Temat: Zadania z egzaminu maklerskiego
Wymagania stawiane przed naszymi odpowiednikami z USA ( info z gazety "Parkiet'.)
"...W kontekście debaty na temat zniesienia egzaminów dla naszych rodzimych doradców inwestycyjnych istotne jest to, że CTA muszą zdać tzw. egzamin NCFE (National Commodity Futures Examination), zwany też „Series 3”. W odróżnieniu od polskiego egzaminu na doradcę inwestycyjnego, ów sprawdzian wiedzy jest przygotowywany nie przez urzędników (lub przez osoby wyznaczone przez urzędników), ale przez samorządową organizację FINRA (Financial Industry Regulatory Authority).
Tematyka jest precyzyjnie opisana i ściśle związana z działalnością na rynku instrumentów pochodnych. Przeglądając listę zagadnień, można odnieść wrażenie, że nadzorca skupił się przede wszystkim na bardzo praktycznych kwestiach, takich choćby jak mechanizmy działania kontraktów terminowych i opcji, zasady ustalania depozytów zabezpieczających, rodzaje zleceń maklerskich. Uzupełnieniem są pytania dotyczące obowiązujących regulacji (przy czym CTA muszą wykazać się znajomością zagadnień bezpośrednio związanych z ich działalnością, a nie wszelkich możliwych przepisów rynku kapitałowego i ustaw związanych z gospodarką).
Niezależnie od tych regulacji istotny jest sam schemat działalności CTA. Zarządzane przez nich pieniądze znajdują się cały czas na specjalnych rachunkach będących własnością klientów, a nie CTA, i to jedynie klienci mogą z nich wypłacać środki (nie licząc opłat za zarządzanie, które są pobierane automatycznie).
W ramach tych regulacji w USA działa obecnie ok. 800 CTA, którzy według ostatnich danych zgromadzonych przez firmę BarclayHedge zarządzają aktywami wartymi ponad 223 mld USD (to dla porównania kwota prawie siedem razy większa od aktywów polskich funduszy inwestycyjnych)...."