Przemysław Róziecki

Przemysław Róziecki CEO, Crowdfunding
sp. z o. o.

Temat: Grupowe inwestycje w grunty.

Sama możliwość grupowych inwestycji w nieruchomości to świetna perspektywa, jeżeli ma się dobrze przemyślane aspekty prawne.
W serwisie http://crowdangels.pl już niedługo startuje projekt, platforma, w którą będzie można (grupowo) zainwestować a której celem będą właśnie grupowe inwestycje w grunty oraz inwestycje deweloperskie.
Projekt zakłada min. poziom inwestycji na 1000 zł. Jak będzie to działać? Interesujące grunty po podzieleniu ich wartości na udziały będą prezentowane w serwisie sharevestors.com - załóżmy że dany grunt w dobrej lokalizacji kosztuje 1 mln. Przez serwis będą sprzedawane prawa do zysku (udziały) w gruncie. Zakładając minimalny poziom inwestycji na np. 2500 zł. będziemy mieli dostępne 400 udziałów, które zostaną wystawione na sprzedaż w serwisie. Po 'uzbieraniu' kwoty od inwestorów grunt zostanie nabyty przez spółkę i przez okres min. 5 lat będzie przetrzymywany w portfelu spółki oraz zostaną poczynione kroki w celu zwiększenia wartości gruntu (min. przekształcenia, zmiany planów, podział). Więcej o projekcie tutaj: http://www.crowdangels.pl/pre_launch.php?id=5

Co myślicie o takim rozwiązaniu???

konto usunięte

Temat: Grupowe inwestycje w grunty.

Podobne pomysł padły między innymi ze względu na brak transparentności. Prowizja od sprzedającego grunt może być własnie taką solą w oku potencjalnego inwestora. Poza tym dzieląc ten zysk na 6 lat fajerwerków nie ma. Kolejny problem: kto wybiera grunt pod inwestycję? Zawsze ktoś taki jak ja może mieć wątpliwości, czy jest to dobry wybór.

Może warto byłoby zmniejszyć czas w którym inwestycja jest w Waszym portfelu? To wcale nie musi zmniejszać zysku o ile się wie jak to zrobić ;-)
Przemysław Róziecki

Przemysław Róziecki CEO, Crowdfunding
sp. z o. o.

Temat: Grupowe inwestycje w grunty.

czasu skrócić się nie da, ze względu na obowiązki podatkowe. jeżeli kupi Pan grunt i sprzeda go przed upływem okresu 5 lat musi Pan uiścić stosowne podatki. Sprzedaż po okresie 5 lat nie jest opodatkowana... stad te minimalne 5 lat właśnie.

Link do zapowiedzi projektu - będzie możliwość inwestycji w serwis przez crowdfunding udziałowy - na crowdangels.pl - http://crowdangels.pl/pre_launch.php?id=5
Przemysław Róziecki

Przemysław Róziecki CEO, Crowdfunding
sp. z o. o.

Temat: Grupowe inwestycje w grunty.

Proszę rozwinąć myśl, czemu prowizja od sprzedającego maiłaby być solą w oku. Jeżeli do serwisu zgłosi sie posiadacz gruntu i przez serwis zostanie on sprzedany inwestorom, to dlaczego serwis miałby nie pobrać prowizji od sprzedaży, prowizji która by była ustalona na konkretnym poziomie dla wszystkich transakcji, np. 3% od wartości sprzedaży???

konto usunięte

Temat: Grupowe inwestycje w grunty.

Da się sprzedać grunt przed upływem 5 lat minimalizując niemal do zera obowiązek podatkowy. Droga ta była przeze mnie sprawdzana w praktyce. US "nie ma pretensji" i nie ma podstaw aby je mieć. Z chęcią podzielę się widzą w zamian za informacje odnośnie inwestowania przy wykorzystaniu kapitału społeczności. Tego nie udało mi się rozgryźć dostatecznie dobrze.

Każda prowizja brzmi w głowie inwestora źle. Pamiętam program dla inwestorów który nazywał się Brilant (albo bardzo podobnie. Był on wprowadzany przez firmę Metrohouse przy pomocy spółki z Poznania. Osobiście nie sprzedałbym takiej inwestycji mojemu klientowi widząc za wysoką prowizję od zakupu, kilkukrotnie zawyżone koszty podziału, namnożone trochę innych kosztów. Program szybko upadł. Jeśli uda się Panu uniknąć takich problemów, to szansa na sukces nadal istnieje i jest bardzo duża. Już sam fakt, że jest to 3% a pośrednicy zaczynają pracować za 1,5% może być dla wielu potencjalnych klientów problemem.
Przemysław Róziecki

Przemysław Róziecki CEO, Crowdfunding
sp. z o. o.

Temat: Grupowe inwestycje w grunty.

Ustawienie marży od sprzedaży to kwestia umowna. Podane 3% jest tylko przykładem. Równie dobrze może to być i 1%. Planowany serwis ww.sharevestors.com zarabiać na czymś musi, i tu planujemy 3 drogi
1. prowizja pozyskana od sprzedawcy (tu zakładamy 1-3%)
2. prowizja serwisu od zgromadzonych środków (3-5%)
3. prowizja od zysku inwestorów. (1-3%).

Jakie informacje Pana interesują nt. inwestowania społecznościowego? Z chęcią się podzielę.

konto usunięte

Temat: Grupowe inwestycje w grunty.

A może opcja nr 4 - inwestowanie razem ze swoimi klientami?

Przy pozostałych opcjach kalkulator mi podpowiada małą konkurencyjność wobec innych produktów. Lokata na 5% w skali roku to nie problem.

Interesuje mnie konstrukcja prawna o ile spełnia moje proste wymogi - nie lubię podatków.
Jaka jest gwarancja, że udziały uda się po 6 latach drożej sprzedać? Co gorsze mogą być warte mniej niż w chwili zakupu jeśli kondycja finansowa spółki będzie zła.
Czy konstrukcja zakłada jakąkolwiek optymalizację podatkową? Co z podatkiem VAT? W przypadku zakupu na spółkę trzeba się z nim liczyć.
Czy inwestor ma możliwość wykupienia fragmentu gruntu za swój udział?
Wolę swój fragment potrzymać 7 lat. Mogę?

Następna dyskusja:

Inwestycje w ziemie - Mazur...




Wyślij zaproszenie do