Temat: Problem z pośrednikiem

Znalazłem interesującą mnie nieruchomość (działkę budowlaną) i trafiłem do właściciela tej nieruchomości. PO wstępnej rozmowie poinformował mnie że zawarł umowę z pośrednikiem i chciałby aby to on wypełnił wszystkie formalności. Zgłosiłem sie więc do agencji powiedziałem jak sprawa wygląda i dano mi umowę pośrednictwa do podpisania. Podpisałem ją wierząc że wszystkie koszty pośrednictwa ponosi sprzedający (taką dostałem informacje od sprzedającego) W chwili obecnej tydzień przed podpisaniem umowy dowiaduje sie że również ja muszę ponosić koszty bo podpisałem umowę. W umowie jest napisane że zlecam pośrednikowi skojarzenie obu kontrahentów (spotkaliśmy sie wcześniej) i pomocy w załatwianiu umowy. Czy mogę jakoś obejść tą umowę?? Czy również muszę płacić za pośrednictwo??

konto usunięte

Temat: Problem z pośrednikiem

Czytać,czytać.... co się podpisuje.
proszę przesłac na priv tą umowę z pośrednikiem.

konto usunięte

Temat: Problem z pośrednikiem

Ja też miałem dopisać, że raczej nie należy podpisywać umów przed zapoznaniem się z treścią. Jednakże już po zawodach, więc jest kilka opcji:

1. zapłacenie prowizji w pełnej wysokości - do tego będzie dążył pośrednik, argumentując, że umowa została podpisana i zgodził się Pan na taką wysokość prowizji;

2. wynegocjowanie niższej stawki prowizji - rozwiązanie typu 'półśrodek', ale można się upierać, że zakres pracy pośrednika niższy, bo sam Pan znalazł nieruchomość, w związku z czym pośrednik nie musiał poszukiwać takiej działki etc ... Rozsądny pośrednik się powinien z tym zgodzić i nie dyskutować za bardzo, ale realnie może Pan obniżyć prowizję o jakieś 25 - 50 %(ta druga wartość mało realna), przy czym argument pośrednika jak powyżej;

3. znalezienie błędów w umowie pośrednictwa i wskazanie na ww. błędy formalne jako uniemożliwiające zapłacenie prowizji. Pośrednik się wścieknie i będzie dążył do uzyskania prowizji jak w punkcie 2., ale jeżeli zarzuty dotyczące treści umowy są zasadne, nie ma szans na wyegzekwowanie prowizji.

Tak przy okazji, jak ostatnio kupowałem mieszkanie, w zasadzie w całości przerobiłem treść umowy pośrednictwa, bo w zaprezentowanej wersji nadawała się tylko do kosza. Niestety, jak duża część umów proponowanych przez pośredników.

Kluczem jest zawsze określenie obowiązków i zakresu pracy pośrednika.

Bez pełnej treści umowy nie można nic więcej napisać.

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Problem z pośrednikiem

Jeśli w umowie prowizja opiera się głównie na skojarzeniu stron i nie został do tego podpisany dokument wskazujący na to, że adres został udostępniony od pośrednika (lub w innym dokumencie) to prowizja zostaje w kieszeni. Innymi słowy umowa może być zawarta, jednak jeśli nie ma potwierdzenia, że nieruchomość została wskazana od pośrednika na piśmie to prowizji nie płacimy.Przemysław Pieniążek edytował(a) ten post dnia 11.12.07 o godzinie 00:13

Temat: Problem z pośrednikiem

Mogę tu jeszcze dodać że pośrednik ma umowę ze sprzedającym do końca roku - ja bezterminowo. Może to jeszcze mi jakoś pomoże. Jutro na priv wyśle treść umowy. Dzięki za pomoc i czekam na kolejne pomysły.
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Problem z pośrednikiem

Długość trwania umowy nie stanowi o niczym. Ważne jest, czy umowa określa, jak długo ważne jest przedstawienie przez pośrednika konkretnej nieruchomości. Umowa może być np. ważna miesiąc, ale umowa może przewidywać, że prowizja jest należna, jeżeli w ciągu roku od przedstawienia zleceniodawca nabędzie nieruchomość.

Przemek ma rację, bo umowa bądź protokoły przedstawienia powinny jasno określać, jakie nieruchomości zostały przedstawione przez pośrednika zleceniodawcy. Innymi słowy powinien Pan podpisać, że daną nieruchomość pośrednik Panu zaprezentował z konkretną datą. Można spróbować uniknąć zapłacenia prowizji poprzez wskazanie, że nie zostało nigdy stwierdzone, że tą nieruchomość zaprezentował Panu pośrednik - o ile tak rzeczywiście było.
Adam Ejmocki

Adam Ejmocki Otwarty na nowe
propozycje zawodowe

Temat: Problem z pośrednikiem

jeżeli w transakcji występuje pośrednik (B.O.N) prowizja prawie zawsze 99% jest pobierana od obu stron transakcji, jedynie co można negocjować to jej wysokość.
Przemysław Lisek

Przemysław Lisek Trener i konsultant
zarządzania
projektami

Temat: Problem z pośrednikiem

Proponuję jednak pokazać umowę jakiemuś dobremu cywiliście. Jak znam życie i umowy pośredników to Twoja aż kipi od klauzul niedozwolonych. Znajdź je a będziesz miał argumenty na negocjacje do obniżenia prowizji. Ostatecznie pośrednik wie, że zagrał nie do końca fair, więc, jak zagrozisz sądem to chętnie zrezygnuje z części prowizji. Ocywiście będzie udwał, że to tylko jego dobra wola :)

Temat: Problem z pośrednikiem

Z pośrednikiem się dogadałem i z prowizji 2,5% zszedł do prowizji 0,8%. Negocjacje się powiodły. Dziękuję bardzo za pomoc, bardzo sie przydała.

Następna dyskusja:

Problem z DHLem co o tym sa...




Wyślij zaproszenie do