Marcin
Zbych
starszy konsultant
d/s audytu, KPOMP
S.A.
konto usunięte
Temat: TU WPISZ zadania co do których MOŻNA się ODWOŁAĆ
Hej,wydaje mi się, że zadanie 103 (zestaw 4) jest niedopowiedziane.
Treść: "Kapitał własny, którego koszt wynosi 13% stanowi60% sumy kapitałów spółki. Ta sama spółka finansuje się także kredytem oproc. 6%. Jaką maksymalną wartość może przyjąć stawka podatku żeby spółka utrzymała WACC?"
Czy ja nie umiałem zrobić, czy czegoś tu brakuje?
A tak ogólnie to co sądzicie o egzaminie? Wg mnie trudny.Dariusz Nolewajka edytował(a) ten post dnia 08.11.10 o godzinie 09:45
Marcin
Zbych
starszy konsultant
d/s audytu, KPOMP
S.A.
Temat: TU WPISZ zadania co do których MOŻNA się ODWOŁAĆ
Moim zdaniem zadanie gdzie mamy odnieść się "do średniej" jest tak skonstuowane że nie wiadomo o co chodzi.Szymon Pobudkiewicz mr awesome
Temat: TU WPISZ zadania co do których MOŻNA się ODWOŁAĆ
Witam,nie wiem czy ktokolwiek dał radę zrobić błąd w zadaniach z kapitalizacją odsetek, ale jeżeli ktokolwiek z Was się przypatrzy, to chyba aż w trzech brakuje stwierdzenia o częstotliwości kapitalizacji, przez co praktycznie każda odpowiedź jest możliwa.
Oczywiście nie wiem czy to jest podstawa do odwołania, zwłaszcza że były banalnie proste, ale tak jak napisałem - nie ma tej danej.
konto usunięte
Temat: TU WPISZ zadania co do których MOŻNA się ODWOŁAĆ
Witajcie, w kwestii anulowania pytań - rozmawiałem z przewodniczącą Komisji zaraz po oddaniu egzaminu. Wnioski możecie składać do następnego wtorku.Z tego co wiem na pewno pytanie ze 157 dniami (bony skarbowe) oraz to z waccem, gdzie nie było wacca musicie złożyć wnioski. Niektórzy jeszcze mówili, że jedno zadanie z NPV tam gdzie było I=7000, przychody 1100 i 16000 też jest do bani
Więc do wyjęcia macie na pewno 4 punkty (być może więcej)
Swoją drogą, dla niecierpliwych:
Lista osób które zdały egzamin (tylko 35 osób) jest już zamieszczona w serwisie testymaklerskie.pl - trzeba się zarejestrować, trwa to bodajże minutę.
Sam korzystałem z niego - super sprawa do nauki prawa, polecam.
A tak btw mam przeczucie, że do tych 35 osób dojdzie jeszcze z 15 z odwołań - a osoby układające zadania z waccem i bonami skarbowymi powinny się, moim skromnym zdaniem bardziej postarać. Bo 400 osób płaci po 500złotych to daje 200tys. a dwa zadania są totalnie z czapy - potem się okazuje, że z odwołań zdaje praktycznie tyle osób co bez .....
Krzysztof
Majorek
Makler Papierów
Wartościowych
Temat: TU WPISZ zadania co do których MOŻNA się ODWOŁAĆ
1) w pytaniu 98 zestaw 4 (chodzi o ustalenie kursu drugiej i trzeciej transakcji) komisja przyjmuje ze wchodzi limit aktywacji + pcr (wyglada na to ze to jest pytanie specjalnie pisane pod to ten blad bo to jest druga transakcja a komisja zazwyczaj pyta o przed ostatnia i ostatnia transakcje) - ja zaznaczylem odp. D zakladajac ze w/w zlecenie nie moze byc wprowadzone2) pytanie 85 zestaw 4 Ustalenie kursu otwarcia praw poboru spolki GGG - tutaj komisja chyba pominela fakt ze " WSZYSTKIE ZLECENIA Z LIMITEM WYZSZYM OD KURSU OTWARCIA/ZAMKNIECIA MUSZA ZOSTAC ZREALIZOWANE W CALOSCI" bo nie ma innej moziwosc jak fakt zeby zostalo 100 szt na kupnie - wiec moze byc tylko 30 pln bo taki jest limit tego zlecenia.
WIec to sa 2 totalnie ewidentne bledy za ktore mam -1 pkt a powinno byc +2,
Mam zamiar dodatkowo zlozyc o:
1) bon - to chyba kazdy wie oco chodzi,
2) Bank powierniczy - tak jak pisalem w poprzednich postach niema nigdzie informacji w ustawie ze bank powierniczy nie jest firma inwestycyjna a na dodatek sa w ustawie o obrocie jest:
firmie inwestycyjnej – rozumie się przez to dom maklerski, bank prowadzący
działalność maklerską, zagraniczną firmę inwestycyjną prowadzącą działalność
maklerską na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zagraniczną
osobę prawną z siedzibą na terytorium państwa należącego do OECD lub
WTO, prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską;
Działalnością maklerską jest również wykonywanie przez firmę inwestycyjną
czynności polegających na:
1) przechowywaniu lub rejestrowaniu instrumentów finansowych, w tym prowadzeniu
rachunków papierów wartościowych oraz prowadzeniu rachunków
pieniężnych;
banku powierniczym – rozumie się przez to bank krajowy posiadający zezwolenie
Komisji na prowadzenie rachunków papierów wartościowych;
wiec na podstawie w/w przepisow mozna myslec ze jest to firma inwestycyjna
3)IRR tylko caly czas szukam dobrej argumentacji
4)"Najbardziej prawdopodobna przyczyne wiekszej oczekiwanej stopy zwrotu" tutaj rowniez szukam argumentacji (w tresci zadania napisane jest ze akcje posiadaja jednakowe ryzyko rynkowe),
5) Nadrzędny cel aktywnego zarządzania - tutaj niestety piszacy nie wzial pod uwage ze celem zarzadzania moze by optymalizacja podatkowa co powoduje ze mozemy chciec osiagnac strate, albo wybrac instrument ktory nie da nam najwiekszego mozliwego zysku. Oczywiscie sa tez inne cele zarzadzania ktore moga miec inny cel niz maksymalizacja zysku przy minimalizacji ryzyka. A wystarczylo zapisac ze chodzi o klasyczny portfel inwestycyjny albo powolac sie na byle ksiazke.. :)
6)Zadanie z liczeniem wartosci firmy opartej o fcff i zysk netto - jestem w trakcie konsultacji z ksiegowa czy brak wyraznej adnotacji ze odsetki nie zawieraly raty kapitalowej moze powodowac brak mozliwosci wyprowadzenia zysku operacyjnego ;)
Biorac pod uwage ze 2 pierwsze punkty (ustalanie kursow) jest w 100% bledem komisji bede mial 155 pkt wiec wystarcza mi 2 z w/w watpliwosci i bedzie licencja.
Prosze o pomoc z argumentacja IRR oraz Najbardziej prawdopodobna przyczyne wiekszej oczekiwanej stopy zwrotu- czy ktos zna jakikolwiek argument za tym ze jest to dobrze? albo posiada argumenty contra?
I jakie jeszcze oprocz w/w pytania chcecie kwestionowac i dlaczego (oco chodzi z krzywa rentownosci?)
konto usunięte
Temat: TU WPISZ zadania co do których MOŻNA się ODWOŁAĆ
A nie wydaje wam sie dziwne pytanie :Jeżeli inwestor nabyl 1 akcje i ddatkowo nabyl opcje sprzedazy 1 akcji tej samej spolki z cena wykonania 80 to jak ksztaluje sie wyplata z takiego porfela w chiwli kiedy w dzien wygasniecia opcji cena instrumentu bazowego bedzie np 90 lub 70
Jak to obliczyc w koncu nie jest podana cena jaką zaplacil inwestor za opcje. Albo ja czegos nie rozumiem i pozatym gdzie jest nie jest nigdzie napisane ze w dzien wygasniecia opcji inwestor sprzedal akcje .
Mateusz
Pillich
Makler Papierów
Wartościowych
Temat: TU WPISZ zadania co do których MOŻNA się ODWOŁAĆ
Lukasz Ignar:
A nie wydaje wam sie dziwne pytanie :
Jeżeli inwestor nabyl 1 akcje i ddatkowo nabyl opcje sprzedazy 1 akcji tej samej spolki z cena wykonania 80 to jak ksztaluje sie wyplata z takiego porfela w chiwli kiedy w dzien wygasniecia opcji cena instrumentu bazowego bedzie np 90 lub 70
Jak to obliczyc w koncu nie jest podana cena jaką zaplacil inwestor za opcje. Albo ja czegos nie rozumiem i pozatym gdzie jest nie jest nigdzie napisane ze w dzien wygasniecia opcji inwestor sprzedal akcje .
mozna by sie doczepic, ze nie ma ze zamknal pozycje. niestety w pytaniu nie bylo nic o zysku z inwestycji tylko o cash flowy
konto usunięte
Temat: TU WPISZ zadania co do których MOŻNA się ODWOŁAĆ
Wklejam tutaj, bo drugi wątek szybko biegnie i się zgubi.Proszę o przeczytanie mojego komentarza, który chcę zawrzeć w odwołaniu. Jakieś poprawki stylistyczne, merytoryczne mile widziane. Można wykorzystać przy własnym odwołaniu :).
Pytanie nr 106.
Treść pytania: „Jeżeli krzywa rentowności przyjmuje kształt „odwrócony” to:
A. Zgodnie z teorią płynności, inwestorzy oczekują wzrostu stóp procentowych
B. Zgodnie z teorią segmentacji rynku, nie można nic powiedzieć o oczekiwaniach inwestorów, co do kształtowania się przyszłych stóp procentowych
C. Zgodnie z teorią oczekiwań, inwestorzy spodziewają się wzrostu stóp procentowych
D. Żadna z teorii nie tłumaczy takiego kształtu krzywej rentowności.
Uważam, iż w tym pytaniu nie ma prawidłowej odpowiedzi.
Odpowiedź A odnosi się do rosnącej krzywej rentowności, co tłumaczy:
K. Jajuga „Inwestycje”, PWN, Warszawa 2004, s. 64 „… obligacja o dłuższym terminie wykupu powinna mieć wyższą stopę dochodu niż obligacja o krótszym terminie wykupu.”
Odpowiedź B – zgodnie z teorią segmentacji można powiedzieć jakie są oczekiwania.
E. Dziwok „ Krzywa dochodowości. Metody konstrukcji i zastosowanie”, Wydawnictwo AE w Katowicach, 2008 Katowice, s. 50 – 51 „Rynek sam ustala kształt krzywej, odzwierciedlający cenę pieniądza na rynku – stopa spada w tym segmencie, gdzie podaż pieniądza przewyższa popyt na niego, natomiast wzrasta tam, gdzie popyt jest przeważający. Oczekiwania dotyczące poziomu stóp procentowych pozwalają wykorzystać stopę forward jako wyznacznika po uwzględnieniu premii za płynność (dodatniej bądź ujemnej).”
Odpowiedź C – jest to odpowiedź błędna, ponieważ odwrócony kształt odzwierciedla oczekiwanie spadku stóp procentowych zgodnie z:
K. Jajuga „Inwestycje”, PWN, Warszawa 2004, s. 63-64 „Teoria oczekiwań wychodzi z założenia, że krzywa stopy dochodu obligacji odzwierciedla przewidywania inwestorów co do przyszłych wartości stopy dochodu. (…) Odwrócona krzywa stopy dochodu jest wyjaśniana przez oczekiwany spadek stopy inflacji w przyszłości.”
Odpowiedź D – jest to odpowiedź błędna, ponieważ istnieje teorie, które tłumaczą taki kształt krzywej. Przykładem jest teoria oczekiwań:
K. Jajuga „Inwestycje” s. 63 - 64
Teoria oczekiwań – „Głównym czynnikiem wpływającym na oczekiwania inwestorów co do przyszłych stóp dochodu są ich oczekiwania co do stopy inflacji. (…) Odwrócona krzywa stopy dochodu jest wyjaśniana przez oczekiwany spadek stopy inflacji w przyszłości” Znajdujemy już jedną teorię, która tłumaczy nam kształt krzywej.
Krzysztof
Majorek
Makler Papierów
Wartościowych
Temat: TU WPISZ zadania co do których MOŻNA się ODWOŁAĆ
Czy ma ktos prawidlowe (wedlug komisji) odpowiedzi na pytania:-IRR
-wyzsza wymagana stopa zwrotu z akcji A
(chodzi nie o wytlumaczenie a poprostu wersje odp. :) )
?? prosze o pomoc !!!!!!
// znalazlem wyjasnienie na stope zwrotu z akcji A.
Teoria arbitrażu cenowego funkcjonuje w oparciu o następujące założenia:
(....)W odniesieniu do rynku kapitałowego prawo jednej ceny oznacza, że dwa instrumenty finansowe o tym samym ryzyku będą mieć te same stopy zwrotu.
Czyli moze byc tylko odp D (ktora wedlug komisji jest zla)
W zadaniu napisane jest ze akcje A i B charakteryzuja sie jednakowym ryzykiem rynkowym. Takie samo jak w/w tlumaczenie jest w jajudze.Krzysztof Majorek edytował(a) ten post dnia 10.11.10 o godzinie 19:15
Krzysztof
Majorek
Makler Papierów
Wartościowych
Temat: TU WPISZ zadania co do których MOŻNA się ODWOŁAĆ
Tutaj daje tresc swojego odwolania. Uwazam ze kazdy powinien postarac sie dac mozliwie najwiecej swoich argumentow tak zeby jeeli komisja niezgodzi sie z moimi miala takze inne.. Bedzie wieksza szansa na anulowanie. Tam gdzie dałem prykłady zadań kazdy musi sam wkleic z pdf'a starych egzaminow bo na GL nie mozna dodawac w latwy sposob zdjec. Bardzo oczekuje na komentarze!!!Komisja Egzaminacyjna
dla Maklerów Papierów Wartościowych
za pośrednictwem
Przewodniczącego
Komisji Nadzoru Finansowego
Pl. Powstańców Warszawy 1
00-950 Warszawa
……………………….
…………………………
…………………………
PESEL…………………..
Nr rejestru ………….
Tel. ………………………
Warszawa, 12.11.2010r.
Zwracam się z uprzejmą prośbą o ponowne sprawdzenie prawidłowości oceny wyniku złożonego egzaminu na Maklera Papierów Wartościowych, który pisałem w dn. 7 listopada 2010r.
Zwracam się o uznanie za prawidłowe moich odpowiedzi do zadań nr 5, 24, 67, 85 i 98 z Zestawu nr 4 i anulowanie w/w pytań.
W zadaniu nr 5 zaznaczyłem odpowiedź D.
W zadaniu napisane jest, że akcje spółki A i akcje spółki B charakteryzują się takim samym ryzykiem rynkowym. Wg. K. Jajugi, T. Jajugi „Inwestycje – instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa” PWN 2008 rozdział 5, oczekiwana stopa zwrotu akcji jest proporcjonalna do ryzyka. Jeżeli przyjąć, że wymienione w zadaniu czynniki ryzyka stanowią część składową ryzyka rynkowego, które jak napisano w zadaniu jest równe dla obu spółek, to przy założeniu modelu rynku kapitałowego APT (Arbitrage Pricing Theory) rozdział 6.8 dwa instrumenty finansowe o takim samym ryzyku powinny przynosić w efekcie taką samą stopę dochodu (mają równą oczekiwaną stopę zwrotu).
Jeżeli przyjąć, że ryzyko płynności nie wchodzi w skład ryzyka rynkowego i wyższa dźwignia finansowa jest czynnikiem nie wliczanym do ryzyka rynkowego, to nie jesteśmy w stanie wskazać, czy ryzyko, które niesie za sobą wyższa dźwignia finansowa w spółce A nie jest rekompensowane przez fakt zmniejszenia ryzyka, spowodowany większą płynnością, w związku z tym nie jesteśmy w stanie stwierdzić co jest prawdopodobną przyczyną wyższej oczekiwanej stopy zwrotu akcji spółki A. Ponieważ nie ma podanych miar ryzyka nie można wykluczyć, że redukcja ryzyka, którą niesie za sobą wyższa płynność nie rekompensuje w pełni, lub nie przewyższa ryzyka, które niesie za sobą ryzyko dźwigni finansowej.
W zadaniu 24 zaznaczyłem odpowiedź D
W Regulaminie Obrotu regulowanego rynku pozagiełdowego Rozdział IV, Oddział 2, § 19, ust. 2 jest informacja, że Instrumenty dłużne, o których mowa w ust.1 (instrumenty dłużne emitowane przez Skarb Państwa i Narodowy Bank Polski), są wprowadzane do obrotu na rynku na podstawie wniosku emitenta, z zastrzeżeniem ust. 3, który mówi, że Zarząd wprowadza obligacje skarbowe do obrotu na rynku na podstawie dokumentu określającego warunki ich emisji. Dokumentem tym, w rozumieniu Ustawy o Finansach Publicznych z 27 sierpnia 2009r. art. 98 ust. 1, jest list emisyjny wydany przez Ministra Finansów określający szczegółowe warunki emisji skarbowych papierów wartościowych. Pytanie 24 dotyczy tylko obligacji skarbowych, a więc odpowiedź C i D dotyczy dokładnie tej samej osoby. Biorąc pod uwagę powyższe argumenty odpowiedzi C i D są poprawne.
Co więcej, prawdopodobnie tym samym tokiem rozumowania kierowali się autorzy Szczegółowych zasad obrotu giełdowego (tekst ujednolicony wg stanu prawnego na dzień 22 września 2010r), gdzie w Rozdziale I, Oddział 6, § 34, pkt. 1 możemy przeczytać, że „wprowadzenia obligacji Skarbu Państwa (obligacji skarbowych) do obrotu giełdowego dokonuje Zarząd Giełdy na pisemny wniosek Ministra Finansów”.
W zadaniu 67 zaznaczyłem odpowiedź D ponieważ:
Ustawa z dn. 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi w Art. 3 pkt. 33 definiuje, co należy rozumieć przez firmę inwestycyjną: Ilekroć w ustawie jest mowa o „firmie inwestycyjnej – rozumie się przez to dom maklerski, bank prowadzący działalność maklerską, zagraniczną firmę inwestycyjną prowadzącą działalność maklerską na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zagraniczną osobę prawną z siedzibą na terytorium państwa należącego do OECD lub WTO, prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską”.
Art. 3 pkt. 36 Ilekroć w ustawie jest mowa o: „banku powierniczym – rozumie się przez to bank krajowy posiadający zezwolenie Komisji na prowadzenie rachunków papierów wartościowych”
Art. 69 ust. 4. mówi, że „Działalnością maklerską jest również wykonywanie przez firmę inwestycyjną
czynności polegających na:
1) przechowywaniu lub rejestrowaniu instrumentów finansowych, w tym prowadzeniu rachunków papierów wartościowych oraz prowadzeniu rachunków pieniężnych;
Art. 132 ust. 1 pkt. 3 - za dom maklerski uważa się dom maklerski, bank prowadzący działalność maklerską albo bank powierniczy.
Z zapisów w/w ustawy nie można wprost wnioskować, że Bank powierniczy nie jest firmą inwestycyjną. Można to wywodzić z innych przepisów, jednak w pytaniu 67 jest wyraźnie odwołanie tylko i wyłącznie do ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, stąd moja odpowiedź D. Uprzejmie proszę o wskazanie konkretnego punktu w w/w ustawie, który wskazywałby inną odpowiedź.
W zadaniu 85 zaznaczyłem odpowiedź B.
Zrobiłem tak zgodnie ze Szczegółowymi zasadami obrotu giełdowego (tekst ujednolicony wg stanu prawnego na dzień 22 września 2010r) Rozdział 8, oddział 4, § 8 ust. 1 a). Przepis ten mówi, że wszystkie zlecenia kupna z limitem ceny wyższym od kursu określanego ( w naszym zadaniu – kurs jednolity) muszą być zrealizowane w całości (podobnie zlecenia sprzedaży z limitem ceny niższym). W naszym zadaniu wszystkie zlecenia są aktywne. Kierując się zasadami określonymi w Regulaminie Giełdy (tekst ujednolicony wg stanu prawnego na dzień 1 października 2010) § 134 ust. 2 pkt. 1,2,3 – maksymalizacji wolumenu obrotu – można brać pod uwagę tylko ceny 30,00 i 29,99; minimalizacji różnicy między liczbą instrumentów finansowych w zleceniach sprzedaży i zleceniach kupna możliwych do zrealizowania po określonym kursie – dla obu kursów różnica wynosi 100 szt.; minimalizacji różnicy między kursem określanym, a kursem odniesienia – wg. tej zasady powinno się wybrać odpowiedź 29,99. Jednakże nie można zapomnieć o przepisach zawartych w Szczegółowych zasadach obrotu giełdowego (tekst ujednolicony wg stanu prawnego na dzień 22 września 2010r) Rozdział 8, oddział 4, § 8 ust.1 a). Zgodnie z tymi przepisami poprawną odpowiedzią jest odpowiedź B – 30,00 (ponieważ tylko przy tym kursie w/w zasada jest spełniona – zostanie 100 szt. praw poboru z limitem ceny równym limitowi zlecenia) .
Ponadto w Testach egzaminacyjnych z lat poprzednich, między innymi, 2007-2009, które wraz z kluczem odpowiedzi znajdują się na stronie KNF – knf.gov.pl znajdowały się zadania sprawdzające znajomość w/w przepisów.
Test z 28 września 2008r. zadanie 114 Zestaw 1
Test z 25 marca 2007r. zadanie 61 Zestaw 1
Test z 15 marca 2009r. zadanie 30 Zestaw 1
W zadaniu 98 zaznaczyłem odpowiedź D
Ta odpowiedź jest poprawna, ponieważ zgodnie ze Szczegółowymi zasadami obrotu giełdowego (tekst ujednolicony wg stanu prawnego na dzień 22 września 2010r) Rozdział VI, Oddział 1 § 6 stosowanie i łączenie dodatkowych warunków wykonania lub oznaczeń ważności musi być zgodne z przedstawionym zestawieniem (zestawienie w formie tabeli przedstawione w w/w paragrafie). Zgodnie z tym zestawieniem w fazie notowań ciągłych nie można łączyć zlecenia z poleceniem wykonania po cenie rynkowej z dodatkowym warunkiem wykonania jakim jest limit aktywacji. W związku z tym przedstawione w zadaniu 98 pierwsze zlecenie wprowadzone w fazie notowań ciągłych (sprzedaż, ilość 200, limit ceny PCR, limit aktywacji 25,58) nie mogło być wprowadzone do arkusza zleceń. Należy więc je traktować jako nieprzyjęte. Dlatego też wskazując kursy, po jakich została przeprowadzona druga i trzecia transakcja wskazałem odpowiedź D.
Podobne zadanie znajdowało się w Teście z 15 marca 2009r. zadanie 46 Zestaw 1
Ponadto mam zastrzeżenia do poprawności sformułowania zadań nr 13, 97, 100 i 106, w których nie zaznaczyłem odpowiedzi, gdyż ich niejasna treść mogła spowodować wybranie błędnej odpowiedzi i otrzymanie punktów ujemnych. W tych przypadkach zwracam się z prośbą o anulowanie tych pytań.
W zadaniu 13 mam zastrzeżenia do sformułowania „istnieją inwestycje, dla których IRR nie istnieje”.
Pojęcie „inwestycje” oznacza bieżące wyrzeczenie dla przyszłych korzyści (K. Jajuga, T. Jajuga „Inwestycje – instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa” PWN 2008 str.9). Wg tej definicji, inwestycja zawsze wiąże się z nakładem początkowym określanym we wzorze jako Prezent Value (PV).
Wzór pozwalający obliczyć IRR jest następujący (K. Jajuga, T. Jajuga „Inwestycje – instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa” PWN 2008 str.95)
FV =PV(1+IRR)^N
IRR = (FV/PV)^1/N - 1
W związku z powyższym rozwiązanie tego równania zawsze istnieje. Mogą być tylko różne wyniki i ich interpretacje. Ponieważ autor nie zastrzegł o jaki wzór na obliczanie IRR chodzi i że nie posiadamy informacji o PV i FV, a znamy jedynie NPV stwierdzenie, że „istnieją inwestycje, dla których IRR nie istnieje” nie jest prawdziwe.
W zadaniu 97 mam zastrzeżenia do sformułowania „nadrzędny cel aktywnego zarządzania portfelem można zdefiniować jako:” – stwierdzenie to jest zbyt ogólne i nie odwołuje się do żadnej konkretnej sytuacji.
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 listopada 2009r. w sprawie trybu i warunków postępowania firm inwestycyjnych, banków o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz banków powierniczych § 16 ust.5 mówi, że:
5. Firma inwestycyjna nie może świadczyć na rzecz klienta usługi doradztwa inwestycyjnego lub zarządzania portfelem, w skład którego wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych, jeżeli nie uzyska informacji dotyczących:
1) wiedzy i doświadczenia klienta lub potencjalnego klienta w dziedzinie inwestycji odpowiedniej do
określonego rodzaju instrumentu finansowego lub usługi maklerskiej;
2) sytuacji finansowej klienta lub potencjalnego klienta;
3) celów inwestycyjnych klienta lub potencjalnego klienta.
Ustawodawca celowo zastrzegł konieczność posiadania powyższych informacji, ponieważ, zdarzają się sytuacje, w których aktywne zarządzanie nie ma na celu maksymalizacji wskaźnika Sharp`a dla portfela, a wybranie instrumentów, które dadzą klientowi znajdującemu się w określonym czasie w konkretnej sytuacji finansowo - podatkowej największą korzyść wynikającą z jego globalnych celów inwestycyjnych (co w niektórych przypadkach może wiązać się z poniesieniem celowej straty, albo wybraniem instrumentu który charakteryzuje się mniejszym wskaźnikiem Sharp’a). Przez globalny cel inwestycyjny rozumiem sytuację w której ponosząc stratę na środkach oddanych w zarządzanie inwestor uzyskuje większą korzyść na pozostałych aktywach. Można zgodzić się z tym, że maksymalizacja wskaźnika Sharp`a jest najczęstszym celem aktywnego zarządzania, ale w niektórych przypadkach nie jest celem nadrzędnym.
Przykładem takiej sytuacji jest sytuacja w której inwestor w wyniku operacji przed oddaniem środków w zarządzanie osiągnął duży zysk na operacjach finansowych co powoduje, że będzie zobligowany do zapłacenia dużego podatku od zysków kapitałowych w określonym ustawowo czasie. Następnie część środków przeznaczył na bieżącą konsumpcję, a pozostawił sobie jedynie środki wystarczające na spłatę podatku, które oddał w zarządzanie. Gdyby zarządzający kierował by się tylko maksymalizacją wskaźnika Sharp’a mogłoby dojść do sytuacji w której instrument finansowy posiadający najwyższy wskaźnik Sharp’a byłby na tyle niepłynny, że nie byłby w stanie upłynnić go przed terminem płatności podatku co spowodowałoby poniesienie przez inwestora wymiernych strat finansowych (związanych z niemożliwością zapłacenia podatku).
W zadaniu 100 moim zdaniem nie ma prawidłowej odpowiedzi.
Jeśli stopa dyskonta bonu skarbowego wynosi 4,33% na 157 dni przed wykupem, to korzystając ze wzoru pokazującego zależność między stopą dyskonta, a stopą zwrotu („Matematyka finansowa, analiza i wycena instrumentów dłużnych, podstawy analizy portfelowej” – Kurs dla kandydatów na maklerów papierów wartościowych, Maciej Bombol, Warszawa 2010, str. 9):
r = d/(1-d)
d=r/(1+r)
gdzie :
d – stopa dyskonta
r - stopa zwrotu
możemy obliczyć stopę rentowności na 157 dni przed wykupem. Następnie, z racji tego, że pytanie jest o rentowność tego bonu w skali roku musimy dokonać tzw.. annualizacji (pomnożyć prze 360 i podzielić przez 157 dni do wykupu) . Rozwiązując zadanie powyższym sposobem, żadna z odpowiedzi nie jest prawidłowa. Co więcej nie ma takiego wzoru, który przy założeniu, że jest to stopa dyskonta na 157 dni przed wykupem dałby którykolwiek z wyników odpowiedzi.
W zadaniu 106, moim zdaniem, żadna z odpowiedzi nie jest prawidłowa.
Nie można powiedzieć, że zgodnie z teorią płynności, inwestorzy oczekują wzrostu stóp procentowych (K. Jajuga, T. Jajuga „Inwestycje – instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa” PWN 2008 str. 122). Nie jest prawidłowa odpowiedź B, gdyż na podstawie teorii segmentacji można coś powiedzieć o oczekiwaniach inwestorów (K. Jajuga, T. Jajuga „Inwestycje – instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa” PWN 2008 str. 121). Zgodnie z teorią oczekiwań odwrócona krzywa rentowności świadczy o tym, że oczekiwana stopa krótkoterminowa jest niższa od aktualnej stopy krótkoterminowej, oraz że stopa długoterminowa jest niższa od stopy krótkoterminowej (K. Jajuga, T. Jajuga „Inwestycje – instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa” PWN 2008 str. 122). Odpowiedź D nie jest prawidłowa, gdyż nie prawdą jest, że żadna z teorii nie tłumaczy takiego kształtu krzywej rentowności. Istnieją teorie, które to tłumaczą np. cytowane już powyżej teoria segmentacji i teoria oczekiwań.
Podsumowując, z racji tego, że do tej pory wszystkie testy egzaminacyjne egzaminu na maklera papierów wartościowych zawierały bardzo precyzyjne sformułowania i odnosiły się do konkretnych aktów prawnych oraz literatury wskazanej w rozporządzeniach KNF, a obecny egzamin zawierał pytania, których treść nie była dobrze sformułowana, ew. nie pozwalała na jednoznaczne wskazanie odpowiedzi, liczę na to, że moje argumenty zostaną wnikliwie przeanalizowane, a moje odwołanie w całości lub części zostanie rozpatrzone pozytywnie.
Z poważaniem,
…………………………….
Tak jak pisalem - najlepiej zeby kazdy napisal swoje argumenty bo skladanie takiego samego pisma mija sie z celem (najlepiej uzyc moich argumentow i dorzucic swoje)
Marcin
Maciak
Absolwent,
Uniwersytet
Warszawski
Temat: TU WPISZ zadania co do których MOŻNA się ODWOŁAĆ
Odnośnie zadania o aktywnym zarządzaniu portfelem.Zadanie 101 arkusz II
Podpunkt A. Celem zarządzania portfelem jest osiągnięcie maksymalnych zysków przy zadanym ryzyku, lub minimalizacja ryzyka przy zadanej stopie zwrotu . Oznacza to iż odpowiedź A „minimalizacja ryzyka” jest jedną z poprawnych odpowiedzi.
Odpowiedź A jest poprawna
Pod punkt B. Wskaźnik Sharpe’a to odchylenie standardowe / stopa zwrotu z portfela .
Zarządzający portfelem przy danej stopie zwrotu dąży do minimalizacji ryzyka którego miarą jest odchylenie standardowe a więc dąży do tego aby licznik ułamka we wzorze na wskaźnik Sharpe’a zmalał. Zarządzający przy danym poziome ryzyka dąży do maksymalizacji stopy zwrotu z aktywa a więc dąży do tego aby mianownik we wzorze na wskaźnik Sharpe’a rósł. Jednoczesny spadek licznika i wzrost mianownika bądź wystąpienie wyłącznie jednej z tych zmian powoduje iż wynik dzielenia maleje. Oznacza to Zarządzający portfelem powinien dążyć do minimalizacji wskaźnika Sharpe’a.
Odpowiedź B jest poprawna.
Pod punkt C. Wnioskowanie takie same jak w punkcie B.
Odpowiedź C jest nie poprawna.
Pod punk D. Poszukiwanie instrumentów z minimalną wartością współczynnika alfy oznacza iż poszukujemy aktywów przewartościowanych których nabywanie nie jest korzystne. Właściwe dla zarządzającego portfelem jest poszukiwanie aktywów niedowartościowanych które charakteryzują się wskaźnikiem alfy większym od 0.
Odpowiedź D jest nie poprawna.
Podsumowując w zadaniu nr 101 występują 2 odpowiedzi poprawne A oraz C. Wnioskuje więc o uznanie odpowiedzi do zadania nr 101 za prawidłową.Marcin Maciak edytował(a) ten post dnia 12.11.10 o godzinie 13:31
Michał
Kurzeja
Student, Uniwersytet
Ekonomiczny w
Krakowie
Temat: TU WPISZ zadania co do których MOŻNA się ODWOŁAĆ
Mariusz Baciński:Wiesz co forum chyba właśnie jest od tego żeby pytać jak coś nie wychodzi i w kulturalny sposób korygować błędy innych, a nie po to żeby próbować się dowartościować znajomością wzoru na wskaźnik sharpa
"Wskaźnik Sharpe’a to odchylenie standardowe / stopa zwrotu z portfela"
Przepraszam, skąd masz ten wzór ??? To chyba na odwrót powinno być zwrot/ryzyko.
Trochę nie rozumiem ludzi którzy piszą jakies bzdury na forum i zastanawiają się dlaczego im źle wychodzi, a potem chcą się jeszcze odwoływać.
Weźże sprawdź najpierw w książce, czy aby na pewno twój wzór jest ok a potem się odwołuj... w razie czego tutaj podaję jedno ze źródeł.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sharpe_ratio,
a tu drugie. Jajuga "Inwestycje", wydanie dowolne
konto usunięte
Temat: TU WPISZ zadania co do których MOŻNA się ODWOŁAĆ
Zastanawiam się czy istnieje podstawa by wnioskować o anulowanie pytań zaczynających sie od:"W rozumieniu Regulaminu obrotu regulowanego rynku pozagiełdowego"
gdyż nazwa regulaminu brzmi:
Regulamin pozagiełdowego obrotu regulowanego
a to może wprowadzać w błąd.
Krzysztof
Majorek
Makler Papierów
Wartościowych
Temat: TU WPISZ zadania co do których MOŻNA się ODWOŁAĆ
The Grand Master BIG L:
Zastanawiam się czy istnieje podstawa by wnioskować o anulowanie pytań zaczynających sie od:
"W rozumieniu Regulaminu obrotu regulowanego rynku pozagiełdowego"
gdyż nazwa regulaminu brzmi:
Regulamin pozagiełdowego obrotu regulowanego
a to może wprowadzać w błąd.
Według mnie jest to jakis pomysl... Ja np. odwoluje sie merytorycznie do tych pytan wiec takie odwolanie juz bedzie, wiec kto inny moze czepnac sie niezgodnosci z oficjalnym zalacznikiem do uchwaly o egzaminie.. :) to tylko zwieksza szanse. A ponizej daje juz chyba ostateczna wersje odwolania!
Krzysztof
Majorek
Makler Papierów
Wartościowych
Temat: TU WPISZ zadania co do których MOŻNA się ODWOŁAĆ
Komisja Egzaminacyjnadla Maklerów Papierów Wartościowych
za pośrednictwem
Przewodniczącego
Komisji Nadzoru Finansowego
Pl. Powstańców Warszawy 1
00-950 Warszawa
……………………….
………………………. ……………………….
……………………….
……………………….
……………………….
Warszawa, 15.11.2010r.
Zwracam się z uprzejmą prośbą o ponowne sprawdzenie prawidłowości oceny wyniku złożonego egzaminu na Maklera Papierów Wartościowych, który pisałem w dn. 7 listopada 2010r.
Zwracam się o uznanie za prawidłowe moich odpowiedzi do zadań nr 5, 24, 61, 67, 85 i 98 z Zestawu nr 4 i anulowanie w/w pytań.
W zadaniu nr 5 zaznaczyłem odpowiedź D.
W zadaniu napisane jest, że akcje spółki A i akcje spółki B charakteryzują się takim samym ryzykiem rynkowym, a spółka A wykazuje wyższy stopień dźwigni finansowej i akcje spółki A posiadają wyższą płynność i wyższą oczekiwaną stopę zwrotu niż akcje spółki B.
Wg. John Hull ”Kontrakty terminowe i opcje – Wprowadzenie” WIG-Press Warszawa 1999, str. 293 „Wielkość wymaganej przez inwestora oczekiwanej stopy zwrotu z akcji X, uzależniona jest od poziomu ryzyka związanego z posiadanym walorem (im wyższe jest to ryzyko, tym wyższa jest wymagana stopa zwrotu)”. Ibid. str. 81 „…w gospodarce istnieją dwa rodzaje ryzyka: systematyczne i niesystematyczne. To drugie nie powinno wpływać na decyzje inwestora, gdyż można je wyeliminować konstruując dobrze zdywersyfikowany portfel. W związku z tym inwestor nie powinien wymagać wyższej stopy zwrotu ze względu na wysokie ryzyko niesystematyczne.” Wg. K. Jajugi, T. Jajugi „Inwestycje – instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa” PWN 2008 rozdział 6.6 str. 241 ryzyko rynkowe nazywane jest też ryzykiem systematycznym (są to dwa wyrażenia stosowane dla tego samego pojęcia). Tak więc w przypadku równego ryzyka rynkowego inwestorzy nie powinni oczekiwać wyższej stopy zwrotu z akcji spółki A. Ryzyko płynności i ryzyko finansowe (w ramach którego bierze się pod uwagę stopień wykorzystania dźwigni finansowej) to ryzyka niesystematyczne (specyficzne), które nie powinny wpływać na oczekiwania inwestorów dotyczące stopy zwrotu. Dlatego też wybrałem odpowiedź D.
Jeśli nawet pominąć ten fakt i przyjąć, że ryzyko specyficzne może wpłynąć na wyższą wymaganą stopę zwrotu to należy wziąć pod uwagę informacje dotyczące płynności. Wg. K. Jajugi, T. Jajugi „Inwestycje – instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa” PWN 2008 rozdział 5.2, str. 181, istnieje ryzyko płynności w przypadku inwestycji przeprowadzanych na rynkach finansowych. Jest to ryzyko, że nie będzie możliwe zamknięcie pozycji na rynku finansowym w krótkim czasie po spodziewanej cenie.
Ponieważ oczekiwana stopa zwrotu akcji jest proporcjonalna do ryzyka (wyższe ryzyko powoduje wyższą wymaganą stopę zwrotu), więc odpowiedź A nie jest prawidłowa, gdyż większa płynność akcji spółki A powoduje zmniejszenie ryzyka i tym samym powinno spowodować niższą oczekiwaną stopę zwrotu. Nie może być prawidłowa także odpowiedź C, gdyż ponownie zakłada, że niższe ryzyko płynności pociągałoby za sobą wyższą oczekiwaną stopę zwrotu.
Jedyną logiczną odpowiedzią jest odpowiedź B (którą Komisja uznała za złą), choć i tu brakuje jednoznacznych danych, gdyż określając ryzyko finansowe wynikające z decyzji kształtujących strukturę kapitałową przedsiębiorstwa należy określić stopień wykorzystania zarówno dźwigni operacyjnej (która określa efektywność zarządzania zasobami przedsiębiorstwa oraz decyzje w zakresie kształtowania kosztów) jak i finansowej (która pozwala na ocenę zarządzania zadłużeniem przedsiębiorstwa). W zadaniu brakuje zastrzeżenia, że pozostałe parametry charakteryzujące obie spółki, w tym dźwignia operacyjna, są takie same.
W zadaniu 24 zaznaczyłem odpowiedź D
W Regulaminie obrotu regulowanego rynku pozagiełdowego Rozdział IV, Oddział 2, § 19, ust. 2 jest informacja, że instrumenty dłużne, o których mowa w ust.1 (instrumenty dłużne emitowane przez Skarb Państwa i Narodowy Bank Polski), są wprowadzane do obrotu na rynku na podstawie wniosku emitenta, z zastrzeżeniem ust. 3, który mówi, że Zarząd wprowadza obligacje skarbowe do obrotu na rynku na podstawie dokumentu określającego warunki ich emisji. Dokumentem tym, w rozumieniu Ustawy o Finansach Publicznych z 27 sierpnia 2009r. art. 98 ust. 1, jest list emisyjny wydany przez Ministra Finansów określający szczegółowe warunki emisji skarbowych papierów wartościowych. Np. w przedstawionym poniżej przykładowym liście emisyjnym wyraźnie jest powiedziane, że to Minister Finansów emituje obligacje skarbowe.
Pytanie 24 dotyczy tylko obligacji skarbowych, a więc odpowiedź C i D dotyczy dokładnie tej samej osoby. Biorąc pod uwagę powyższe argumenty odpowiedzi C i D są poprawne. Pytanie 24 nie dotyczyło dokładnej treści § 20 pkt.1 Regulaminu obrotu regulowanego rynku pozagiełdowego, tylko było pytaniem merytorycznym odnoszącym się do tego regulaminu.
Co więcej, prawdopodobnie tym samym tokiem rozumowania kierowali się autorzy Szczegółowych zasad obrotu giełdowego (tekst ujednolicony wg stanu prawnego na dzień 22 września 2010r), gdzie w Rozdziale I, Oddział 6, § 34, pkt. 1 możemy przeczytać, że „wprowadzenia obligacji Skarbu Państwa (obligacji skarbowych) do obrotu giełdowego dokonuje Zarząd Giełdy na pisemny wniosek Ministra Finansów” (równie dobrze mogło tu być użyte słowo „emitent”).
Uchwała Nr 155/10
Zarządu BondSpot Spółka Akcyjna
z dnia 2 listopada 2010 r.
§ 1 Zarząd BondSpot S.A. stwierdza się, że zgodnie z § 19 ust. 1 Regulaminu obrotu regulowanego rynku pozagiełdowego, do obrotu dopuszczone są obligacje skarbowe serii TZ1113 o zmiennej stopie procentowej i terminie wykupu dnia 2 listopada 2013 r. o wartości nominalnej 100 zł (sto złotych) każda, wyemitowane na podstawie Listu Emisyjnego nr 40/2010 Ministra Finansów z dnia 23 września 2010 r. w sprawie emisji trzyletnich obligacji skarbowych o zmiennej stopie procentowej oferowanych w sieci sprzedaży detalicznej.
§ 2 Na podstawie § 19 ust. 3 Regulaminu obrotu regulowanego rynku pozagiełdowego, Zarząd BondSpot S.A. postanawia wprowadzić do obrotu na regulowanym rynku pozagiełdowym obligacje, o których mowa w § 1, oznaczone przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. kodem PL0000106332.
Uznanie przez Komisję odpowiedzi D za nieprawidłową oznaczałoby stwierdzenie, że Minister Finansów nie jest emitentem obligacji skarbowych, co jest oczywistą nieprawdą.
W zadaniu nr 61 zaznaczyłem odpowiedź A.
Wg. K. Jajugi, T. Jajugi „Inwestycje – instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa” PWN 2008, rozdział 7.4. str. 293 Model Blacka-Scholesa-Mertona może być używany do wyceny amerykańskich opcji call na instrument podstawowy, który nie przynosi dochodów w okresie do wygaśnięcia opcji (takim instrumentem jest akcja niedająca dywidendy). Oczywiście model Blacka-Scholesa-Mertona stosowany jest do wyceny opcji europejskich. Tak więc w pytaniu tym prawidłowe są odpowiedzi A i D. Uważam, że uznając za prawidłową tylko odpowiedź D, Komisja stwierdza, że model Blacka-Scholesa-Mertona nie może być stosowany do wyceny opcji amerykańskich, co nie jest zgodne z prawdą.
W zadaniu 67 zaznaczyłem odpowiedź D ponieważ:
Ustawa z dn. 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi w Art. 3 pkt. 33 definiuje, co należy rozumieć przez firmę inwestycyjną: Ilekroć w ustawie jest mowa o „firmie inwestycyjnej – rozumie się przez to dom maklerski, bank prowadzący działalność maklerską, zagraniczną firmę inwestycyjną prowadzącą działalność maklerską na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zagraniczną osobę prawną z siedzibą na terytorium państwa należącego do OECD lub WTO, prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską”.
Art. 3 pkt. 36 Ilekroć w ustawie jest mowa o: „banku powierniczym – rozumie się przez to bank krajowy posiadający zezwolenie Komisji na prowadzenie rachunków papierów wartościowych”
Art. 69 ust. 4. mówi, że „Działalnością maklerską jest również wykonywanie przez firmę inwestycyjną
czynności polegających na:
1) przechowywaniu lub rejestrowaniu instrumentów finansowych, w tym prowadzeniu rachunków papierów wartościowych oraz prowadzeniu rachunków pieniężnych;
Art. 132 ust. 1 pkt. 3 - za dom maklerski uważa się dom maklerski, bank prowadzący działalność maklerską albo bank powierniczy.
Z zapisów w/w ustawy nie można wprost wnioskować, że Bank powierniczy nie jest firmą inwestycyjną. Nie jest, co prawda osobno wymieniony w art. 3 pkt. 33, ale w rozumieniu tejże ustawy, bank krajowy, po otrzymaniu zezwolenia komisji na prowadzenie rachunków papierów wartościowych, staje się bankiem wykonującym działalność maklerską.
Ponieważ w pytaniu 67 jest wyraźnie odwołanie tylko i wyłącznie do ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, stąd moja odpowiedź D. Uprzejmie proszę o wskazanie konkretnego punktu w w/w ustawie, który wskazywałby inną odpowiedź lub inny tok rozumowania.
W zadaniu 85 zaznaczyłem odpowiedź B.
Zrobiłem tak zgodnie ze Szczegółowymi zasadami obrotu giełdowego (tekst ujednolicony wg stanu prawnego na dzień 22 września 2010r.) Rozdział 8, oddział 4, § 8 ust. 1 a). Przepis ten mówi, że wszystkie zlecenia kupna z limitem ceny wyższym od kursu określanego (w naszym zadaniu – kurs jednolity) muszą być zrealizowane w całości (podobnie zlecenia sprzedaży z limitem ceny niższym). W naszym zadaniu wszystkie zlecenia są aktywne. Kierując się zasadami określonymi w Regulaminie Giełdy (tekst ujednolicony wg stanu prawnego na dzień 1 października 2010) § 134 ust. 2 pkt. 1,2,3 – maksymalizacji wolumenu obrotu – można brać pod uwagę tylko ceny 30,00 i 29,99; minimalizacji różnicy między liczbą instrumentów finansowych w zleceniach sprzedaży i zleceniach kupna możliwych do zrealizowania po określonym kursie – dla obu kursów różnica wynosi 100 szt.; minimalizacji różnicy między kursem określanym, a kursem odniesienia – wg. tej zasady powinno się wybrać odpowiedź 29,99. Jednakże nie można zapomnieć o przepisach zawartych w Szczegółowych zasadach obrotu giełdowego (tekst ujednolicony wg stanu prawnego na dzień 22 września 2010r) Rozdział 8, oddział 4, § 8 ust.1 a). Zgodnie z tymi przepisami poprawną odpowiedzią jest odpowiedź B – 30,00 (ponieważ tylko przy tym kursie w/w zasada jest spełniona – zostanie 100 szt. praw poboru z limitem ceny równym limitowi zlecenia) .
Ponadto w Testach egzaminacyjnych z lat poprzednich, między innymi, 2007-2009, które wraz z kluczem odpowiedzi znajdują się na stronie KNF – http://knf.gov.pl znajdowały się zadania sprawdzające znajomość w/w przepisów.
Test z 28 września 2008r. Zestaw 1
Test z 25 marca 2007r. Zestaw 1
Test z 15 marca 2009r. Zestaw 1
W zadaniu 98 zaznaczyłem odpowiedź D
Ta odpowiedź jest poprawna, ponieważ zgodnie ze Szczegółowymi zasadami obrotu giełdowego (tekst ujednolicony wg stanu prawnego na dzień 22 września 2010r) Rozdział VI, Oddział 1 § 6 stosowanie i łączenie dodatkowych warunków wykonania lub oznaczeń ważności musi być zgodne z przedstawionym zestawieniem (zestawienie w formie tabeli przedstawione w w/w paragrafie). Zgodnie z tym zestawieniem w fazie notowań ciągłych nie można łączyć zlecenia z poleceniem wykonania po cenie rynkowej z dodatkowym warunkiem wykonania jakim jest limit aktywacji. W związku z tym przedstawione w zadaniu 98 pierwsze zlecenie wprowadzone w fazie notowań ciągłych (sprzedaż, ilość 200, limit ceny PCR, limit aktywacji 25,58) nie mogło być wprowadzone do arkusza zleceń. Należy więc je traktować jako nieprzyjęte. Dlatego też wskazując kursy, po jakich została przeprowadzona druga i trzecia transakcja wskazałem odpowiedź D.
Podobne zadanie znajdowało się w Teście z 15 marca 2009r. Zestaw 1
Ponadto mam zastrzeżenia do poprawności sformułowania zadań nr 13, 97, 100 i 106, w których nie zaznaczyłem odpowiedzi, gdyż ich niejasna treść mogła spowodować wybranie błędnej odpowiedzi i otrzymanie punktów ujemnych. W tych przypadkach zwracam się z prośbą o anulowanie tych pytań.
W zadaniu 13 mam zastrzeżenia do sformułowania „istnieją inwestycje, dla których IRR nie istnieje”.
Pojęcie „inwestycje” oznacza bieżące wyrzeczenie dla przyszłych korzyści (K. Jajuga, T. Jajuga „Inwestycje – instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa” PWN 2008 str.9). Wg tej definicji, inwestycja zawsze wiąże się z nakładem początkowym określanym we wzorze jako Present Value (PV).
Wzór pozwalający obliczyć IRR jest następujący (K. Jajuga, T. Jajuga „Inwestycje – instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa” PWN 2008 str.95)
FV =PV(1+IRR)^n
IRR = (FV/PV)^1/n - 1
W związku z powyższym rozwiązanie tego równania zawsze istnieje. Mogą być tylko różne wyniki i ich interpretacje. Ponieważ autor nie zastrzegł, o jaki wzór na obliczanie IRR chodzi i że np. nie posiadamy informacji o PV i FV, a znamy jedynie NPV stwierdzenie, że „istnieją inwestycje, dla których IRR nie istnieje” nie jest prawdziwe.
W zadaniu 97 mam zastrzeżenia do sformułowania „nadrzędny cel aktywnego zarządzania portfelem można zdefiniować jako:” – stwierdzenie to jest zbyt ogólne i nie odwołuje się do żadnej konkretnej sytuacji.
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 listopada 2009r. w sprawie trybu i warunków postępowania firm inwestycyjnych, banków o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz banków powierniczych § 16 ust.5 mówi, że:
5. Firma inwestycyjna nie może świadczyć na rzecz klienta usługi doradztwa inwestycyjnego lub zarządzania portfelem, w skład którego wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych, jeżeli nie uzyska informacji dotyczących:
1) wiedzy i doświadczenia klienta lub potencjalnego klienta w dziedzinie inwestycji odpowiedniej do
określonego rodzaju instrumentu finansowego lub usługi maklerskiej;
2) sytuacji finansowej klienta lub potencjalnego klienta;
3) celów inwestycyjnych klienta lub potencjalnego klienta.
Ustawodawca celowo zastrzegł konieczność posiadania powyższych informacji, ponieważ, zdarzają się sytuacje, w których aktywne zarządzanie nie ma na celu maksymalizacji wskaźnika Sharp`a dla portfela, a wybranie instrumentów, które dadzą klientowi znajdującemu się w określonym czasie w konkretnej sytuacji finansowo - podatkowej największą korzyść wynikającą z jego globalnych celów inwestycyjnych (co w niektórych przypadkach może wiązać się z poniesieniem celowej straty, albo wybraniem instrumentu który charakteryzuje się mniejszym wskaźnikiem Sharp’a). Przez globalny cel inwestycyjny rozumiem sytuację w której ponosząc stratę na środkach oddanych w zarządzanie inwestor uzyskuje większą korzyść na pozostałych aktywach. Można zgodzić się z tym, że maksymalizacja wskaźnika Sharp`a jest najczęstszym celem aktywnego zarządzania, ale w niektórych przypadkach nie jest celem nadrzędnym.
Przykładem takiej sytuacji jest sytuacja, w której inwestor w wyniku operacji przed oddaniem środków w zarządzanie osiągnął duży zysk na operacjach finansowych, co powoduje, że będzie zobligowany do zapłacenia dużego podatku od zysków kapitałowych w określonym ustawowo czasie. Następnie część środków przeznaczył na bieżącą konsumpcję, a pozostawił sobie jedynie środki wystarczające na zapłatę podatku, które oddał w zarządzanie. Gdyby zarządzający kierował się tylko maksymalizacją wskaźnika Sharp’a mogłoby dojść do sytuacji, w której instrument finansowy posiadający najwyższy wskaźnik Sharp’a byłby na tyle niepłynny, że nie byłby w stanie upłynnić go przed terminem płatności podatku co spowodowałoby poniesienie przez inwestora wymiernych strat finansowych (związanych z niemożliwością zapłacenia podatku).
W zadaniu 100 moim zdaniem nie ma prawidłowej odpowiedzi.
Jeśli stopa dyskonta bonu skarbowego wynosi 4,33% na 157 dni przed wykupem, to korzystając ze wzoru pokazującego zależność między stopą dyskonta, a stopą zwrotu („Matematyka finansowa, analiza i wycena instrumentów dłużnych, podstawy analizy portfelowej” – Kurs dla kandydatów na maklerów papierów wartościowych, Maciej Bombol, Warszawa 2010, str. 9):
r = d/(1-d)
d=r/(1+r)
gdzie :
d – stopa dyskonta
r - stopa zwrotu
możemy obliczyć stopę rentowności na 157 dni przed wykupem. Następnie, z racji tego, że pytanie jest o rentowność tego bonu w skali roku musimy dokonać tzw.. annualizacji (pomnożyć prze 360 i podzielić przez 157 dni do wykupu) . Rozwiązując zadanie powyższym sposobem, żadna z odpowiedzi nie jest prawidłowa. Co więcej nie ma takiego wzoru, który przy założeniu, że jest to stopa dyskonta na 157 dni przed wykupem dałby którykolwiek z wyników odpowiedzi.
W testach egzaminacyjnych z lat poprzednich, które wraz z kluczem odpowiedzi znajdują się na stronie KNF – http://knf.gov.pl, dobrą praktyką było dokładne określanie, czy chodzi o stopę dyskonta w skali roku, czy na dany okres przed wykupem.
Test z 30 marca 2003r. Zestaw 1
Test z 25 marca 2007r. Zestaw 1
Test z 9 grudnia 2007r. Zestaw 1
W zadaniu 106, moim zdaniem, żadna z odpowiedzi nie jest prawidłowa.
Odpowiedź A jest nieprawidłowa, ponieważ nie można powiedzieć, że zgodnie z teorią płynności, inwestorzy oczekują wzrostu stóp procentowych (K. Jajuga, T. Jajuga „Inwestycje – instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa” PWN 2008 str. 122). Nie jest prawidłowa odpowiedź B, gdyż na podstawie teorii segmentacji można coś powiedzieć o oczekiwaniach inwestorów (K. Jajuga, T. Jajuga „Inwestycje – instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa” PWN 2008 str. 121). Teoria segmentacji rynku wywodzi się z podstawowego prawa ekonomii mówiącego, że o cenie decydują popyt i podaż, a jak wiadomo determinantą popytu i podaży są oczekiwania inwestorów. Odpowiedź C jest nieprawidłowa. Zgodnie z teorią oczekiwań odwrócona krzywa rentowności świadczy o tym, że oczekiwana stopa krótkoterminowa jest niższa od aktualnej stopy krótkoterminowej, oraz że stopa długoterminowa jest niższa od stopy krótkoterminowej (K. Jajuga, T. Jajuga „Inwestycje – instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa” PWN 2008 str. 122). Odpowiedź D nie jest prawidłowa, gdyż nie prawdą jest, że żadna z teorii nie tłumaczy takiego kształtu krzywej rentowności. Istnieją teorie, które to tłumaczą np. cytowane już powyżej teoria segmentacji i teoria oczekiwań.
Podsumowując, z racji tego, że do tej pory wszystkie testy egzaminacyjne egzaminu na maklera papierów wartościowych zawierały bardzo precyzyjne sformułowania i odnosiły się do konkretnych aktów prawnych oraz literatury wskazanej w rozporządzeniach KNF, a obecny egzamin zawierał pytania, których treść nie była dobrze sformułowana, ew. nie pozwalała na jednoznaczne wskazanie odpowiedzi (co powodowało, że piszący ten egzamin niepotrzebnie tracili czas próbując rozwiązać zadania praktycznie nie mające jednoznacznego rozwiązania), liczę na to, że moje argumenty zostaną wnikliwie przeanalizowane, a moje odwołanie w całości lub części zostanie rozpatrzone pozytywnie. Moje głęboki zaniepokojenie budzi też fakt, że za poprawne zostały uznane ewidentnie błędne odpowiedzi np. do zadań 85, 98 i 100, co może spowodować sytuację, że licencję maklera uzyskały osoby nie znające tych zagadnień.
Z poważaniem,
Krzysztof Majorek
Wojciech
S.
Student, Szkoła
Główna Handlowa w
Warszawie
Temat: TU WPISZ zadania co do których MOŻNA się ODWOŁAĆ
Prawidłowa odpowiedź wg Komisji na IRR jest odpowiedź C, "stwierdzenie 1 jest prawdziwe, natomiast stwierdzenie 2 fałszywe".Do pytania o krzywą dorzuciłbym jeszcze: (do odp B) „Z kolei kształt opadający (odwrócony) będzie istniał w sytuacji, gdy popyt będzie relatywnie wysoki w stosunku do podaży na rynkach krótkoterminowych, niski zaś na rynkach długoterminowych” (J. Gajdka, E. Walińska „Zarządzanie Finansowe: teoria i praktyka” tom I FRR 2000 str. 93-94)
no i możesz to źródło też pododawać do innych odpowiedzi, str 93-96 - znajdują się tu wyjaśnienia trzech teorii: oczekiwań, segmentacji i płynności.
A czy np teoria preferencji habitatów nie tłumaczy takiego zachowania krzywej? Moim zdaniem ta teoria wszystko tłumaczy czyli taką krzywą też;P tylko nie wiem czy jest jakieś źródło, które o niej mówi bo to dosyć nowe podejście do krzywej rentowności :D.
Pytanie do Krzyśka
Czy mogę wykorzystać częściowo to co napisałeś po lekkiej obróbce stylistycznej w moim odwołaniu?
Jak się uda z tymi odwołaniami to stawiam Ci piwko, zrobiłeś kawał roboty że zkleciłeś to do kupy. Pozdro
Wojciech
S.
Student, Szkoła
Główna Handlowa w
Warszawie
Temat: TU WPISZ zadania co do których MOŻNA się ODWOŁAĆ
Tutaj załączam wam moje piękne rozwiązanie zadania z bonem - argumentacja chyba nie do podważenia.Wnoszę o anulację zadania 99, ponieważ:
Zgodnie z powszechnie znanymi wzorami pozwalającymi obliczyć stopę rentowności oraz stopę dyskonta bonów skarbowych, przedstawionymi w J. Gajdka, E. Walińska „Zarządzanie Finansowe: teoria i praktyka” tom I FRR 2000 str. 70-71:
R=[(N-C)/C]×360/n
D=[(N-C)/N]×360/n
gdzie:
R – stopa rentowności bonu skarbowego w skali roku,
D – stopa dyskonta bonu skarbowego w skali roku,
N – wartość nominalna bonu,
C – cena bonu skarbowego,
n – liczba dni przed wykupem.
Odpowiednio:
r=R×n/360
d=D×n/360
gdzie:
r – stopa rentowności bonu skarbowego na n dni przed wykupem
d – stopa dyskonta bonu skarbowego na n dni przed wykupem
Dane w zadaniu:
d = 4,33%
n = 157 dni
Szukane:
R – stopa rentowności bonu skarbowego w skali roku
Rozwiązanie:
Przekształcając matematycznie powyższe wzory otrzymujemy:
N=C×(1+n/360×R)
C=N×(1-n/360×D)
C=N×(1-d)
N/C=(1+n/360×R) oraz N/C=1/(1-d)
(1+n/360×R)=1/(1-d)
R=[1/(1-d)-1]×360/n
Podstawiając odpowiednie wartości do wzoru otrzymujemy:
R=0,10378 ≈10,38%
W związku z powyższym rozwiązaniem w zadaniu 99 nie można zaznaczyć poprawnej odpowiedzi, gdyż odpowiedzi A,B,C i D są niepoprawne.
konto usunięte
Temat: TU WPISZ zadania co do których MOŻNA się ODWOŁAĆ
Nie wiem czemu nikt sie nie przyczepia do tej krzywej odwroconej . Krzywa rentownosci moze przyjmowac rozny ksztal malejacy lub rosnacy a co znaczy odwrocony , przeciez odrwocony do malejace to rosnacy a do rosnacej malejacy . Jajuga cos pisze o ksztalcie odwroconym ale jest to nie poprawne okreslenie , bo w matematyce cos takiego nie istnieje.
Marcin
Zbych
starszy konsultant
d/s audytu, KPOMP
S.A.
Temat: TU WPISZ zadania co do których MOŻNA się ODWOŁAĆ
Lukasz Ignar:
Nie wiem czemu nikt sie nie przyczepia do tej krzywej odwroconej . Krzywa rentownosci moze przyjmowac rozny ksztal malejacy lub rosnacy a co znaczy odwrocony , przeciez odrwocony do malejace to rosnacy a do rosnacej malejacy . Jajuga cos pisze o ksztalcie odwroconym ale jest to nie poprawne okreslenie , bo w matematyce cos takiego nie istnieje.
Bo kązdy w swiecie finansow wie, że typ krzywej odwrocony oznacza wyzsza rentownosci na blizszym krancu i nizsza na dalszym. To podstawa co tez obejmowal zakres materialu na maklera.
Podobne tematy
Następna dyskusja: