Piotr M.

Piotr M. Dyrektor Generalny,
Consilium Invest
Group Sp. z o.o.

Temat: Dlaczego inwestycja w ziemię?

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć pewniejsza lokatę kapitału niż ziemia.

Wobec zawirowań i niepewnej sytuacji na rynkach kapitałowych (akcji, obligacji, funduszy inwestycyjnych etc.), inwestycje w ziemię rolną okazują się być niezwykle pewnym środkiem zabezpieczenia posiadanego kapitału.

Ostatnie lata wskazują, że inwestycje w ziemię rolną z każdym rokiem przynoszą zwrot z kapitału na poziomie kilkudziesięciu procent rocznie.

Można śmiało stwierdzić, że wielkość zasobów ziemi rolnej jest ograniczona i z każdym rokiem podlega coraz większej koncentracji. Dlatego właśnie z każdym rokiem jej wartość powinna wzrastać. Wynika to zarówno z faktu znacznego wzrostu zainteresowania inwestycjami w ziemię rolną ze strony funduszy kapitałowych, jak również indywidualnych inwestorów. Inwestycje w ziemię rolną cechują się wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz nie czasochłonnością inwestycji. Ziemi rolnej nie można bowiem ukraść, zdewastować czy też zniszczyć. Ziemi rolnej nie trzeba też pilnować, a jej posiadanie wiąże się tylko z kosztami wynikającymi z podatku rolnego.

Dlaczego akurat ziemia rolna ?

Najważniejszym kryterium jest oczywiście stopa zwrotu z zainwestowanego kapitału zarówno w krótkim, średnim jak i dłuższym horyzoncie czasowym. W każdym ujęciu stopy zwrotu z kapitału są wyższe niż w przypadku innych instrumentów finansowych, nie mówiąc nawet o lokatach bankowych czy obligacjach. Średni roczny zwrot z kapitału to 20%-30%. Ale zdarzają się lata, w których zwiększony popyt generuje wzrost wartości gruntów nawet powyżej 100% rocznie. Zjawisko to zauważyła nie tylko spora liczba osób fizycznych, firm ,banków czy funduszy inwestycyjnych, lecz także grupa państw, które wykupują tereny w innych krajach, początkując erę agro-kolonializmu. Na przykład w 2008 r: - Chiny kupiły ponad 2 mln hektarów ( głównie na Filipinach, w Laosie, Indiach)
- Korea Pd. kupiła ponad 2,5 mln ha (głównie w Mongolii, Sudanie i na Madagaskarze)
- Arabia Saudyjska kupiła ponad 1,6 mln ha (głównie w Indonezji i Sudanie)
- Libia kupiła ponad 250 tys. ha na Ukrainie

Dlaczego więc ziemia ma taką tendencję do wzrostu cen?
Ziemia jest dobrem ograniczonym i niepowtarzalnym, którego nie można ani wyprodukować, ani zmagazynować. Można natomiast, w zależności od sytuacji, traktować ją zarówno jako tereny rolne, budowlane, kopalniane, jak i do wielu innych celów.

Poza tym w Polsce przy posiadaniu powyżej jednego hektara ziemi rolnej zawsze można liczyć na ubezpieczenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Jednak to, co decyduje o potencjalnie dużej stopie zwrotu z inwestycji, to możliwość przekwalifikowania gruntu rolnego w grunt budowlany lub siedliskowy. Dalsze doprowadzenie infrastruktury do tego terenu oraz jego sprzedaż gwarantuje ponadprzeciętne zyski. Dlatego długofalowe działania na tym polu można śmiało traktować jako budowanie swojego prywatnego filaru emerytalnego. W ten sposób możemy uniknąć codziennego stresu związanego z obserwacją notowań kursów akcji, walut, kontraktów i innych instrumentów finansowych.