konto usunięte

Temat: Ksztaltowanie ceny zakupu lokalu ze wzgledu na...

Witam,

zglebiajac tematyke nieruchomosci, a scislej lokali w budynkach wielolokalowych zaczal mnie zastanawiac fakt wplywu na cene transakcyjna lokalu zbudowanego na gruncie wlasnym lub w uzytkowaniu wieczystym.

Zalozmy ze wartosc gruntu wyceniona przez rzeczoznawce wynosi 100.

Pomijajac zmiane ceny zakupu przez przetarg i negocjacje, roznica pomiedzy zakupem wlasnosci gruntu, a uzytkowania wieczystego w skrocie jest taka, ze kupujac od wlasciciela grunt na wlasnosc musimy zaplacic cene gruntu czyli 100, a kupujac uzytkowanie wieczyste placimy 15-25% wartosci gruntu jako oplate wstepna oraz podpisujemy zobowiazanie, ze przez kolejne 99 lat bedziemy placic 1% wartosci nieruchomosci na rzecz wlasciciela (Skarb Panstwa lub Samorzad). Po 99 latach, aby przedluzyc wieczyste uzytkowanie wlasciciel nieruchomosci znow bedzie musial wniesc oplate poczatkowa 15-25% i dalej placic rocznie, gdyz nalezy pamietac, ze klient kupujac na lokal wybudowany na gruncie w uzytkowaniu wieczystym staje sie wlascicielem lokalu (wlasnosc hipoteczna), natomiast nie staje sie wlascicielem gruntu tylko uzytkownikiem wieczystym, czyli przejmuje zobowiazania z tym zwiazane od dewelopera.

Z tych zalozen wynika, ze bedac deweloperem i budujac budynek wielolokalowy bardziej oplaca sie nabyc grunt w uzytkowanie wieczyste, gdyz koszt jaki trzeba poniesc na inwestycje jest duzo nizszy niz przy nabyciu gruntu na wlasnosc. Z punktu widzenia dewelopera najwazniejsze jest, aby oplata wstepna byla jak najnizsza, gdyz zobowiazanie zwiazane z oplata roczna mozna podpisac dowolne, gdyz przejdzie ono na nabywce lokalu na rynku pierwotnym po wybudowaniu budynku i sprzedazy lokali na rynku pierwotnym.

Przechodzac do sedna sprawy.

Czy zauwazyliscie, ze lokale na rynku pierwotnym zbudowane na gruntach z uzytkowaniem wieczystym sa wyraznie tansze niz na gruncie bedacym wlasnoscia czy tez nie?

Bo z powyzszych zalozen wynika, ze koszt wybudowania budynku, a tym samym lokalu na gruncie w uzytkowaniu wieczystym jest duzo nizszy niz na gruncie bedacym wlasnoscia, natomiast klient nie kupuje do konca tego co mu sie wydaje czyli lokalu na wlasnosc z przynaleznym gruntem, gdyz pozniej bedzie musial placic podatek od nieruchomosci za lokal, raz do roku oplate za uzytkowanie wieczyste (kontynuujac zobowiazanie podpisane przez dewelopera bez mozliwosci jego renegocjacji, gdyz jest to zobowiazanie na rynku wtornym), a po 99 latach jego spadkobiercy lub inna osoba, ktora bedzie wlascicielem tego lokalu bedzie musiala zaplacic oplate wstepna za nowe uzytkowanie wieczyste (czyli poczatkowe 100 + rewaloryzacja do wartosci gruntu za 99 lat).

konto usunięte

Temat: Ksztaltowanie ceny zakupu lokalu ze wzgledu na...

Jacek Browarski:
Czy zauwazyliscie, ze lokale na rynku pierwotnym zbudowane na
gruntach z uzytkowaniem wieczystym sa wyraznie tansze niz na gruncie bedacym wlasnoscia czy tez nie?
Jeżeli kupujący się doszuka - to tak. Natomiast nie zauważyłem, aby w ofercie sprzedających brano pod uwagę "taki drobiazg". Podobnie rzadko zwracają na to uwage biura nieruchomości.
Problem z reguły się uwydatnia, kiedy klient przychodzi do banku po kredyt, a bank (nie każdy - tylko ten zorientowany) kwestionuje wartośc lokalu.

konto usunięte

Temat: Ksztaltowanie ceny zakupu lokalu ze wzgledu na...

Zgadzam się z Kazimierzem. Klienci są niedoinformowani i większości przypadków nie zwrócą na to uwagi. A jeśli się dopatrzą, to Ktoś im powie, że to normalne, że sporo budynków w mieście stoi na gruntach w użytkowaniu wieczystym i po sprawie. Ja na pewno brała bym pod uwagę ten fakt przy zakupie własnego mieszkania. Klienci nie widzą zagrożeń i traktują tę formę porównywalnie z własnością - stąd brak różnic w cenach.Aneta Wojtaszewska edytował(a) ten post dnia 07.12.10 o godzinie 12:49

konto usunięte

Temat: Ksztaltowanie ceny zakupu lokalu ze wzgledu na...

a jak dokladnie oblicza sie ta oplate po 99 latach?
co jesli wlasciciel jej nie oplaci?

konto usunięte

Temat: Ksztaltowanie ceny zakupu lokalu ze wzgledu na...

witam,

Po 99 latach uzytkowanie wieczyste wygasa.

Jesli wlasciciel lokalu chce przedluzyc uzytkowanie wieczyste musi podpisac nowa umowe z wlascicielem gruntu i zaplacic oplate wstepna 15-25% od wartosci gruntu na moment zakonczenia uzytkowania wieczystego czyli np 1000; przy zalozeniu ze w ciagu 100 lat wartosc gruntu wzrosla dziesiec razy w stosunku do wartosci pierwotnej przy utworzeniu prawa wieczystego uzytkowania gruntu.

Jesli wlasciciel lokalu lub wlasciciel gruntu nie podpisze nowego uzytkowania wieczystego, to wlasciciel lokalu traci prawo do lokalu na rzecz wlasciciela gruntu.
Wlascicielowi lokalu przysluguje w takim wypadku roszczenie o odszkodowanie do wlasciciela gruntu za wartosc lokalu.

konto usunięte

Temat: Ksztaltowanie ceny zakupu lokalu ze wzgledu na...

Za 15 -25 to deweloper może wziąć grunt w użytkowanie wieczyste od np. gminy - jak uda mu się coś takiego znaleźć. Na wolnym rynku na pewno nie kupi terenu, który jest w użytkowaniu wieczystym za 15 % wartości własności...

konto usunięte

Temat: Ksztaltowanie ceny zakupu lokalu ze wzgledu na...

Zgadzam się. Taka cena jest nieosiagalna gdy Gminy oddaja wartosciowe tereny w uzytkowanie wieczyste. Na podstawie aktualnej wyceny okreslaja wartosc gruntu co może spowodowac takze pozniejszy wzrost oplat z tytułu uzytkowania wieczystego. Deweloperowi i tak powinno sie to oplacac nawet zakladajac ze przez czas budowy ponosi opłaty z tytułu uzytkowania 3% wartosci rocznie. Ja sam nabyłem mieszkanie z takim ograniczonym prawem do gruntu, na szczescie na duzym osiedlu wiec opłata powinna sie miescic w rozsadnych granicach, a co bedzie za 99 lat tego nie wiemy. moze nie bedzie juz takiej formy własnosci



Wyślij zaproszenie do