to stopa dyskonta na 157 dni przed wykupem dałby którykolwiek z wyników odpowiedzi.
W zadaniu 106, moim zdaniem, żadna z odpowiedzi nie jest prawidłowa.
Nie można powiedzieć, że zgodnie z teorią płynności, inwestorzy oczekują wzrostu stóp procentowych (K. Jajuga, T. Jajuga „Inwestycje – instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa” PWN 2008 str. 122). Nie jest prawidłowa odpowiedź B, gdyż na podstawie teorii segmentacji można coś powiedzieć o oczekiwaniach inwestorów (K. Jajuga, T. Jajuga „Inwestycje – instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa” PWN 2008 str. 121). Zgodnie z teorią oczekiwań odwrócona krzywa rentowności świadczy o tym, że oczekiwana stopa krótkoterminowa jest niższa od aktualnej stopy krótkoterminowej, oraz że stopa długoterminowa jest niższa od stopy krótkoterminowej (K. Jajuga, T. Jajuga „Inwestycje – instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa” PWN 2008 str. 122). Odpowiedź D nie jest prawidłowa, gdyż nie prawdą jest, że żadna z teorii nie tłumaczy takiego kształtu krzywej rentowności. Istnieją teorie, które to tłumaczą np. cytowane już powyżej teoria segmentacji i teoria oczekiwań.
Podsumowując, z racji tego, że do tej pory wszystkie testy egzaminacyjne egzaminu na maklera papierów wartościowych zawierały bardzo precyzyjne sformułowania i odnosiły się do konkretnych aktów prawnych oraz literatury wskazanej w rozporządzeniach KNF, a obecny egzamin zawierał pytania, których treść nie była dobrze sformułowana, ew. nie pozwalała na jednoznaczne wskazanie odpowiedzi, liczę na to, że moje argumenty zostaną wnikliwie przeanalizowane, a moje odwołanie w całości lub części zostanie rozpatrzone pozytywnie.
Z poważaniem,
…………………………….
Tak jak pisalem - najlepiej zeby kazdy napisal swoje argumenty bo skladanie takiego samego pisma mija sie z celem (najlepiej uzyc moich argumentow i dorzucic swoje)